program_wspolpracy_2010
Załącznik
do Uchwały Nr XXXV/221/10
z dnia 28 stycznia 2010 r.
W Polsce podstawowymi formami prawnymi działalności społecznej są stowarzyszenia i fundacje. Prawo do dobrowolnego zrzeszania się należy do fundamentalnych praw człowieka, a swoboda działalności i zaangażowanie obywateli w życie społeczne jest podstawą demokracji. Aktywna działalność organizacji pozarządowych jest istotną cechą społeczeństwa obywatelskiego, elementem spajającym i aktywizującym społeczność lokalną. Dla budowania partnerstwa istotne znaczenie ma zarówno wymiana doświadczeń między organizacjami jak i ich współpraca z sektorem publicznym, a w szczególności z organami samorządu terytorialnego. Podstawowymi korzyściami ze współpracy winno być umacnianie poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz wprowadzanie nowatorskich i bardziej efektywnych działań, dzięki lepszemu rozpoznaniu występujących potrzeb. Organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego poprzez swoje zaangażowanie, aktywność, skupienie w swoich szeregach ludzi najaktywniejszych pragnących rozwiązywać ważne problemy społeczne, w istotny sposób wpływają na jakość życia w powiecie nowotomyskim. Rozległość zadań, w które angażują się organizacje, ich społeczny charakter oraz wysoki poziom realizowanych zadań powodują, że postrzegane są jako cenny partner samorządu terytorialnego. Dostrzegając ich wartość i doceniając pracę Rada Powiatu Sejneńskiego deklaruje wolę współpracy z wszystkimi organizacjami pozarządowymi oraz innymi organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego a także wyraża intencję wspólnej realizacji zadań publicznych w zakresach określonych programem.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1. Program Współpracy Powiatu Sejneńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego jest elementem lokalnego systemu polityki społeczno – finansowej Powiatu. Program określa formy, zasady i zakres współpracy organów samorządowych Powiatu z organizacjami, a także sposoby określania priorytetów zadań publicznych, których realizacja związana będzie z udzieleniem pomocy publicznej.
§ 2. Ilekroć w niniejszym Programie jest mowa o:
a) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
b) organizacjach – rozumie się przez to organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne, o których mowa w art.3 ust.2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
c) Programie - rozumie się przez to Program Współpracy Powiatu Sejneńskiego w 2010 roku z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
1. Obszar współpracy Powiatu Sejneńskiego z organizacjami obejmuje sferę zadań publicznych, o których mowa w art.4 ust.1 ustawy. Jako zadania priorytetowe samorządu powiatowego w roku 2010 określa się w szczególności zadania z zakresu:
Kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego:
- wspieranie organizacji działań i przedsięwzięć artystycznych o zasięgu co najmniej powiatowym,
- ochrona tradycji powiatu sejneńskiego w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego,
- gromadzenie zabytków materialnych dotyczących przeszłości regionu, prowadzenie Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Upowszechniania kultury fizycznej i sportu
- organizacja i systematyczny udział w imprezach sportowych, dzieci, młodzieży i osób dorosłych z terenu powiatu sejneńskiego,
- szkolenie zawodników różnych kategorii wiekowych,
- współorganizowanie oraz wspieranie rozgrywek sportowych oraz imprez sportowo- rekreacyjnych dla mieszkańców powiatu sejneńskiego.
Rozdział II
Formy współpracy
1. Zlecenie realizacji zadań Powiatu Sejneńskiego organizacjom odbywa się poprzez:
a) wspieranie wykonywania zadań publicznych poprzez udzielenie dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
2. Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków odbywa się poprzez:
a) publikowanie ważnych informacji w serwisie informacyjnym oraz na stronach internetowych Powiatu,
b) udział przedstawicieli organizacji w sesjach Rady Powiatu Sejneńskiego, przekazywanie przez organizacje informacji o przewidywanych lub realizowanych w 2010 roku zadaniach sfery publicznej (o których mowa w Rozdziale I § 4 Programu), których realizacja odbywa się w oparciu o środki inne niż wynikające z Programu,
c) konsultowanie listy zagadnień priorytetowych, o których mowa w Rozdziale I, na kolejny rok budżetowy.
