Prot27

PROTOKÓŁ Nr XXVII/05
z XXVII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 24 sierpnia 2005 r.
 
Obrady XXVII Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 15.00, zakończyły o godz. 17.30. Miały one miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach.
Następnie Pan Przewodniczący przywitał zebranych Gości oraz Panie i Panów Radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1).
Przewodniczący Rady zaproponował następujący porządek obrad:
 
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Powiatu.
4. Interpelacje i zapytania Radnych.
5. Informacja p. Starosty z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6. Szkolnictwo ponadgimnazjalne na terenie Powiatu Sejneńskiego - diagnoza stanu obecnego i prognoza rozwoju na podstawie planów rozwoju placówek szkolnych.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005r.
8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
9. Sprawy różne i wolne wnioski.
10. Zamknięcie obrad.
 
Ad. pkt 2.
Radni proponowany porządek obrad przyjęli jednomyślnie.
 
Ad. pkt 3.
Protokół z XXVI Sesji Rady Powiatu Radni przyjęli jednomyślnie.
 
Ad. pkt 4.
W punkcie tym głosu nie zabierano.
 
Ad. pkt 5.
Pan Piotr Marian Luto- Starosta Sejneński przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu (zał. nr 2).
Pan Starosta poinformował o uroczystościach obchodów 85 rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach.
Poinformował o spotkaniu w Puńsku w sprawie omówienia problemów finansowych. Poinformował, że przedstawił ekonomiczne sprawy funkcjonowania szkół. Zwrócił uwagę, że stwierdzenia dotyczące przyłączenia się do bogatszego Powiatu nie służą nikomu. Należy rozmawiać, wyjaśniać i dbać o to, aby utrzymać jedyną szkołę z litewskim językiem nauczania.
 
Pan Starosta poinformował o sprawie sądowej i wyroku przeciwko Panu Krzysztofowi Pękalskiemu, który miał opracować projekt rozbudowy ZSO Puńsku. Wyjaśniał, że rozprawa o przyznanie racji został wygrana, kolejne rozprawy będą o odszkodowanie.
Pan Krzysztof Tur dodał, że wpłynęła również skarga na działania Starosty Sejneńskiego odnośnie przeprowadzenia przetargów na rozbudowę Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku od Pana Krzysztofa Pękalskiego (zał. nr 3). Uwagi dotyczyły spraw związanych z ogłoszonym wyrokiem sądowym. Pytań w powyższej sprawie nie zgłoszono.
Pan Jan Łuba zapytał, w związku ze spotkaniem w Puńsku, jakie postulaty ekonomiczne funkcjonowania szkół przedstawił Pan Starosta.
Pan Starosta wyjaśniał, że przedstawił braki w szkołach, przedstawił ile środków przekazało Starostwo.
Pan Krzysztof Tur zwrócił uwagę, że ze względu na braki w szkołach, dokładane są dla nich środki finansowe, natomiast Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sejnach pod tym względem jest poszkodowana. Środki, które zostają w tej jednostce są przekazywane dla szkół.
 
