prot_s_13_2011

PROTOKÓŁ NR XIII/ 11
Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 24 listopada 2011 r.
 
Obrady XIII Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 13.00, a zakończyły się o godz. 15.30. Odbyły się one w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 34.
 
Ad. pkt. 1.
 
Przewodniczący Rady – Pan Andrzej Szturgulewski powitał Radnych i przybyłych Gości. Stwierdził prawomocność obrad na podstawie listy obecności radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1 i 2).
 
Ad. pkt. 2.
 
1.      Otwarcie obrad.
2.      Przyjęcie porządku obrad.
3.      Wystąpienie zaproszonych Gości.
4.      Przyjęcie protokołu z XII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
5.      Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6.      Interpelacje i zapytania Radnych.
7.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
8.      Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2019.
9.      Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach.
10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2011 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
11. Informacja Zarządu Powiatu w Sejnach o stanie realizacji zadań oświatowych za rok 2010/2011.
12. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Społecznej SP ZOZ dotyczącego Regulaminu Organizacyjnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
13. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Regulaminu działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Sejneńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r.”.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zajęcia stanowiska w przedmiocie ogłoszenia województwa podlaskiego strefą wolną od GMO.
16. Informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z analizy oświadczeń majątkowych.
17. Informacja Starosty Sejneńskiego z analizy oświadczeń majątkowych.
18. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu z analizy oświadczeń majątkowych .
19. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
20. Wolne wnioski i oświadczenia.
21. Zamknięcie obrad.
 
W głosowaniu nad przyjęciem porządku obrad udział wzięło 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem porządku obrad, nikt nie wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
Ad. pkt. 3 Wystąpienia zaproszonych Gości.
 
            W tym punkcie głosu nie zabierano.
           
Ad. pkt. 4. Przyjęcie protokołu z XII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
 
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie protokół z XII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
 
W głosowaniu nad przyjęciem protokołu udział wzięło 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem protokołu, nikt nie wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
Protokół Nr XII/11 został przyjęty.
 
Ad. pkt. 5. Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
 
Pan Starosta przedstawił sprawozdanie międzysesyjne:
W wymienionym okresie odbyło się 5 posiedzeń Zarządu Powiatu Sejneńskiego.
 
21.10. 2011 r.
- odbiór drogi Poćkuny – Berżniki (Pan R. Witkowski)
- Uroczystość ślubowania klas pierwszych i obchody Dnia Edukacji Narodowej
 ZSO Sejny
- Gala – Urząd Pracy  
 
23.10. 2011 r.
- uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci narodowej poświęconego żołnierzom 24
 Batalionu KOP SEJNY
 
24.10. 2011 r.
- konferencja 10-lecie funkcjonowania Strategii rozwoju oświaty mniejszości
 litewskiej w Polsce. ZSO w Puńsku
Pan Starosta dodał, że podsumowano funkcjonowanie oświaty mniejszościowej z ostatnich 10 lat oraz przedstawiono problemy oświaty litewskiej w Polsce. Od 2013 roku będzie waga dodatkowa. Likwidowane są szkoły mniejszościowe, ale przemawiają za tym względy ekonomiczne.
 
26.10.2011 r.
- posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego – Białystok. Poruszany problem to funkcjonowanie szpitali. Pieniądze na funkcjonowanie szpitali mają być większe, ale nie wiadomo jak te pieniądze zostaną rozdysponowane. Można zapoznać się ze stanowiskami podjętymi na Konwencie, m.in. protest przeciwko nakładaniu na samorządy zadań, za którymi nie idą pieniądze.
 
09.11.2011 r.
- Rada Społeczna SP ZOZ
 
11.11.2011 r.
- Uroczystość z okazji Święta Niepodległości 11- go Listopada
 
14.11.2011 r.
- Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZO SP RP w Sejnach
 (sala narad KPPSP w Sejnach).
 
