prot_kb_42_2014

Protokół nr 42/14

posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów

w dniu 29 lipca 2014r.

 

Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów rozpoczęło się o godz. 10.00, a zakończyło o godz. 10.30. Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów - Pan Jan Łuba. Stwierdził prawomocność posiedzenia (lista obecności stanowi zał. nr 1).

Nieobecny: Pan Zygmunt Kowalski.

W posiedzeniu uczestniczyli również:

Pani Dorota Bykowska – Skarbnik Powiatu Sejneńskiego,

Pani Aneta Kimszal - Sekretarz Powiatu Sejneńskiego.

 

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Przyjęcie protokołu Nr 41/14 z dn. 26.06.2014r.
  2. Przyjęcie materiałów na XLV Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.
  3. Sprawy różne.

 

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. pkt 1. Przyjęcie protokołu Nr 41/14 posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów z dnia  26.06.2014r.

 

Do protokołu Nr 41/14 uwag nie wniesiono.

Protokół poprzez głosowanie został przyjęty większością głosów.

 

Ad. pkt 2. Przyjęcie materiałów na XLV Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.

 

  1. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za I półrocze 2014 r.

 

Informacja została omówiona na posiedzeniu Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa.

 

  1.  Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2014r. /zał. nr 2 /.

 

Przewodniczący Komisji – Pan Jan Łuba odczytał projekt uchwały.

 

Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.

 

  1. Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2014 – 2027.

 

Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniu Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa.

 

Pan J. Łuba zapytał czy są założenia do budżetu na przyszły rok.

 

Pani Skarbnik odpowiedział, że Ministerstwo Finansów wydało już pewne założenia do budżetu na 2015 rok, ale są to założenia ogólne, nie ma szczegółowych danych odnośnie powiatów.

 

  1. Projekt uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Sejneńskiego.

 

Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.

 

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia materiałów na XLV Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego: w głosowaniu udział brało 12 radnych; 12 głosowało za przyjęciem materiałów, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

 

            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr 42/41/14 Komisji Budżetu i Finansów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia materiałów na XLV Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego /zał. nr 3 /.

 

Ad. pkt. 3. Sprawy różne.

 

Pan J. Łuba odniósł się do gospodarstw ekologicznych, nawiązując do zbytu produktów przez nie wytwarzanych. Uznał, iż instytucje rolnicze powinny się tym zająć, ponieważ państwo inwestuje w to pieniądze.

 

Pan R. Grzybowski stwierdził, że produkcja w gospodarstwach ekologicznych nie jest ukierunkowana. Nie wiadomo jakie produkty ekologiczne rolnicy mogliby przetwarzać. Jeżeli rolnik wyhoduje zboże, które posiada dobrą glebę oraz dobra łuskę, a białka ma niewiele. Następnie jako materiał paszowy to się nie nadaje. Uprawy powinny być bardziej intensywne, aby nadawały się do dalszego przerobu.

 

W.W. Racis powiedział, że  w powiecie sejneńskim jest 500 gospodarstw ekologicznych, ale spełniają się jedynie w połowie. Gospodarstwa ekologiczne bardzo dobrze spełniają swoją rolę odnośnie ochrony środowiska poprzez mniejszą ilość stosowania chemii w rolnictwie, mniejszego nawożenia. Jeżeli chodzi o produkty ekologiczne to jest problem, mimo tego że zapotrzebowanie na te produkty, na pszenicę, zboże jest bardzo duże, ponieważ zapotrzebowanie jest na ilości ok 1000 ton w takiej samej odmianie oraz w takiej samej technologii uprawy. Natomiast rolnicy z naszego terenu nie są w stanie wyprodukować tak dużej ilości tej samej odmiany oraz produkcji tą samą technologią, ponieważ są to za małe gospodarstwa ekologiczne. Radny odniósł się także do przetwórstwa mięsa, przypominając iż podjął kiedyś na Komisji ten temat. Zwrócił się też z zapytaniem o sprzedaż bezpośrednią mięsa ekologicznego z naszych gospodarstw do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Był chętny w pomocy stworzenia zakładu producenckiego, ale niestety odpowiedź byłą negatywna, dlatego że indywidualny rolnik nie ma możliwości ubicia i sprzedaży mięsa wołowego i ekologicznego na rynku. Jest jedynie możliwość wybudowania zakładu przetwórstwa.

 

Pan R. Grzybowski powiedział, że był zainteresowany stworzeniem małej grupy producenckiej w zakresie produkcji zboża chlebowego. W tym przypadku potrzebne byłoby wsparcie odnośnie ekologicznej ochrony zbóż przed chorobami, ponieważ nie można by było stosować chemii.

 

Pan J. Łuba uznał, że jeżeli państwo zainwestowało w ekologie to powinno też pomóc rolnikom, którzy zdecydowali się uprawiać ziemię w taki sposób.

 

Pan W. W. Racis poinformował, iż w przyszłym planie budżetowym są założenia, że gospodarstwa ekologiczne będą sprzedawały swoje produkty. Ekologia ma się łączyć ze sprzedażą. W związku z czym rolnicy powinni na tym zarabiać.

 

Pan J. Miszkiel stwierdził, że gospodarstwa ekologiczne mogą mieć duże uprawy, kiedy zostaną zastosowane odpowiednie środki odżywcze bez dodatku chemii. Powiedział, że zdarzają się też gospodarstwa ekologiczne produkujące mleko. Jest ich kilkanaście na terenie działania spółdzielni mleczarskiej, ale w dużych odległościach, więc nie ma możliwości odbioru. W celu stworzenia jednej linii technologicznej na danym terenie do zwożenia mleka - musi być co najmniej 50 tys. litrów mleka do odbioru. Pan J. Miszkiel uznał, że jest duże zainteresowanie rynku, aby zakupić produkty z ekologicznego mleka, ale brak jest rolników którzy podjęli by się takiej produkcji.

 

Pan M. Skupski powiedział, że biorąc pod uwagę schemat żywienia krowy w gospodarstwie ekologicznym, ilości mleka z udoju również będą mniejsze. Problem jest taki, że dopłata nie zrekompensuje mniejszej ilości produkcji mleka.

 

Pan J. Miszkiel poinformował, o wpłynięciu pism do Rady Powiatu w Sejnach:

- z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informacja o udzieleniu dotacji Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Nawiedzenia NMP w Sejnach w Sejnach w wysokości 100 000 zł przeznaczonej na pokrycie kosztów zadania pn. Sejny, Bazylika pw. NMP (XVII w.): I etap remontu fundamentów z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej (strona południowa i wschodnia) /zał. nr 4 /.

- z Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach – w załączeniu przesyłka Obwieszenie Komisarza Wyborczego w Suwałkach z dnia 4 lipca 2014 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o składzie Rady Powiatu Sejneńskiego (…) /zał. nr 5/.

Pan J. Miszkiel powiedział, iż zgodnie z art. 194 ust. 1 Ordynacji Wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, mandatu nie obsadza się, ponieważ do końca kadencji zostało 6 miesięcy.

 

Pan J. Łuba wrócił do tematu ekologii. Uznając, że ekologia w powiecie sejneńskim to proces powolnego zalesiania.

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

 

              Protokołowała

                                   Przewodniczył

 

      Katarzyna Mikłaszewicz

                                       Jan Łuba

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2014-09-30

Data modyfikacji: 2014-09-30

Opublikował: Henryka Pawlukanis

Data publikacji: 2014-09-30