Ad. pkt 6.
Pan Krzysztof Tur -Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że materiały przekazane dla Radnych, to materiały nie zawierający uchwał, są to materiały do dyskusji, zgłaszania propozycji i uwag. Następnie poprosił o przedstawienie głównych tez z przedłożonych dla Radnych materiałów na Sesję Rady (zał. nr 4).
Pani Anna Szkarnulis-Wicestarosta na wstępne zwróciła uwagę na zmniejszone przez Ministerstwo środki dla ZSO w Puńsku. Zwróciła się z prośbą o inne traktowanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku, ponieważ jest to szkoła specyficzna, w której można otwierać oddziały z mniejszą ilością uczniów. Następnie zwróciła uwagę, że w przypadku połączenia ZSO w Sejnach oraz ZSTR w Sejnach, nie byłoby znacznych oszczędności. Wyjaśniała, że być może Burmistrz Miasta Sejny byłby zainteresowany wolnymi pomieszczeniami w ZSO i ZSTR w Sejnach.
Pani Janina Janczulewicz -Dyrektor ZSO w Sejnach, wyjaśniała, że w szkole zostało zmniejszone zatrudnienie w administracji i obsłudze. Wyjaśniała, że część pracowników jest zatrudnionych z prac interwencyjnych i będzie duży problem, jeżeli takiej możliwości nie będzie w roku następnym. Wyjaśniała, że 4 osoby są zatrudnione przez Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach. Obecnie z 16 pracowników pozostało zatrudnionych 8 i 1 osoba jest pracownikiem sezonowym. Przeciętnie płaca sprzątaczki wynosi nieco ponad 1 tysiąc złotych brutto. Można to przemnożyć przez 8 osób. Można odpowiednio policzyć ile środków zostało zaoszczędzonych, skoro jest mniej osób zatrudnionych. Wyrażała obawy, jeżeli nie będzie prac interwencyjnych czy nie trzeba będzie zatrudniać nowych osób. Wyjaśniała, że problemów finansowych nie ma, braki nie są duże. Wyjaśniała, że zadaniem szkoły jest przygotowanie do egzaminu maturalnego i jest zadowolona z tegorocznych wyników matur. Poinformowała, że osoby, które zdały maturę, ale są niezadowolone z wyników także wyrażają chęć ponownego podejścia do egzaminów maturalnych.
Pani Irena Bobin -Dyrektor ZSO w Puńsku poinformowała, że na dzień dzisiejszy nie podejmuje się likwidacji stołówki. Wyjaśniała, że obsada jest zminimalizowana. Od 1 września br. nie będzie kierownika internatu. Stwierdziła, że obecny brak 30 tysięcy to nie jest dużo. Odnośnie wyników matur stwierdziła, że z 21 osób z Liceum Ogólnokształcącego 19 dostało się na studia. Stwierdziła, że jest zadowolona z wyników matur, bo nie zdały 2 osoby. Natomiast w liceum profilowanym uczyli się też uczniowie, którzy powinni być w szkołach zawodowych, jednak z 7 osób, które zdały, 6 podjęło studia. Dodała, że większość zdaje na Litwę. Uczniowie dostają tam stypendia. Stwierdziła, że prawie wszyscy absolwenci gimnazjum w Puńsku podejmują naukę w Puńsku.
Pan Henryk Wydra -Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Sejnach wyraził obawy odnoście likwidacji robot publicznych, bo wtedy byłby problem z obsadą również w jego szkole. Wyjaśniał, że zlikwidowane zostały etaty kierownika internatu, kierownika warsztatów. Poinformował, że chętni są do szkoły policealnej.
Pan Jan Łuba zwrócił uwagę, że opłaty jakie ponosi Wójt Gminy Sejny, to nie jest zysk, tylko pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem Gimnazjum w pomieszczeniach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Zwrócił też uwagę, że dużo w materiałach mówi się o roku bieżącym, ale nie ma informacji na przeszłe lata. Zwrócił też uwagę na to, że w internacie w Puńsku można sale wynajmować.
Pani Irena Bobin wyjaśniała, że szkoła jest płatnikiem VAT i w internacie jest wynajmowana sala na małe przyjęcia. Jednak nie są z tego tytułu duże opłaty.
Pan Jan Łuba zwrócił uwagę, aby przekazać prowadzenie stołówki dla pracujących tam osób, a zaoszczędzone przez to koszty, przeznaczyć na zakup materiałów dydaktycznych dla szkoły.
Pani Irena Bobin wyjaśniała, że w przypadku otwarcia działalności gospodarczej kuchnia będzie podlegać generalnemu remontowi. Są duże obawy, czy zainwestowane środki zwrócicą się po kilku latach. Dlatego pracujące tam osoby nie wyrażają chęci prywatnego prowadzenia stołówki.
Pan Jan Łuba stwierdził, że skoro Pani Dyrektor nie chce zamknąć stołówki, to powinna powiedzieć co należy zrobić, aby zaoszczędzić.
Pan Lech Koneszko zwrócił uwagę, że nikt nie likwiduje internatów, tylko proponuje przekształcenie w bursy. Środki będą takie same dla internatu a żywność można dowozić.