15.11.2011 r.
- Sesja Rady Miasta Sejny
 
21.11.2011 r.
- posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa
 
22.11.2011 r.
- spotkanie z Panem Korzenieckim nt. prac przy remoncie budynku dla Prokuratury Rejonowej w Sejnach. Powiat Sejneński otrzymał dotację, którą należy wykorzystać do końca tego roku.
- posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
- posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa
 
24.11.2011 r.
- Sesja Rady Gminy Puńsk – Pan Starosta powiedział, że zaapelował o udostępnienie 6 kompletów tablic z nazwami miejscowości aby można je było ustawić przy drogach powiatowych. Nie ma żadnych powodów politycznych, jest powód prozaiczny, ponieważ na Staroście ciąży obowiązek prawidłowego oznakowania miejscowości, jako na zarządcy drogi. Jeśli nie otrzyma Starostwo tych tablic, to będzie musiało je zamówić i ustawić. Pan Starosta wyjaśnił, że otrzymał od Wójta Gminy Puńsk zapewnienie, że w najbliższy poniedziałek podjęta zostanie decyzja, co dalej z tymi tablicami. Jeżeli Gmina Puńsk zechce wrócić do nazw tylko polskich, to też musi przejść całą procedurę. To wszystko przeciąga się w czasie. Powiat posiada stare tablice z nazwami miejscowości, ale po polsku. Chcemy jednak powiesić te tablice, które są zgodne z prawem.
 
Pan Starosta dodał, że na prośbę Konsula w dniu wczorajszym był w Grajewie na spotkaniu z Posłem Borawskim.
 
            Radny A. Baudzis zapytał, czy Starostwo Powiatowe w Sejnach otrzymało odszkodowanie za zniszczone tablice?
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że tablice te nie zostały przekazane Starostwu Powiatowemu w Sejnach, są one własnością Urzędu Gminy w Puńsku. Urząd Gminy je wykonał i zawiesił i nie były przekazane. Jeden komplet tablic został zdjęty przez nas i oczyszczony ale później został przekazany Wójtowi. Gdyby te tablice należały do Starostwa to nie byłoby problemu, bo ubezpieczyciel by wypłacił za zniszczenie. Powiat tych tablic nie zakupił.
 
            Pan J. Polens – Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Sejnach powiedział, że Powiat korzysta z ubezpieczenia, ale wyłącznie mienia, które należy do Powiatu, natomiast te tablice nie należały do Powiatu. Pan Kierownik dodał, że grafiki zostały skutecznie z tablic zmyte. Tablice są pełnowartościowe.
 
            Pan J. Miszkiel – Wiceprzewodniczący Rady zapytał, że skoro Powiat nie jest właścicielem tablic, to co do nich ma? Powiat teraz podejmuje się je oczyścić, zawiesić i ponosić konsekwencje tego, że nie są powieszone.
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że droga jest powiatowa i zadaniem zarządcy drogi jest dbanie o jej stan i prawidłowe oznakowanie. Wymiana tablic była dofinansowana przez MSWiA. To zadanie wykonał Wójt Gminy Puńsk na drogach własnych i powiatowych. Nikt nie przewidział takiego wandalizmu. Dzisiaj wiadomo, że trzeba było zrobić krok następny i przekazać te tablice, ale to nie zostało wykonane. Powiat o te tablice dbał, ale teraz przy tym wyszedł problem. Jeśli Powiat zrobiłby swoje tablice, to Ministerstwo pokryłoby koszty, ale tylko zanim dostaniemy pieniądze, to na to musimy wydać pieniądze, ponadto przejść całą procedurę. To są pieniądze społeczne. Skoro te tablice, które są u Wójta są dobre, więc była do niego prośba o przekazanie tablic. Moglibyśmy przejąć je na swój stan i Powiat będzie o to dbać. Jeśli Wójt ich nie przekaże, to zlecimy ich wykonanie zgodnie ze stanem prawnym.
 
            Przewodniczący Rady powiedział, że miejscowości powinny być oznakowane.
 
Ad. pkt. 6. Interpelacje i zapytania Radnych.
 
            Radny J. Łuba zapytał, czy kwota 12 tys. zł przekazywana przez Powiat dla Gminy Puńsk na ocieplanie budynku szkoły była poodejmowana przez Zarząd Powiatu?  
 
Ad. pkt. 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
 W głosowaniu wzięło udział 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XIII/88/11 z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.  /zał. nr 3/.
 
Ad. pkt. 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2011-2019.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XIII/89/11 z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2011 – 2019  /zał. nr 4/.
 
Ad. pkt 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach.
 
            Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
            Uwag nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/90/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie zmiany Statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach /zał. nr 5/.
 
Ad. pkt. 10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2011 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
 
            Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
           
            Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/91/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2011 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /zał. nr 6/.
 
Ad. pkt. 11. Informacja Zarządu Powiatu w Sejnach o stanie realizacji zadań oświatowych za rok 2010/2011 /zał. nr 7 /.
 
            Uwag nie wniesiono.
            Informacja została przyjęta.
 
