prot_s_11_2011

PROTOKÓŁ NR XI/ 11
Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 21 września 2011 r.
 
Obrady XI Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 09.00, a zakończyły się o godz. 11.25. Odbyły się one w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 34.
 
Ad. pkt. 1.
 
Przewodniczący Rady – Pan Andrzej Szturgulewski powitał Radnych i przybyłych Gości. Stwierdził prawomocność obrad na podstawie listy obecności radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1 i 2).
 
Ad. pkt. 2.
 
  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Wystąpienie zaproszonych Gości.
  4. Przyjęcie protokołu z X Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
  5. Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
  6. Interpelacje i zapytania Radnych.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
  8. Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy finansowej Powiatu
Sejneńskiego na lata 2011- 2019.
  1. Funkcjonowanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach – analiza udzielonych świadczeń zdrowotnych i sytuacji ekonomicznej zakładu .
  2. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Powiecie Sejneńskim na lata 2011- 2013”.
  3. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu użytkowania obiektów pływających wyposażonych w silniki spalinowe na wybranych akwenach wodnych Powiatu Sejneńskiego.
  4. Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
  5. Projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego.
  6. Projekt uchwały w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2011/2012.
  7. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Sejneńskiego na lata 2007-2013.
  8. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Powiatu Sejneńskiego do 2013.
  9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
  10. Wolne wnioski i oświadczenia.
  11. Zamknięcie obrad.
 
W głosowaniu nad przyjęciem porządku obrad udział wzięło 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem porządku obrad, nikt nie wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
Ad. pkt. 3 Wystąpienia zaproszonych Gości.
 
            Przewodniczący Rady powitał na obradach XI Sesji: Pana Leszka Cieślika –Posła na Sejm RP oraz Pana Adama Sieńko - Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. 
Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do Posła na Sejm RP Pana L. Cieślika , jaki planowany jest podział środków finansowych na Schetynówki? Jak będzie wyglądała pomoc samorządom?
 
            Pan L. Cieślik wyjaśnił, złożony został projekt budżetu na 2012 r. , nie był on analizowany ze względu na procedurę opiniowania projektu związków zawodowych, które czekały z wydaniem opinii do końca ustawowego terminu. Procedura określania budżetu w Sejmie trwa minimum 40 dni. Realizować to będzie teraz nowy Parlament i nowa Komisja Budżetu. Powiaty do tej pory współpracowały z gminami przy realizacji tych inwestycji. W wielu powiatach był problem z dofinansowaniem 30%. Komisja dyskutowała nad dwoma rozwiązaniami: jedno polegałoby na wciągnięciu w to Zarząd Województwa, bo dzisiaj jest mowa o tym, że samorząd województwa może pomóc, ale jeśli zechce. Wiele samorządów wojewódzkich wspomagało te inwestycje. Ważne żeby to był obowiązek dofinansowania inwestycji samorządu województwa. Pieniądze, które zostały z nie wybudowanego lotniska, mogą zostać przeznaczone na infrastrukturę drogową, ale samorząd województwa widzi tylko drogi województwa. Taki był pomysł Komisji Budżetu aby wprowadzić obligatoryjny udział samorządu województwa w współfinansowaniu tych dróg na podobieństwo Orlików. Druga propozycja polegała na zdjęciu z Orlików pieniądze i zwiększyć kwotę na Schetynówki. Mamy nadzieję, że następny Parlament będzie działał w tym kierunku. Należy jednak realnie patrzeń na budżet państwa.
 
            Przewodniczący Rady zapytał o inwestycję drogową Suwałki – Sejny oraz budowę ronda w Sejnach.
 
            Pan W. Kwaterski – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego powiedział, że działania zmierzają w dobrym kierunku i inwestycja będzie najprawdopodobniej realizowana.
 
            Pan L. Cieślik wyjaśnił, że w dniu jutrzejszym będzie spotkanie z Marszałkiem Sejmu i być może on jeszcze przedstawi jakieś dodatkowe informacje na temat Schetynówek. Należy pamiętać o bezpieczeństwie budżetu państwa. Deficyt państwa „bije” w obywateli. Wzrastają wtedy koszty kredytów. Należy prowadzić inwestycje, ale odpowiedzialnie. Takie rozwiązania są na rok przyszły, natomiast jest zapowiedź Rządu, że w latach następnych wracamy do kwoty miliarda zł na dofinansowanie Schetynówek. Proporcja mówi o przyszłym roku. Zapotrzebowanie na Orliki zmalało, więc środki te można przesunąć. Na etapie projektu budżetu, jedynie Komisja Finansów Publicznych może to zmienić. 
 