Pani Anna Witkowska -Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Problematyki Społecznej zwrócił uwagę, że w Powiecie Sejneńskim i tak jest już dużo bezrobotnych, a tu wyjściem z sytuacji są kolejne zwolnienia. Zwróciła uwagę, na to, że gdyby płace były przyznawane odgórnie i przekazane z budżetu państwa, nie byłoby wtedy takich problemów. Poza tym zwróciła uwagę, że może można wynająć pomieszczenia dla szkoły wyższej, może są jakieś inne pomysły.
Pan Jan Łuba zapytał, jaka jest przyczyna różnych średnich płac nauczycieli w poszczególnych szkołach.
Pani Teresa Gałdzewicz -inspektor ds. oświaty w Starostwie Powiatowym w Sejnach, wyjaśniała, że jest to uzależnione od godzin ponadwymiarowych.
Pan Jan Łuba zwrócił uwagę, że należy szukać nauczycieli w Urzędzie Pracy.
Pan Krzysztof Tur zwrócił uwagę, że czasami trudno znaleźć bezrobotnego, ponieważ w Urzędach Pracy funkcjonują bazy danych, które nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny. Absolwenci też rejestrują się z opóźnieniem, gdy arkusze w szkołach są zatwierdzone.
Pani Janina Janczulewicz zwróciła się z zapytaniem czy może zatrudnić osobę z kwalifikacjami do nauki języka angielskiego z Suwałk skoro nie ma z kwalifikacjami z terenu Powiatu.
Pan Krzysztof Tur poinformował, że zgłaszały się osoby do Gimnazjum posiadające kwalifikacje z języka angielskiego.
Pani Janina Janczulewicz poinformowała, że nie ma w szkole zatrudnionego żadnego emerytowanego nauczyciela.
Pan Jan Wydra -Radny, zwrócił uwagę, że z ekonomicznego punktu, 34 tys. zł dla Szkoły w Puńsku, to nie jest duża kwota. Etatów w internacie jest mało. Stwierdził, że nie wie, jakie oszczędności wprowadzić.
Pan Krzysztof Tur zwrócił uwagę na:
1) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach uległa zmniejszeniu kadra kierownicza -nie ma etatu wicedyrektora. Czy to się sprawdziło, jakie są konsekwencje,
2) powstaje nowe Centrum Litewskie, czy w związku tym, będzie też w przyszłości utworzona szkoła średnia,
3) jakie będą ewentualnie koszta utrzymania nowego budynku ZSO w Puńsku,
4) czy nie ma problemu z doborem wykwalifikowanej kadry,
5) odnośnie wynajmu pomieszczeń dla szkoły wyższej w ZSO w Sejnach, jakie są zyski z tego tytułu,
6) jakie działania podjęły szkoły po analizie egzaminów maturalnych,
7) jak wyglądają przygotowania do nowej matury ZSTR w Sejnach,
8) jak wygląda nabór do klas I,
6) jakie programy rozwojowe ma Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Irena Bobin zwróciła uwagę, że przekształcenie internatu w bursę, nie będzie korzystne dla uczniów. Rodzice ich oczekują całodobowej opieki i to będzie stanowić przeszkodę i zmniejszy się przez to liczba uczniów.
Wyjaśniała, że odnośnie Centrum Litewskiego w Sejnach, budowa jego była konsultowana w środowisku litewskim i nie ma w założeniach szkoły średniej. Nauka ma być kontynuowana w szkole średniej w Puńsku. W tym roku wprawdzie nie było zainteresowania ze strony absolwentów Gimnazjum w Sejnach, ale nabór do szkoły polega na namawianiu uczniów. Wyraziła nadzieję, że absolwenci Gimnazjum w Sejnach będą kontynuować naukę w Puńsku. Dla uczniów z niższymi ocenami proponuje się liceum profilowane.
Pan Henryk Wydra -Dyrektor ZSTR w Sejnach, wyjaśniał, że do ZSTR Sejnach przyjmuje się wszystkich chętnych. Odnoście Centrum Kształcenia Ustawicznego wyjaśniał, ze jest to ośrodek mały i mało jest w nim zatrudnionych ludzi.
Pan Jan Łuba zwrócił uwagę czy szkoła nie może realizować projektów o pozyskanie środków unijnych, zapytał czy brak jest osób do ich realizacji.
Pan Zdzisław Czakis -Komendant Powiatowy PSP w Sejnach zwrócił uwagę, że na takie projekty trzeba mieć wkład własny.
Pan Józef Miszkiel -Radny, zwrócił uwagę, że w przedłożonych materiałach proponuje się przekazanie wolnych pomieszczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach oraz Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Sejnach dla Burmistrza Miasta Sejny na potrzeby szkolnictwa. Wobec tego czy należy dokonywać dalszych remontów, skoro przekazać pomieszczenia dla Urzędu Miasta. Może lepiej przekazać środki dla szpitala.
Zwrócił uwagę na zapis, że ,,Rady Pedagogiczne zgodnie z przyjętymi planami rozwoju w poszczególnych szkołach szkół podejmą działania w celu uatrakcyjnienia ofert szkół i kierunków nauczania". Dużo uczniów z naszego Powiatu uczy się w szkołach suwalskich. Stwierdził, że jest to dobre sformułowanie, tylko zapytał jak to zrobić. Jeżeli uczniowie mają zajęcia praktyczne u rolników, to najczęściej zbierają kamienie, pytał czego mogą się podczas takiej praktyki nauczyć. Stwierdził, że może lepiej organizować praktyki na warsztatach, żeby młodzież nauczyła się np. spawania.