Ad. pkt. 12. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Społecznej SP ZOZ dotyczącego Regulaminu Organizacyjnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że treść Regulaminu została zaproponowana przez Dyrektora SP ZOZ w Sejnach. Pan Starosta poinformował, że nie ma teraz stanowiska ordynatora, jest koordynator. Regulamin został dostosowany do obowiązujących przepisów.
 
            Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/92/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Społecznej SP ZOZ dotyczącego Regulaminu Organizacyjnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach /zał. nr 8/.
 
Ad. pkt. 13. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Regulaminu działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że art. 48 ustawy o działalności leczniczej nakłada obowiązek posiadania Regulaminu działalności Rady Społecznej.
 
            Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/93/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach /zał. nr 9/.
 
Ad. pkt. 14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Sejneńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r.”.
 
            Przewodniczący Rady wyjaśnił, że stawki w projekcie uchwały zostały dostosowane do projektu budżetu. 
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/95/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Sejneńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r.” /zał. nr 10/.
 
Przewodniczący Rady poinformował, że konkursy na zadania publiczne odbędą się w I kwartale 2012 r.
 
Ad. pkt. 15. Podjęcie uchwały w sprawie zajęcia stanowiska w przedmiocie ogłoszenia województwa podlaskiego strefą wolną od GMO.
 
            Przewodniczący Rady wyjaśnił, że Powiat przyłącza się do stanowiska jakie zostało wyrażone przez Sejmik województwa podlaskiego i chce podjąć uchwałę, żeby na terenie województwa podlaskiego nie były uprawiane uprawy modyfikowane genetycznie. Szczególnie jest to ważne bo my te modyfikacje w płodach rolnych będziemy kupować na terenie województwa.
 
            Radny J. Łuba powiedział, że na posiedzenie Komisji nie był przygotowany w kwestii tej uchwały. Obecnie jest przygotowany i wyjaśnił, że na świecie jest 90% soi modyfikowanej. Teraz politycy wchodzą w kompetencje to będziemy jedli żywność z Chin. Zostało wycofane żywienie zwierząt paszami mięsnymi. Sami sobie wbijamy nóż w plecy, ponieważ proces modyfikacji roślin będzie trwał, to jest nieuniknione. Radni przypomniał likwidację cukrowni w Polsce, gdzie w Niemczech tego nie uczyniono. A to nakazała Unii i mamy import cukru z Niemiec, bo w Polsce nie ma cukrowni. Pan radny powiedział, że w głosowaniu się wstrzyma, bo proces modyfikacji będzie trwał. Jeśli byłby blokowany import żywności z innych krajów, to wtedy tak, ale u nas tego nie ma. Podejmując taką uchwałę, wbija się „nóż w plecy” dla producentów naszych. Jaki jest sposób żywienia, jeśli chodzi o pasze treściwe, gdzie rolnicy nie będą mogli dosypywać soi. To jest jedyne białko, które jest wprowadzane na rynek Polski. Pan J. Łuba podejrzewa, że dojdzie do takiej sytuacji, że będzie import psów i ślimaków i to będzie trzeba spożywać. Żywność, którą się spożywa jest bardzo ważna. Należy zapoznać się z opracowaniami profesorów. Lobby jest takie, że komuś się coś zahamuje a potem to będzie importowane.
 
            Radny M. Skupski powiedział, że w Powiecie Sejneńskim większość producentów rolnych, którzy nie produkują żywności ekologicznej, tylko są to gospodarstwa intensywne nastawione głównie na mleko. W tym przypadku podziela obawy radnego J. Łuby. Przy podjęciu takiej uchwały, chroni się rolników ekologicznych, którzy nie produkują produktów ekologicznych do obrotu zewnętrznego, a „strzelamy” w rolników, którzy mają gospodarstwa intensywne, rozwinięte. Jeśli wycofamy soję, która jest podstawowym składnikiem do żywienia krów, to spada wtedy wydajność i niszczymy gospodarstwa mleczne.
 
            Radny J. Łuba wyjaśnił, że polityka Unii Europejskiej jest taka, żeby polscy rolnicy produkowali mało mleka. Jeśli rolnik będzie produkował 7-8 tys. litrów mleka to jest konkurencyjny dla producentów z Unii, a jeśli będzie produkował 3 tys. litrów mleka to wtedy nie będzie konkurencyjny.
 
            Radny Z. Kowalski przypomniał, że ten projekt uchwały pod obrady Sesji przygotował Zarząd Powiatu i nie rozumie teraz stanowiska członka Zarządu.
 