            Pani L. Fidrych powiedziała, że jest kontrkandydatem i startuje z listy PIS. Pani L. Fidrych zauważyła, że nie ma już zainteresowania Orlikami, ponieważ samorządy nie mają pieniędzy na wkład własny, ponadto na Schetynówki w obecnej chwili stać tylko bogate samorządy. Powiat Sejneński jest najmniejszym powiatem w Polsce. Niektóre samorządy mają inne proporcje podziału środków, natomiast u nas nie zostało to zmienione. Zapytała Pana Cieślika, czy próbował coś w tym zakresie zmienić. Ponadto zapytała w jaki sposób powiat ma wyegzekwować od samorządów te 30%?
 
            Pan L. Cieślik – Poseł na Sejm RP powiedział, że jeśli zostanie to ustalone, to będzie to obowiązek ustawowy i inne samorządy będą musiały dofinansować. Natomiast Wojewoda oceniając wniosek, ze względów formalnych go odrzuci. Tutaj potrzebna jest współpraca pomiędzy samorządami. Schetynówka, to pierwszy program, który został wprowadzony jako pomoc dla gmin na utrzymanie dróg lokalnych. Ten program miał być wprowadzony na 3 lata, ale Rząd przedłużył go na kolejne. Robi się drogi ekspresowe, ale należy jeszcze do tych dróg ekspresowych dojechać. Należy powiązać drogi krajowe siecią dróg lokalnych. Udaje się tu przeforsować budowę dróg gminnych.
 
            Pan G. Zubowicz – Sołtys Wsi Posejny powiedział, że nie ma współpracy pomiędzy Gminą Sejny a Starostą, więc po co w ogóle są powiaty.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP powiedział, że może rzeczywiście w 1998 roku trochę reforma przesadziła z ilością powiatów, ale ten szczebel jest potrzebny. Wykształciła się pewna struktura i znane są niezgodności pomiędzy powiatami a gminami. Filozofią tego Rządu jest, aby samorządy powiatowe przejmowały jak najwięcej zadań związanych z samorządem lokalnym. Pan Poseł powiedział, że jest za tym, aby za przekazywanymi zadaniami szły pieniądze dla samorządu lokalnego.
 
            Pan J. Miszkiel – Wiceprzewodniczący Rady zapytał o podział dróg: są wojewódzkie, krajowe, powiatowe i jest problem, bo wójt remontując drogę gminną nie może do drogi krajowej dolać asfaltu bo są potrzebne kosztowne pozwolenia.
 
            Pan L. Cieślik powiedział, że podział dróg powinien zostać zachowany, może tylko jakoś uprościć przepisy.
 
            Pan J. Łuba zapytał o problem coraz niższej subwencji oraz o zwrot pieniędzy za wydawanie zaświadczeń przez powiatowych lekarzy weterynarii. Pieniądze dla powiatowego lekarza weterynarii zwracane są po około 7 miesiącach.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP wyjaśnił, że budżet państwa to są nasze podatki, które potem zostają rozdysponowane. Jeżeli do budżetu są mniejsze wpływy, to należy oszczędzać. Założenia są inne a potem wykonanie jest inne. Należy zawsze ostrożnie podchodzić w planowaniu, potem można zwiększyć.
 
            Pan J. Łuba wyjaśnił, ze Rząd scedował na powiatu zadania związane z domami pomocy społecznej i powiat musi dołożyć do takiego domu 20% a za tymi zadaniami pieniądze nie przyszły.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP wyjaśnił, że jeśli nie zmusi się do oszczędności, to nikt z własnej woli nie będzie oszczędzał. Sprawy ze zwrotem środków nie są problemem tylko weterynarii, ale też innych jednostek.
 
            Pani K. Lewkowicz – Witkowska – Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sejnach wyjaśniła, że pracownicy muszą wykonać pewne zadania, za które weterynaria musi zapłacić, a nie ma na to środków.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP powiedział, że jest tutaj wprowadzona pewna procedura, którą należy przyspieszyć. Gdyby do niego wystąpiono z takim problemem, to mógłby wystąpić z interpelacją do Ministra Finansów. Pan Poseł dodał, że ustawa o finansach publicznych miała za zadanie wprowadzić pewną dyscyplinę. Pan Poseł powiedział też, że jest zwolennikiem przekazywania zadań na niższy samorząd ale z zabezpieczeniem na to środków.
 