Pan Henryk Wydra wyjaśniał, że w kształceniu zawodowym są programy nauczania, siatki godzin, których należy przestrzegać. Natomiast do szkół zawodowych nie ma chętnych, ostatnio zgłosiły się 3 osoby.
Pan Lech Koneszko -Radny, zwrócił uwagę, że skoro część uczniów uczy się w suwalskich szkołach, to inicjatywa należy do Dyrektorów Szkół, aby pomyśleli, co zrobić, aby utworzyć klasy dobre z uczniami z dobrymi ocenami i z gorszymi. Zarząd Powiatu tego nie zrobi. Jeżeli będzie się przyjmować, tak jak teraz, to nie ma z kim w szkole pracować podczas lekcji. Liczy się ekonomia, ale liczy się też poziom nauczania. Zarząd odstępuje od łączenia szkół, ponieważ oszczędności jakie poczynione zostały, są tak duże, że większych nawet w przypadku połączenia nie będzie. Zapytał jak widzą Dyrektorzy 15 osób w klasie i jakie mają propozycje.
Pani Irena Bobin -Dyrektor ZSO w Puńsku, stwierdziła, że Szkoła w Puńsku jest szkołą specyficzną i może otwierać odział z 14 osobami.
Pan Lech Koneszko przypomniał, że Dyrektorzy musza też się dostosować do subwencji oświatowej.
Pani Janina Janczulewicz wyjaśniała, że przyjęła 106 osób i chciała otworzyć 4 oddziały, ale nie ma odpowiedzi ze strony Starostwa. Wyjaśniała, że będzie podział na grypy językowe i przedmioty rozszerzone.
Zwróciła uwagę, że wyższa szkoła z Łodzi, która wynajmuje pomieszczenia w ZSO w Sejnach, w rzeczywistości nie jest szkoła wyższą, a jest to Instytut Postępu Twórczego. Poinformowała, że Kuratorium Oświaty zwraca na to uwagę. Zwłaszcza za korzystanie z pracowni internetowej, która jest przeznaczona do korzystania dla uczniów.
Pan Marek Ślusarz -Sekretarz stwierdził, że należy brać pod uwagę kryteria ekonomiczne.
Pani Janina Janczulewicz wyjaśniała, że szkoła ta mogłaby korzystać z drugiej pracowni internetowej.
Pani Anna Szkarnulis -Wicestarosta wyjaśniała, że to od nas należy rejestracja Instytutu Postępu Twórczego.
Pan Marek Ślusarz -Sekretarz, stwierdził, że rejestracja nie ma nic wspólnego z wynajęciem pomieszczeń.
Pan Lech Koneszko stwierdził, że nie można zabronić zarabiać na wynajęciu pomieszczeń.
Pan Józef Miszkiel zapytał ile oddziałów klas I będzie w ZSO w Sejnach.
Pan Starosta wyjaśniał, że będą 3 odziały.
Pan Jan Wydra -Radny wyjaśniał, że w Szkole w Punku są dodatkowe lekcje historii, geografii i to są dodatkowe koszta.
Pani Anna Witkowska -Radna zwróciła uwagę, że wszystkie braki zależą od odgórnych ustaleń, bo w szkołach oszczędności są poczynione. Stwierdziła, że gdyby płace nauczycieli były naliczana z budżetu państwa, nie byłoby takich problemów. W Powiecie Sejneńskim jest i tak duże bezrobocie, a tu jedynym rozwiązaniem nie mogą być zwolnienia.
Pan Starosta informował, że stanowisko Radnej jest zasadne. Nie stać nas na remonty, Dyrektor ZSTR w Sejnach remontował część pomieszczeń we własnym zakresie. Stwierdził, że brakuje środków, więc może Szkołę w Puńsku byłoby zasadne zadłużyć, żeby w Ministerstwie wykazać rzeczywiste braki środków finansowych. Stwierdził, że płace nauczycieli powinny być gwarantowane.
Rada Powiatu Sejneńskiego jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie płac nauczycieli z budżetu Państwa (zał. nr 5).
Pan Starosta wyjaśnił, że w przypadku wyremontowania kolejnych pomieszczeń budynków oświatowych pozostaną one w Sejnach i będą służyć społeczeństwu.
Pan Starosta wyjaśniał, że nie obliczano kosztów utrzymania przyszłego budynku ZSO w Puńsku, stwierdził, że jest zasadne dokonanie obliczeń.
 
Ad. pkt 7.
Pani Skarbnik przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005r.
Uchwała została przyjęta jednomyślnie (zał. nr 6).
 
Ad. pkt 8.
W punkcie tym głosu nie zabierano.
 
Ad. pkt 9.
W punkcie tym głosu nie zabierano.
 
Ad. pkt 10.
Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia XXVII Sesji Rady Powiatu.
 
 Protokołowała                                                                                                                                    Przewodniczył
 
Alicja Jurkiewicz                                                                                                                                   Krzysztof Tur

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Sejneńskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Alicja Jurkiewicz

Wprowadzający: Alicja Jurkiewicz

Data wprowadzenia: 2005-10-05

Data modyfikacji: 2005-10-27

Opublikował: Alicja Jurkiewicz

Data publikacji: 2005-10-05