Protokół nr XVII/04

 
PROTOKÓŁ Nr XVII/04
z XVII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 30 czerwca 2004 r.
 
Obrady XVII Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 10.00, zakończyły o godz. 13.35. Miały one miejsce w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach.
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Tur. Pan Przewodniczący przywitał zebranych Gości oraz Panie i Panów Radnych. (listy obecności stanowią zał. nr 1)
Starosta - Pan Piotr Marian Luto zaproponował, aby wnieść do porządku obrad jako pkt 19: Podjęcie uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005 i 2006 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja drogi powiatowej Nr 1159 B Szołtany - Puńsk - Wojtokiemie” oraz jako pkt 20: Podjęcie uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005, 2006 i 2007 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Budowa budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku wraz z modernizacją kotłowni”.
Przewodniczący Rady przedstawił rozszerzony porządek posiedzenia:
1.  Otwarcie obrad.
2.  Przyjęcie porządku obrad.
3.  Przyjęcie protokołu z XVI Sesji Rady Powiatu.
4.  Interpelacje i zapytania Radnych.
5.  Informacja p. Starosty z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6.  Sprawozdania z pracy Komisji Stałych Rady Powiatu za I półrocze 2004 r.
7.  Podjęcie uchwały w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Sejnach.
8.  Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach.
9.  Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia dotychczasowych szkół ponadpodstawowych dla dorosłych wchodzących w skład Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych im. Stanisława Staszica w Sejnach.
10.Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wartości punktu w złotych niezbędnego do określenia wynagrodzenia zasadniczego pracowników jednostek organizacyjnych Powiatu Sejneńskiego, w tym pracowników na stanowiskach obsługi i pomocniczych.
11.Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ w Sejnach za 2003 rok.
12.Podjęcie uchwały w sprawie zmian statutu SP ZOZ w Sejnach.
13.Podjęcie uchwały w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu Sejneńskiego podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych nie działającym w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania.
14.Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w drodze darowizny.
15.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na darowiznę dla Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Sejnach nieruchomości zabudowanej położonej w Sejnach.
16.Wyrażenie opinii w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego zakładu Patomorfologii w Łomży.
17.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu.
18.Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
19.Podjęcie uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005 i 2006 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja drogi powiatowej Nr 1159 B Szołtany - Puńsk - Wojtokiemie”
20.Podjęcie uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005, 2006 i 2007 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Budowa budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku wraz z modernizacją kotłowni”
21. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
22. Sprawy różne i wolne wnioski.
23. Zamknięcie obrad.
 
Ad. pkt 2.
Radni proponowany porządek obrad przyjęli jednomyślnie.
 
Ad. pkt 3.
Radni protokół z XVI Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego przyjęli jednomyślnie.
 
Ad. pkt 4.
Radny - Józef Miszkiel zapytał dlaczego sprawa budowy drogi Szołtany-Puńsk-Wojtokiemie musi być podejmowana w formie uchwały, a nie tak jak w przypadku pozostałych dróg - według planu.
 
Ad. pkt 5.
Pan Starosta przedstawił informację z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu (sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 2).
 
Ad. pkt 6.
Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Problematyki Społecznej - Zbigniew Malicki przedstawił sprawozdanie z działalności komisji za I półrocze 2004 r. (sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 3).
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Porządku Publicznego - Stanisław Poszwa przedstawił sprawozdanie z działalności komisji za I półrocze 2004 r. (sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 4).
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Antoni Baudzis przedstawił sprawozdanie z działalności komisji za I półrocze 2004 r. (sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 5).
Przewodniczący Rady w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Gospodarki Przestrzennej przedstawił sprawozdanie z działalności komisji za I półrocze 2004r.(sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 6).
 
Ad. pkt 7.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Sejnach oraz poprosił Dyrektor ZSO w Sejnach o krótkie wyjaśnienie do projektu.
Dyrektor ZSO w Sejnach - Pani Janina Janczulewicz wyjaśniła, iż założenie tej szkoły wynika z obowiązujących przepisów.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 7).
 
