Zarządzenie Nr 2/05 Starosty Sejneńskiego-Szefa Obrony Cywilnej Powiatu z dnia 20 stycznia 2005r. w sprawie zadań obronnych.
ZARZĄDZENIE Nr 2/05
STAROSTY SEJNEŃSKIEGO - SZEFA OBRONY CYWILNEJ POWIATU
z dnia 20 stycznia 2005r.
w sprawie realizacji zadań obronnych i obrony cywilnej w 2005 roku
Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416), zarządza się co następuje:
§ 1
1. Ustala się wytyczne w sprawie realizacji zadań obronnych w powiecie sejneńskim na 2005 r. stanowiące załącznik Nr 1 do zarządzenia.
2. Ustala się wytyczne w sprawie realizacji obrony cywilnej w powiecie sejneńskim na 2005 r. stanowiące załącznik Nr 2 do zarządzenia.
§ 2
Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Sejny, Wójtów gmin: Giby, Krasnopol, Puńsk i Sejny, kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży oraz kierowników jednostek organizacyjnych do realizacji zadań określonych w wytycznych, o których mowa w § 1.
§ 3
Nadzór i koordynację nad realizacją zarządzenia powierza się Powiatowemu Inspektorowi Obrony Cywilnej.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Starosta Sejneński
Piotr Marian Luto
Załącznik nr 1
do zarządzenia nr 2/2005
Starosty Sejneńskiego
Szefa Obrony Cywilnej Powiatu
z dnia 20 stycznia 2005 roku
WYTYCZNE
w sprawie realizacji zadań obronnych w roku 2005
§ 1
Podstawowe funkcje poza militarnych ogniw systemu obronnego w 2005 roku:
1. Ochrona ludności i struktur państwa w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
2. Zapewnienie materialnych, informacyjnych i duchowych podstaw egzystencji ludności w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
3. Zasilanie zasobami ludzkimi i materiałowymi Sił Zbrojnych RP oraz pozamilitarne wsparcie wojsk własnych i sojuszniczych prowadzących operacje na terytorium Polski.
§ 2
Szczegółowe kierunki działania w zakresie spraw obronnych.
Zadania realizowane na potrzeby SZ RP:
1. Sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem zadań mobilizacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych.
2. Organizowanie wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony.
3. Planowanie i nadzorowanie wykonywania świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony na obszarze powiatu.
4. Planowanie i realizacja szkolenia obronnego w powiecie i gminach.
5. Występowanie do komendanta WKU w sprawie reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i wojny.
§ 3
Zadania dotyczące podsystemu kierowania obronnością to w szczególności:
1. Przygotowanie komórek organizacyjnych podległych i nadzorowanych urzędów oraz jednostek organizacyjnych do funkcjonowania w czasie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny, w tym do działania na stanowiskach kierowniczych.
2. Posiadanie aktualnych dokumentów dotyczących obronności, tj. regulaminu organizacyjnego urzędu na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny, dokumentacji stałego dyżuru, planu technicznego zabezpieczenia i ochrony dotychczasowego miejsca pracy.
3. Utrzymanie w pełnej gotowości do działania obsadę osobową stałego dyżuru oraz systemu alarmowego i informacyjnego w powiecie.
4. Opracowanie i uzgodnienie Planu Operacyjnego Funkcjonowania (powiatu, gminy i przedsiębiorstwa) w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny oraz zamieszczenie w nim zadań realizowanych przez Wojewodę w ramach Narodowego Systemu Pogotowia Kryzysowego.
5. Zorganizowanie sprawnego obiegu przepływu informacji dotyczących realizacji zadań obronnych wśród podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych.
§ 4
Zadania gospodarczo- obronne:
1. Występowanie w miarę potrzeb do właściwego komendanta WKU celem reklamowania osób do obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny.