            Przewodniczący Rady wyjaśnił, że członka Zarządu nie było wtedy na posiedzeniu Zarządu.
 
            Radny Z. Kowalski powiedział, że napisane jest w projekcie uchwały, że popieramy stanowisko sejmiku województwa podlaskiego, więc może warto było dołączyć to stanowisko.
 
            Radny S. Jastrzębski powiedział, że przy głosowaniu głosy się podzielą; on jako ekolog zagłosuje „za”.
 
            Radny J. Miszkiel – Wiceprzewodniczący Rady powiedział, że podziela obawy Radnego Łuby oraz Radnego Skupskiego, ale to stanowisko, ta podjęta przez Radę Powiatu uchwała, to tylko papier, to jest tylko uchwała Rady popierająca stanowisko. Jeżeli taka uchwała nie zostanie podjęta, to będzie to ”nóż w plecy” dla mleczarzy. Jeśli karmione są zwierzęta genetycznie modyfikowaną żywnością, która posiada GMO, to takie gospodarstwa nie będą mogły dostarczać mleka do Mlekpolu. Tą uchwałą nie blokuje się małych gospodarstw , tylko zablokujemy tym dużym.
 
            Radny J. Łuba powiedział, że żywność drożej a pobory i dochody nie.
 
            Radny E. Kuklewicz powiedział, że radni nie przeczytali dokładnie tej uchwały, bo w niej jest napisane, że Rada Powiatu popiera stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie ogłoszenia obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw organizmów roślinnych zmodyfikowanych genetycznie”. Tu jest mowa o uprawach a nie o paszach.
 
            Przewodniczący Rady odczytał treść Stanowiska Województwa Podlaskiego /zał. nr 11/. Przewodniczący Rady powiedział, że dokonywane są badania żywności modyfikowanej i opinie na ten temat są różne. My nie chcemy upraw genetycznie modyfikowanych na terenie Województwa ale nie obronimy się od pasz modyfikowanych.
 
            Radna L. Fidrych powiedziała, że nie podejmując tej uchwały, Powiat się ośmieszy ponieważ Powiat Sejneński jest Powiatem rolniczym oraz objętym Naturą 2000.
 
            Radny S. Jastrzębski powiedział, że radny Łuba chce wprowadzić ferment.
 
            Przewodniczący Rady zaapelował o szacunek do wypowiedzi radnych, bo każdy może mieć odmienne zdanie.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 13 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 2 radnych wstrzymało się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XIII/95/11 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie zajęcia stanowiska w przedmiocie ogłoszenia województwa podlaskiego strefą wolną od GMO  /zał. nr 12/.
 
Ad. pkt.16. Informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z analizy oświadczeń majątkowych.
 
            Przewodniczący Rady odczytał informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach /zał. nr 13/.
 
Ad. pkt. 17. Informacja Starosty Sejneńskiego z analizy oświadczeń majątkowych.
 
            Pan Starosta przedstawił informację z analizy oświadczeń majątkowych /zał. nr 14/.
 
Ad. pkt.18. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu z analizy oświadczeń majątkowych.
 
            Przewodniczący Rady przedstawił informację z analizy oświadczeń majątkowych /zał. nr 15/.
 
Ad. pkt. 19. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że szkoła w Puńsku płaci na cele grzewcze miesięcznie 10 898, 19 zł. Umowa została zawarta przed rokiem po negocjacjach, podpisana przez Panią Dyrektor. Kierownik jednostki ma prawo podpisywania umów, do czego jest upoważniona przez Zarząd Powiatu. Wójt Gminy Puńsk przy obsłudze korzysta z form dofinansowanych z PUP. Teraz po roku, zgodnie z rozmowami wówczas prowadzonymi, zasiada Wójt wspólnie ze Starostą i sprawdzi się koszty. Wtedy też będzie rozliczenie. Taka była umowa i w najbliższym czasie zostanie to przedstawione Zarządowi i Radzie Powiatu.
 
Ad. pkt. 20. Wolne wnioski i oświadczenia.
 