Ad. pkt 8.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekształcenia dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 8).
 
Ad. pkt 9.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekształcenia dotychczasowych szkół ponadpodstawowych dla dorosłych wchodzących w skład Zespołu Szkół Techniczno - Rolniczych im. Stanisława Staszica w Sejnach.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 9).
 
Ad. pkt 10.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie uzgodnienia wartości punktu w złotych niezbędnego do określenia wynagrodzenia zasadniczego pracowników jednostek organizacyjnych Powiatu Sejneńskiego, w tym pracowników na stanowiskach obsługi i pomocniczych.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 10).
 
Ad. pkt 11.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ w Sejnach za 2003 rok. oraz stanowisko Rady Społecznej w tej kwestii.
Radny - Jan Łuba zapytał, czy umowy zawierane przez Dyrekcję SP ZOZ z pracownikami w związku z „ustawą 203” są zgodne z przepisami Kodeksu Pracy.
Przewodniczący Rady zapytał się jak ma się wypracowany zysk do realnych finansów i zobowiązań SP ZOZ.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach - Pan Waldemar Kwaterski stwierdził, że zysk jest realny, a zobowiązania szpitala spadły do 300 tyś. zł. Gdyby szpital wypłacił zobowiązania z tytułu „ustawy 203” miałby tragiczną sytuację finansową. Jeśli chodzi o umowy z pracownikami, to są one zgodne z Kodeksem Pracy, gdyż przepisy dopuszczają dowolność w zawieraniu porozumień między pracownikiem a pracodawcą w stosunku do pracy i płacy. Zobowiązanie z „ustawy 203” jest zobowiązaniem, które czeka na uregulowania prawne i sądowe w tej kwestii.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 11).
 