2. Realizacja zadań związanych z zapewnieniem warunków bezpiecznego funkcjonowania struktur państwa, w tym ochrony ludności i majątku narodowego przed skutkami zbrojnych i poza zbrojnych oddziaływań kryzysowych i wojennych.
3. Realizacja zadań związanych z ochroną granicy, ważnych osób i obiektów, zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym przestrzeganie nadzwyczajnych rygorów po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.
4. Uwzględnić wymagania obronne w realizacji polityki przestrzennego zagospodarowania gminy.
§ 5
Zadania pozamilitarnego systemu obronnego do realizacji dla jednostek służby zdrowia podległych zarządowi województwa i powiatu:
1. Opracowanie planów przygotowania publicznej i niepublicznej służby zdrowia na potrzeby obronne państwa.
2. Aktualizowanie dokumentacji obronnej:
a) regulaminu organizacyjnego,
b) dokumentacji stałego dyżuru,
3. Dokonanie analizy stanu osobowego kadry medycznej do zabezpieczenia działania SP ZOZ w Sejnach w okresie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, kryzysu i wojny.
4. Współpracowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w zakresie likwidacji skażeń epidemii.
5. Aktualizowanie planów działania na wypadek katastrof, klęsk żywiołowych i ataków terrorystycznych zwracając szczególną uwagę na:
a) aktualność planów ewakuacji i funkcjonowania w obiektach zastępczych,
b) zasady współdziałania ze służbami ratowniczymi, porządkowymi i obrony cywilnej,
6. Organizowanie szkoleń obronnych OC załogi w ramach własnych środków finansowych.
§ 6
Działalność organizacyjna, nadzoru i kontroli oraz sprawozdawczość polega w szczególności na:
1. Opracowanie zarządzenia, wytycznych i kalendarzowego planu działań w sprawie realizacji zadań obronnych w 2005 r. na podstawie zarządzenia Wojewody oraz określenie zadań obronnych, przekazaniu tych dokumentów do jednostek podległych i podporządkowanych celem realizacji, a następnie egzekwowanie ich wykonania.
2. Sporządzenie i przesłanie do WZK PUW w Białymstoku zgodnie z § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju(Dz. U. Nr 181, poz. 1872) i § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. Nr 229, poz. 2307).
3. Opracowanie planu kontroli przez burmistrza i wójtów w zakresie swoich kompetencji. Na podstawie przedstawionej dokumentacji dokonają oceny stopnia ich przygotowania do funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, z uwzględnieniem prawidłowości i aktualności opracowanej dokumentacji.
Szczegółowe zadania obronne określa plan działania w zakresie spraw obronnych powiatu na rok 2005, stanowiące załącznik do niniejszych wytycznych.
Załącznik nr 2
do zarządzenia nr 2/2005
Starosty Sejneńskiego
Szefa Obrony Cywilnej Powiatu
z dnia 20 stycznia 2005 roku
WYTYCZNE
w sprawie realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w roku 2005
§ 1
Realizacja zadań obrony cywilnej obejmuje planowanie, organizację, realizację szkolenia oraz zabezpieczenie logistyczne działań obrony cywilnej
§ 2
W ramach planowania i organizacji zadań obrony cywilnej należy:
1. Dokonać aktualizacji planów obrony cywilnej na wszystkich szczeblach kierowania obroną cywilną w tym w aspekcie nowych stanów gotowości obronnej państwa.
2. Zaplanować ewakuację ludności z dużych skupisk ludzkich w tym z obiektów użyteczności publicznej i innych miejsc podwyższonego ryzyka.
3. Wdrożyć postanowienia zawarte w rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych na szczeblu województwa, powiatu, gminy i jednostki organizacyjnej (Dz. U. Nr 212, poz. 2153).
4. Aktualizować wykazy jednostek organizacyjnych przewidzianych do realizacji zadań obrony cywilnej na szczeblu powiatu i gmin
5. Przedstawić do uzgodnienia wyższym szczeblom organów OC plany działania (zawierające zamierzenia szkoleniowe) w zakresie obrony cywilnej na 2005 r.
