Informacja o Equel
- W roku 2005 powiat sejneński podpisał Umowę Partnerstwo na Rzecz Rozwoju w ramach IW EQUAL "Wchodzenie, utrzymanie, powrót na rynek pracy osób po chorobie psychicznej"
- Celem partnerstwa na Rzecz Rozwoju "Wchodzenie, utrzymanie, powrót na rynek pracy osób po chorobie psychicznej" funkcjonującego w ramach inicjatywy Wspólnotowej EQUAL jest wypracowanie mechanizmów pozwalających na włączenie osób po przebytym kryzysie psychicznym w aktywność zawodową, bądź przywrócenie lub utrzymanie ich w funkcjach zawodowych, dzięki czemu możliwe będzie zminimalizowanie zjawiska społecznego wykluczenia. Partnerstwo ma więc wypracować sposób postępowania z "klientem", który doświadczył kryzysu psychicznego, od momentu zgłoszenia do szpitala psychiatrycznego czy ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej, po zakończonym okresie leczenia, poprzez proces przeciwdziałania inwalidyzacji, motywowanie do podjęcia aktywności zawodowej, treningów umiejętności, szkoleń zawodowych, zatrudnienia w formie chronionej, aż po wyprowadzenie na otwarty rynek pracy.
- Partnerem wiodącym jest Starostwo Powiatowe w Suwałkach, w dalszej kolejności w skład partnerstwa wchodzą:
- Partner nr 1 - Specjalistyczny Psychiatryczny SP ZOZ w Suwałkach,
- Partner nr 2 - Powiat Sejneński,
- Partner nr 3 - Ośrodek Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Lipniaku,
- Partner nr 4 - Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku,
- Partner nr 5 - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno - Gospodarczych im. Króla Zygmunta
- Augusta w Augustowie,
- Partner nr 6 - Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach,
- Partner nr 7 - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach,
- Partner nr 8 - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Partner nr 9 - Miasto Suwałki,
- Partner nr 10 - Suwalskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Chorych Psychicznie
- "Nadzieja",
- Partner nr 11 - Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach,
- Partner nr 12 - Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna.
- W związku z przystąpieniem do projektu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach, wspólnie z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Sejnach opracowało 2 podprojekty o modułach: terapeutycznym i profilaktycznym.
- Moduł profilaktyczny został opracowany w oparciu o wiedzę i doświadczenie Pani Haliny Sawickiej - dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sejnach. Działania będą miały formę zajęć profilaktycznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych i będą miały na celu uczulić dzieci na problemy osób niepełnosprawnych psychicznie oraz to jakie są bariery w relacjach z tymi osobami i jak należy je przełamywać.
- Moduł terapeutyczny poświęcony będzie pracy zarówno z osobami po przebytym kryzysie, jak i ich rodzinami. Celem podstawowym zajęć terapeutycznych jest podnoszenie kompetencji poznawczych osób po chorobie psychicznej, a także ich umiejętności interpersonalnych, co w efekcie ma nauczyć je kontaktowanie się z pracodawcami. Zajęcia z rodzinami będą miały za zadanie uelastycznienie ich postaw wobec osób po przebytym kryzysie psychicznym.
- W czerwcu bieżącego roku rozpoczęły się działania w ramach podpisanej umowy z Powiatem Suwalskim: Partnerstwo na rzecz Rozwoju w ramach IW EQUAL "Wchodzenie, utrzymanie, powrót na rynek pracy osób po chorobie psychicznej". Zostało zawartych 6 umów zlecenie w tym: 3 pedagogów, psycholog, koordynator, obsługa finansowa. W ramach podprojektu profilaktycznego zostało przeprowadzonych 18 godzin zajęć edukacyjnych przełamujących bariery w relacjach z osobami niepełnosprawnymi psychicznie w szkołach podstawowych. W ramach podprojektu terapeutycznego rozpoczęto działania przygotowawcze (opracowanie konspektów i scenariuszy zajęć) niezbędne do prowadzenia grupy wsparcia oraz indywidualnych sesji terapeutycznych.
Metryka strony