Ad. pkt 12.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian statutu SP ZOZ w Sejnach oraz stanowisko Rady Społecznej w tej kwestii.
Przewodniczący Rady stwierdził, iż są dwa powody uzasadniające wprowadzenie zmian w statucie: społeczny, gdyż będzie istniała możliwość stworzenia szerszej oferty na rynku usług medycznych oraz finansowy, jeśli zyski z podstawowej opieki zdrowotnej mogłyby być przelewane na pokrycie zobowiązań szpitala.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach wyjaśnił, iż przyjęcie uchwały dotyczącej zmian w statucie SP ZOZ dałoby możliwość złożenia oferty do Narodowego Funduszu Zdrowia i nic ponadto. Nie chodzi więc o likwidację istniejącej już na terenie Powiatu podstawowej opieki zdrowotnej. Warunki zaproponowane przez NFZ mogą nie być korzystne i wówczas SP ZOZ nie skorzysta w ogóle z tej możliwości, lecz taką szansą mieć powinien.
Radny - Jan Łuba zapytał się Pana Dyrektora, czy zatrudni lekarzy rodzinnych z zewnątrz czy pracujących obecnie w strukturach SP ZOZ oraz dlaczego na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej przeznaczono budynek stomatologii i kto będzie odpowiadał za brak stomatologii na terenie Powiatu.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach stwierdził, iż lekarze są już zainteresowani, lecz chcą utrzymać swoje nazwiska w tajemnicy. Nie jest rzeczą najważniejszą, kto będzie pracował, gdyż pacjenci decydują, czy przepiszą się do danego lekarza. Wyjaśnił też, iż stomatolodzy kończą swoją działalność i w związku z tym budynek ten może służyć jako lokal podstawowej opiece zdrowotnej. Poinformował, iż większość stomatologów odchodzi na emeryturę, a poza tym wielu z nich chce zawierać samodzielnie kontrakty z NFZ. Stwierdził też, iż sprzęt dentystyczny jest już zużyty i archaiczny, brakuje wielu potrzebnych rzeczy. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prowadzić tam działalność medyczną innego rodzaju. Stomatologia sama wygasa.
Radna - Anna Krystyna Witkowska zapytała skąd Pan Dyrektor weźmie pieniądze na wyposażenie gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach wyjaśnił, iż cała diagnostyka znajduje się w szpitalu, a gabinety lekarzy rodzinnych nie wymagają specjalistycznych sprzętów, lecz niewielkiego wyposażenia.
Radna - Elżbieta Falejczyk poprosiła o wyjaśnienie Pana Dyrektora dlaczego, gdy stomatologia przynosiła straty była utrzymywana, a teraz po trzech latach likwiduje się ją, mimo społecznej potrzeby jej istnienia. Zapytała się też, czy istnieje protokół SANEPIDU stwierdzający złą jakość sprzętu stomatologicznego. Zarzuciła również Panu Dyrektorowi niekonkretność wypowiedzi w kwestii podstawowej opieki zdrowotnej oraz stwierdziła, że nie musi ona przynosić zysków. Stwierdziła, iż nie wierzy w uczciwą konkurencję Pana Dyrektora, a jedynie w próbę eliminacji oraz obawia się, że Pan Dyrektor poda w ofercie do NFZ zaniżoną cenę.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach wyjaśnił, iż stomatolodzy sami chcą teraz odejść na emeryturę i zawierać umowy z NFZ, a młodszych stomatologów na ich miejsce nie ma. Odnośnie protokołu SANEPIDU stwierdził, iż w protokole tym są ocenione tylko warunki sanitarne pomieszczeń, a zły stan sprzętu należy do jego osobistej oceny. Poinformował też, że w kwestii podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci sami zadecydują, gdzie chcą się leczyć. Obecnie pacjent również korzysta z usług SP ZOZ poczynając od gabinetów specjalistycznych po szpital. Pan Dyrektor powiadomił, że to NFZ złożył propozycję do SP ZOZ, a nie odwrotnie.
Radny - Lech Koneszko stwierdził, iż w całej sprawie chodzi tylko o zapoczątkowanie stworzenia podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż nie można jednostce zabronić wykonywania swoich zadań. A jeśli coś będzie wykonywane źle, to i tak długo nie utrzyma się. W związku z osobistym zainteresowaniem w rozstrzygnięciu tej sprawy radnych oraz osób obecnych na sesji złożył formalny wniosek o przeprowadzenie głosowania nad tą uchwałą w trybie tajnym.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o przeprowadzenie głosowania w trybie tajnym. Radni wniosek zatwierdzili jednomyślnie.
Dyrektor SP ZOZ w Sejnach dodał przed głosowaniem, iż intencją wniosku jest możliwość funkcjonowania na wolnym rynku, możliwość wolnego wyboru złożenia oferty.
Przewodniczący Rady ogłosił zgłaszanie spośród radnych kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. Zgłoszono trzech kandydatów: Józefa Miszkiela, Zbigniewa Malickiego i Annę Witkowską. Radni z 12 głosami „za” i 2 głosami wstrzymującymi się przyjęli zaproponowany skład Komisji. Komisja Skrutacyjna wybrała spośród siebie przewodniczącego i udała się przygotować karty do głosowania.
Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił przerwę w obradach.
Po wznowieniu obrad, radni wyczytywani w porządku alfabetycznym przez członka komisji, wypełniali karty do głosowania i wrzucali do urny. Po zakończeniu tajnego głosowania komisja udała się na przeliczenie głosów.
Komendant Policji Powiatowej w Sejnach - Andrzej Hajdenrajch wyraził chęć uczestniczenia w sesjach Rady Powiatu. Poprosił też o pomoc i wsparcie jego działań mających na celu poprawę porządku publicznego, gdyż problem bezpieczeństwa to nie tylko sprawa Policji, lecz całej społeczności Powiatu. Poinformował, że jednostka policji wymaga, do lepszego funkcjonowania oraz działania policji, szeregu zmian organizacyjnych, przeprowadzenia remontów oraz zakupu pojazdów służbowych.
Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej - Anna Witkowska ogłosiła wynik tajnego głosowania po jego ustaleniu oraz odczytała protokół z tajnego głosowania (protokół stanowi załącznik nr 12 do protokołu sesji). Rada przy 7 głosach „przeciw”, 6 - „za'''' i 1 głosem wstrzymującym się nie przyjęła uchwały w sprawie zmian statutu SP ZOZ w Sejnach.
 