6. Prowadzić weryfikację organizacji wewnętrznej utworzonych formacji OC w aspekcie potencjalnych zagrożeń powiatu, gminy.
7. Dokonywać oceny realizacji zadań obrony cywilnej w podległych ogniwach OC, koordynować realizację zadań OC na swoim terenie.
§ 3
W ramach realizacji szkolenia obrony cywilnej należy:
1. Organizować szkolenia zgodnie z zasadami określonymi w wytycznych Wojewody Podlaskiego - Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie zasad organizacji szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej w województwie podlaskim.
2. Szczególną uwagę skierować na szkolenie grup osobowych powiatowych zespołów reagowania kryzysowego i gminnych zespołów reagowania kryzysowego, kadry kierowniczej administracji publicznej oraz pracowników realizujących zadania obronne i obrony cywilnej.
3. Kontynuować współpracę z instytucjami i organizacjami społecznymi i pozarządowymi w zakresie realizacji zadań szkoleniowych.
4. Zapewnić udział młodzieży szkolnej w konkursie plastycznym nt.: Woda - Bezpieczeństwo - Ja, organizowanym przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
5. Prowadzić bieżący nadzór nad realizacją zadań szkoleniowych w poszczególnych ogniwach obrony cywilnej.
§ 4
W ramach realizacji zadań w zakresie zabezpieczenia logistycznego działań obrony cywilnej należy:
1. Zaplanować w budżetach samorządów niezbędne środki finansowe na potrzeby obrony cywilnej.
2. Utrzymywać w sprawności techniczno-eksploatacyjnej sprzęt OC.
3. Na bieżąco aktualizować dane w programie "Baza danych sił i środków szefa OC", wszelkie zmiany przekazywać do organu koordynującego.
4. Aktualizować wykazy i dokumentację oraz sprawować nadzór nad przygotowaniem i funkcjonowaniem urządzeń specjalnych.
5. Doskonalić sposoby zabezpieczenia zabytków ruchomych i nieruchomych w sytuacjach kryzysowych.
§ 5
Realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego obejmuje zadania planistyczne i organizacyjne oraz szkoleniowe.
§ 6
W ramach realizacji zadań organizacyjno-planistycznych wymienionych w § 5 należy:
1. Aktualizować plany reagowania kryzysowego na wszystkich szczeblach administracji.
2. W związku z wysokim stopniem zagrożenia terrorystycznego należy zaplanować:
a) wykrywanie zagrożeń, w tym oznaczanie stref niebezpiecznych, informowanie, ostrzeganie i alarmowanie przy wykorzystaniu dotychczasowych sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych,
b) organizowanie i prowadzenie działań ratowniczych po użyciu chemicznych i biologicznych środków rażenia,
c) przygotowanie i prowadzenie likwidacji skażeń chemicznych i zakażeń biologicznych poprzez wykorzystanie urządzeń specjalnych oraz innych podmiotów.
3. Doskonalić i tworzyć nowe procedury działania na wypadek zagrożeń i ewakuacji.
4. Aktualizować bazy danych na potrzeby ZK.
5. Prowadzić monitoring stanu bezpieczeństwa.
6. Opracować procedury postępowania na wypadek potencjalnych zamachów terrorystycznych na infrastrukturę techniczną.
7. Zapewnić koordynację działań w zakresie rozdzielania i przyjmowania pomocy humanitarnej.
§ 7
W ramach realizacji zadań szkoleniowych wymienionych w § 5 należy:
1. Prowadzić treningi systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania.
2. Sprawdzać gotowość systemu łączności na potrzeby zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Szczegółowe zadania obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego określa plan działania w zakresie obrony cywilnej powiatu na rok 2005, stanowiące załącznik do niniejszych wytycznych.
Metryka strony