            Przewodniczący Rady przypomniał o podejmowanej na poprzedniej Sesji uchwale Nr XII/87/11 w sprawie: wystąpienia z apelem sprzeciwiającym się zamiarowi likwidacji Prokuratury Rejonowej w Sejnach. Prokurator Generalny wyjaśnił, że powołany został „Zespół do oceny zasadności dalszego funkcjonowania ośrodków zamiejscowych prokurator okręgowych i rejonowych , jednostek szczebla rejonowego o obsadzie od 3 do 5 etatów orzeczniczych oraz jednostek szczebla rejonowego, które na obszarze swojej właściwości nie posiadają siedziby sądu rejonowego” /pismo zał. nr 16/. Zespół ten został zobowiązany do dokonania analizy i przedstawienia materiału, który będzie stanowił podstawę do dalszych działań. Przy podejmowaniu decyzji wzięta będzie pod uwagę uchwała Rady Powiatu Sejneńskiego.
Przewodniczący Rady powiedział, że przy intensywnych działaniach Pana Starosty, przystąpiono do remontu budynku na potrzeby Prokuratury Rejonowej w Sejnach przy ul. Konarskiego. Remont już trwa, teraz trwają prace przy remoncie dachu, później dokonane będzie ocieplenie, wentylacja. Będzie też montaż oddzielnego pieca, odświeżenie pomieszczeń. Pan Przewodniczący powiedział, że Powiat zrobi wszystko co będzie możliwe, aby dostosować do obowiązujących standardów dla Prokuratur. Prokuratura Rejonowa w Sejnach musi opuścić dotychczas zajmowane pomieszczenia do końca marca przyszłego roku, ale to tego czasu remont się zakończy. Na ten cel zostały pozyskane środki z budżetu państwa. Na okres trzech lat Prokuratura zostanie zwolniona z opłat.
Przewodniczący Rady poinformował, że zostały zakupione polary dla siatkarek z Sejn ze środków Powiatu Sejneńskiego. Polary będą miały napis Powiat Sejneński.
 
            Pan Starosta przedstawił pismo Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia w Suwałkach /zał. nr 17/ - podziękowanie za podarowanie odpisu 1% podatku na cele ochrony zdrowia. SP ZOZ w Sejnach otrzymał w związku z tym 1.298,20 zł.
 
            Radny S. Jastrzębski powiedział, że w związku z artykułem w Przeglądzie Sejneńskim, złoży oświadczenie odnośnie działania Rady III oraz IV kadencji. Radny S. Jastrzębski przypomniał, że radny J. Łuba w III kadencji Rady Powiatu wprowadził  w skład Rady ze swojego Komitetu „Chrześcijański Ruch Samorządowy” 4+1 radnych i zbudował koalicję większościową, został Przewodniczącym Rady Powiatu proponując ze swojego Komitetu kandydata na Starostę Powiatu – Pana Ryszarda Grzybowskiego, co zostało poparte przez radnych. Po pewnym czasie, niezadowolony z pracy i zachowań Pana Starosty, przyjechał do Pana Jastrzębskiego z propozycją odwołania Pana Ryszarda Grzybowskiego z funkcji Starosty. Na pytanie Pana S. Jastrzębskiego, kto będzie następcą, powiedział, że Pan Jastrzębski, na co on odmówił. Pan S. Jastrzębski powiedział, że historia lubi się powtarzać i teraz znowu Pan J. Łuba próbuje „rozkładać karty” i zmienić  po swojemu skład Zarządu. Pan S. Jastrzębski zapytał „jaką rolę w obecnej Koalicji pełni Radny J. Łuba”? Pytanie może być retoryczne, czy radny pełni funkcję doradcy Przewodniczącego Rady i Wiceprzewodniczącego Rady, bo jeśli tak to jest złym doradcą. Klub Radnych „Nasz Powiat” jest i będzie monolitem nierozerwalnym i propozycje dla poszczególnych członków nie chodzą w rachubę.  Pan S. Jastrzębski oświadczył, że Koalicja może się rozpadać, a Klub będzie nierozerwalny.
           
            Przewodniczący Rady powiedział, koalicja ma się świetnie. Przewodniczący Rady powiedział, że korzysta z pomocy wszystkich 14 radnych i nikogo nie izoluje. Przypomniał, że proszona została również radna z Klubu o pozostanie na posiedzeniu Zarządu, bo zna prawo oświatowe. Państwo radni wiedzą, że chodziło o sprawy związane ze szkolnictwem, gdzie powstały napięcia, niedopowiedzenia. Poszła jedna komisja na kontrolę, potem poszła Komisja Rewizyjna do szkoły i teraz jesteśmy bogatsi o tą wiedzę. Początkowe informacje napawały nas wielką obawą. Dobrze, że radni się spierali. Dochodziło do sprzeczek i na Komisjach i na spotkaniach w różnych zestawach osobowych. Ta sprawa jednak do końca została wyjaśniona. Poświęcona tej sprawie została jedna Komisja Oświatowa. Była tam uwaga żeby był większy przepływ informacji pomiędzy księgową a Skarbnikiem Powiatu. W odpowiednim czasie tą sprawą się zajęliśmy. Przewodniczący Rady pogratulował opozycji, że jest monolitem. Przewodniczący Rady stwierdził, że po roku pracy Rada Powiatu działa sprawnie i skutecznie; stwierdził też, że Rada nie musi otwierać scyzoryków żeby podjąć jakieś decyzje.
 