Ad. pkt 13.
Skarbnik Powiatu - Pani Helena Jodzio przedstawiła i objaśniła projekt uchwały w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu Sejneńskiego podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych nie działającym w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 13).
 
Ad. pkt 14.
Wicestarosta - Pani Anna Szkarnulis odczytała projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w drodze darowizny.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 14).
 
Ad. pkt 15.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na darowiznę dla Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Sejnach nieruchomości zabudowanej położonej w Sejnach. Poinformował, iż Sąd Rejonowy został powołany od 1 lipca br., jednak budynek nie jest jeszcze przygotowany. Kwestia gruntu i działki jest kwestią formalnoprawną.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 15).
 
Ad. pkt 16.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego zakładu Patomorfologii w Łomży. Wyjaśnił, iż podjęcie takiej opinii stanowi wymóg formalno-prawny, gdyż nigdy jednostki z terenu Powiatu Sejneńskiego nie korzystały z usług szpitala w Łomży.
Radni, przy 11 głosach „za” i 3 wstrzymujących się, uchwałę przyjęli (uchwała w załączeniu - zał. nr 16).
 
Ad. pkt 17.
Pani Skarbnik przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok oraz wyjaśniła zasadnicze zmiany.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 17).
 
Ad. pkt 18.
Pani Skarbnik przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na budowę dróg powiatowych oraz poinformowała o długach powiatu.
Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie (uchwała w załączeniu - zał. nr 18).
 
Ad. pkt 19.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005 i 2006 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja drogi powiatowej Nr 1159 B Szołtany - Puńsk - Wojtokiemie”. Poinformował, iż Rada wcześniej przyjęła plan na lata 2004 - 2006 na modernizację dróg, w którym znajduje się również droga Puńsk - Szołtany, lecz istnieje wymóg formalno - prawny, iż na każde zadanie inwestycyjne musi być oddzielna uchwała. Pan Starosta przedstawił łączne nakłady inwestycji, środki zabezpieczone przez Powiat, środki proponowane przez Wójta Gminy Puńsk oraz wysokość przewidywanej refundacji środków.
Radny - Jan Łuba zapytał się, czy gdy podejmiemy się tej inwestycji, to inne inwestycje do 2007 r. nie będą podejmowane.
Pan Starosta odpowiedział, iż inwestycja drogowa nie obciąży aż tak budżetu Powiatu.
Radny - Józef Miszkiel, w związku ze złożonymi dotychczas projektami, zwrócił się z pytaniem do Kierownika PZD w Sejnach, czy ten projekt ma szansę zajść w rankingu wysoko, czy stać nas na to i czy najpierw nie należałoby zakończyć drogi w Jeziorkach.
Radny - Lech Koneszko zgłosił wniosek o przyjęcie dwóch uchwał intencyjnych pod warunkiem, że inwestycja szkoły będzie pokryta nie z kredytu, lecz ze środków pozabudżetowych otrzymanych na wkład własny.
Przewodniczący Rady zapytał się dlaczego droga w Puńsku jest tak kosztowna tzn. 4,5 km za 2 mln, gdy wcześniej były robione odcinki 3,5 km za kilkaset tys. zł.
Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Sejnach - Pan Aleksander Niedźwiedź wyjaśnił, że na tej drodze zostaną położone dwie warstwy: wyrównawcza i ścieralna. Jedną warstwą nie uzyska się żadnego efektu, gdyż trzeba wyrównać wszystkie zapadnięcia. Odpowiedział też na pytanie Radnego - Józefa Miszkiela wyjaśniając, iż do tej pory ile zostało złożonych wniosków, tyle otrzymaliśmy pieniędzy. Natomiast z funduszy korzystać będziemy po raz pierwszy. Stwierdził, że na pewno szanse są, gdyż droga w Puńsku łączy dwa powiaty, jest drogą krajową, z której korzystają przedstawiciele wielu państw.
Pan Starosta przypomniał, iż trzeba mieć świadomość, że jeśli projekt zostanie przyjęty, trzeba będzie zaciągnąć kredyt.
Radny - Lech Koneszko, po usprawiedliwieniu, opuścił salę obrad.
Na sali pozostało 13 radnych.
Radny - Antoni Baudzis stwierdził, że droga i tak będzie musiała być zrobiona, a im później tym większe koszty. Wszelki transport odbywa się tą drogą.
Radni, przy 12 głosach „za” i 1 wstrzymującym się, przyjęli uchwałę (uchwała w załączeniu - zał. nr 19).
 