Konsultowanie projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności organizacji odbywa się poprzez:
udostępnienie uchwał na stronie internetowej Powiatu oraz informacji o planowanych sesjach Rady Powiatu na których dyskutowane będą projekty uchwał odnoszących się do zagadnień związanych z profilem działalności tych organizacji,
3. Inne formy wsparcia mogą obejmować w szczególności:
- udzielanie pomocy w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację zadań publicznych z innych źródeł niż dotacja Powiatu
- organizację przez Powiat lub współudział organu Powiatu w organizacji szkoleń, konferencji, forum wymiany doświadczeń, w celu podniesienia sprawności funkcjonowania organizacji,
a) nieodpłatne udostępnienie materiałów związanych ze wspieraniem oraz powierzaniem realizacji zadań publicznych, których realizacja odbywa się w drodze konkursu ofert.
Rozdział III
Zasady współpracy
Zlecanie realizacji zadań Powiatu organizacjom obejmuje w pierwszej kolejności te zadania, które Zarząd Powiatu określa jako zagadnienia priorytetowe i odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba, że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecenia lub dane zadanie można zrealizować efektywniej w inny sposób określony w przepisach odrębnych(w szczególności na zasadach i w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych, z zachowaniem porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz porównywalności opodatkowania).
1. Otwarte konkursy ofert są ogłaszane i przeprowadzane w oparciu o przepisy ustawy i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze oraz kompetencje właściwego organu Powiatu.
4. Dotacje, o których mowa w ustawie nie mogą być udzielane na:
a) dotowanie przedsięwzięć, które dofinansowywane są w inny sposób z budżetu Powiatu,
b) pokrycie deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć oraz refundację kosztów,
c) budowę, zakup budynków lub lokali, zakup gruntów,
d) działalność gospodarczą podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego,
e) udzielanie pomocy finansowej osobom fizycznym lub prawnym,
f) działalność polityczną lub religijną.
Ogłoszenie przez Starostę Sejneńskiego otwartego konkursu ofert w celu zlecenia realizacji zadań publicznych podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego opublikowane zostanie w:
g) tygodniku o zasięgu lokalnym,
h) biuletynie informacji publicznej,
i) na tablicy ogłoszeń,
j) na stronie internetowej Powiatu Sejneńskiego www.powiat.sejny.pl
Decyzję o wyborze podmiotów uzyskujących dotację i o jej wysokości, podejmie Zarząd Powiatu Sejnach w formie uchwały, która zostanie opublikowana w biuletynie informacji publicznej i na tablicy informacyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach.
W imieniu Starosty Sejneńskiego kontrole merytoryczną i finansową nad realizacją adań publicznych przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego sprawują wznaczeni pracownicy Starostwa Powiatowego w Sejnach poprzez:
- egzekwowanie przestrzegania postanowień zawartych w ustawie, umowach i Programie Współpracy na 2010r. Powiatu Sejneńskiego z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
- analizę i ocenę przedkładanych przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego rozliczeń i sprawozdań
- egzekwowanie od podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w razie zaistnienia takiej potrzeby-wyjaśnień, zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z umową
§ 3. Współpraca Powiatu z organizacjami opiera się na zasadach:
1) pomocniczości,
2) suwerenności stron,
3) partnerstwa,
4) efektywności,
5) uczciwej konkurencji,
6) jawności.
Wykaz zagadnień priorytetowych w roku 2010 nie stanowi jedynego kryterium podjęcia współpracy. Do pozostałych kryteriów należą: wiarygodność organizacji, wykazana efektywność i skuteczność w realizacji założonych celów, nowatorstwo metod działania oraz posiadane zasoby.
§ 4. Organizacje z własnej inicjatywy mogą złożyć ofertę realizacji zadań publicznych, także tych, które są realizowane dotychczas w inny sposób, np. przez organy administracji publicznej. Przy rozpatrzeniu takiej oferty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
1. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych określa uchwała budżetowa Rady Powiatu na 2010 rok. Organizacja, w okresie otrzymywania dotacji, jest zobowiązana do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania przez Powiat Sejneński.
Metryka strony