            Radny J. Łuba powiedział, że trudno odnosić się do słów osoby, która przeszłość ma niejasną. Nie będzie polemizował, czy coś proponował, czy proponuje. Zdanie odnośnie działalności obecnej Rady i poprzedniej Rady, Pan Starosta znał.
 
            Przewodniczący Rady zaproponował, aby ten temat zostawić i wrócić do tego tematu na najbliższej Komisji.
 
            Radny S. Jastrzębski oświadczył, że nigdy w życiu nie był oskarżony ani skazany. Pan J. Łuba wysnuwał bajki i opowieści, poprosił aby to sprawdzić, bo nigdy nie był ani oskarżony, nigdy nie stał przed Sądem. W PRL każdy był podejrzany, tym bardziej nie członek PZPR. Areszt uchylono, śledztwo umorzono ze względu na brak dowodów, za co radny otrzymał odszkodowanie.
 
            Przewodniczący Rady poprosił, aby nie wracać do historii, ponadto przypomniał, że każdy przed wyborami składał oświadczenie lustracyjne.
 
            Pan G. Zubowicz – Sołtys Wsi Posejny powiedział, że Przewodniczący Rady nie wyklucza bycia Starostą, nie udało się być Burmistrzem, Komisarzem, więc może Starostą.
 
            Przewodniczący Rady powiedział, że każdy może być Starostą. Przewodniczący Rady zaprosił na spotkanie opłatkowe w ostatnim tygodniu tego roku.
 
            Pan G. Zubowicz poruszył temat spadających konarów w Mieście Sejny.
 
            Pan J. Polens – Kierownik PZD w Sejnach powiedział, że PZD patroluje te sprawy i jeśli coś się dzieje to na bieżącą zagrożenia są usuwane.
 
            Pan G. Zubowicz zapytał, czy wpłynęło jakieś podanie z Sejn.
 
            Pan J. Polens – Kierownik PZD w Sejnach powiedział, że wpłynęło pismo do Starosty Sejneńskiego zostało skierowane do PZD.
 
            Pan J. Miszkiel – Wiceprzewodniczący Rady powiedział, że skoro Pan Sołtys to pismo referował, to niech powie konkretnie o co chodzi.
 
            Pan Starosta wyjaśnił, że wpłynęło pismo do Starostwa, które zostało przekierowane do Kierownika. Jeśli jest tam zagrożenie, to zostanie to sprawdzone i usunięte.
Pan Starosta powiedział, chce zakończyć rozmowy zaściankowe. Powiedział, że ze swojej strony chce zorganizować prace Urzędu, aby spełniać wszystkie zadania nałożone na Powiat, a pracowników jest tylko 28. Żeby Urząd mógł prawidłowo funkcjonować, to trzeba spokoju. Pan Starosta powiedział, że nie ma czasu na politykę, jest otwarty na rozmowy i prosi o bezpośrednie rozmowy i chce zakończenia dywagacji. Jeżeli Rada uzna, że Starosta nie wywiązuje się ze swoich zadań, to poprosił żeby o tym powiedzieć. Musi być też spokój dla pracowników i kierowników jednostek. Ludzie radnych wybrali i mają teraz oczekiwania i te oczekiwania Pan Starosta chce spełnić.
 
            Radny Z. Kowalski zapytał do kiedy można wnosić swoje propozycje i uwagi do planu pracy Komisji i Rady Powiatu.
 
            Przewodniczący Rady powiedział, że do drugiej grudniowej Sesji.
 
 
Ad. pkt. 21.Zamknięcie obrad.
 
Przewodniczący Rady podziękował za przybycie i zakończył obrady wypowiadając słowa „Zamykam obrady XIII Sesji Rady Powiatu”.
 
Na tym protokół zakończono.
 
 
             Protokołowała                                                                                     Przewodniczył
 
     Katarzyna Mikłaszewicz                                                                    Andrzej Szturgulewski
 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2011-12-20

Data modyfikacji: 2011-12-20

Opublikował: Katarzyna Mikłaszewicz

Data publikacji: 2011-12-20