Ad. pkt 20.
Pan Starosta przedstawił projekt uchwały w sprawie uwzględnienia w budżecie powiatu na rok 2005, 2006 i 2007 wydatków na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Budowa budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku wraz z modernizacją kotłowni”. Poinformował o globalnej kwocie oraz czasie realizacji.
Radny - Jan Łuba stwierdził, że gdy Rada wprowadzała uchwałę o projekcie szkoły, wówczas wójt Gminy Puńsk mówił, iż zajmie się jej realizacją. Dlaczego więc teraz Powiat ma za to płacić?
Wójt Gminy Puńsk - Pan Witold Liszkowski wyjaśnił, iż Starostwo musi być inwestorem, gdyż nie byłoby możliwości inwestycji bez uchwały Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady stwierdził, iż mimo nieobecności Radnego - Lecha Koneszko trzeba rozpatrzyć jego wniosek dotyczący pokrycia inwestycji.
Pan Starosta powiadomił, iż §3 zostanie wykreślony po przyjęciu przez Radę w/w wniosku.
Radny - Zbigniew Malicki upewnił się, czy po wykreśleniu §3 będzie można złożyć wniosek do EFRR.
Radny - Józef Miszkiel zapytał się, czy jeśli podejmiemy uchwałę, to czy to Powiat do niczego nie zobowiązuje?
Radna - Małgorzata Puza stwierdziła, iż nie chcemy blokować inwestycji, ale jakie umocowania prawne ma ten zapis?
Pan Starosta stwierdził, iż propozycja złożona przez Radnego - Lecha Koneszko jest słuszna. Jest to uchwała intencyjna i pod względem prawnym jest ona dobrze przygotowana. Po przyjęciu wniosku Rada Powiatu może podjąć uchwałę o zaciągnięciu kredytu.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o pokrycie inwestycji ze środków własnych uzyskanych ze środków pozabudżetowych Powiatu, czyli skreślić cały §3 z projektu uchwały. Radni wniosek zatwierdzili jednomyślnie.
Radni, przy 12 głosach „za” i 1 wstrzymującym się, przyjęli uchwałę (uchwała w załączeniu - zał. nr 20).
 
Ad. pkt 21.
Radni, odpowiedzi na interpelacje i zapytania, otrzymali przy dyskutowaniu poszczególnych projektów uchwał.
 
Ad. pkt 22.
Radni, zgłaszali wnioski przy dyskutowaniu poszczególnych uchwał. Spraw różnych nie było.
 
Ad. pkt 23.
Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia XVII Sesji Rady Powiatu.
 
Protokołowała Urszula Gołębiewska
Przewodniczył  Krzysztof Tur
 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Sejneńskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Alicja Jurkiewicz

Wprowadzający: Alicja Jurkiewicz

Data wprowadzenia: 2004-12-15

Data modyfikacji: 2005-10-27

Opublikował: Alicja Jurkiewicz

Data publikacji: 2004-12-15