            Pani L. Fidrych zwróciła się z zapytaniem gdzie są pieniądze na walkę z bezrobociem.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP powiedział, że nie jest zwolennikiem żeby regulować sprawy zatrudnienia zasiłkami. Należy zrobić coś, aby tworzyć miejsca pracy, zapomogami się nic nie wskóra.
 
Pan W. Racis poruszył problem bobrów, które budują tamy i przez to zalewane są łąki, pastwiska, pola. Rolnicy mogą ubiegać się o odszkodowania, jednak jest ono niewysokie a dla rolników ważniejsze jest rozwiązanie problemu poprzez „zabranie” bobrów.
 
            Pan A. Sieńko – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku powiedział, że tymi sprawami zajmuje się Regionalny Fundusz Ochrony Środowiska. Dodał, że w województwie podlaskim jest kilkanaście tysięcy bobrów i z tym wiążą się problemy. W zeszłym roku odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry przekroczyły 1,5 mln zł. Mamy wnioski o przesiedlanie bobrów, jednak coraz mniej jest miejsc, gdzie chcą mieć bobry. Aktualnie prowadzony jest program realizowany przez RFOŚ, gdzie montowane są rury – tamy bobrowe, które powodują spadek poziomu wód. Problem z bobrami, to nie tylko zalewanie łąk, ale też nory w drogach, wygryzanie drzew i zalewanie lasów. Ustawa i rozporządzenie Ministra Środowiska określa na jakich zasadach można dochodzić odszkodowania za poniesione szkody. Pan Prezes uważa, że jest za dużo bobrów a w województwie podlaskim szczególnie. Był pomysł żeby odstrzelić część populacji bobrów, ale Polski Związek Łowiecki broni się przed wciągnięciem na listę gatunków łownych bobrów, bo będzie musiał płacić odszkodowania tak jak za dziki. To są ogromne koszta dla nich. PZŁ przeszkolił część swoich członków i na podstawie tego szkolenia Wojewódzki Konserwator Przyrody, może zezwolić na odstrzelenie części populacji. Jeśli uważa się, że jest za mała kwota odszkodowania, to można wystąpić na drogę sądową. Nie da się jednak uciec od problemu bobra. Wiele lat był on chroniony. Jest też problem natury etycznej, bo odstrzelenie samicy, powoduje likwidację trzech pokoleń bobrów.
 
            Pan W. Racis powiedział, że może jakoś odgórnie tą sprawą się zająć i rolnikom pomóc.
 
            Pan Prezes A. Sieńko powiedział, że każdy rolnik musi indywidualnie wystąpić, można ewentualnie pomyśleć o skróceniu tej ścieżki.
 
            Pan J. Miszkiel – Wiceprzewodniczący Rady poruszył problem eternitu, który do roku 2030 ma być całkowicie wyeliminowany. Rolnicy bardzo chętnie by się go pozbyli nawet w ciągu jednego roku, ale nie mają na to środków, ponadto ogromne koszty pochłania składowanie bądź niszczenie eternitu.
 
            Pan Prezes A. Sieńko w trakcie negocjacji w traktacie akcesyjnym Polska podpisała traktat, że do 2032 roku usunie eternit i azbest. Do roku obecnego Wojewódzki Fundusz przeznaczał na prace związane z likwidacją azbestu między 300 a 600 tys zł. Wojewódzki Fundusz w zeszłym roku podjął współpracę z Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i podpisano umowę na mocy której Narodowy Fundusz przekazał Wojewódzkiemu 2,5 mln a jednocześnie Wojewódzki Fundusz zobowiązał się do przekazania również 2,5 mln zł, czyli jednocześnie 5 mln zł na azbest. Akcja została rozpropagowana we wszystkich samorządach. Program skierowany jest do osób fizycznych, które mogą mieć zrefundowane w 100 % zdjęcie, transport i utylizację azbestu. Na dzień dzisiejszy Fundusz ma podpisane 75 umów z jednostkami samorządowymi na utylizację blisko 10 tys. ton azbestu. W roku 2011 zajmujemy się azbestem, który jest na dachach, a w roku 2012 zajmiemy się tym azbestem, który został zdjęty już wcześniej. W roku 2012 ogłosimy nabór na 2013, bo w sierpniu została podpisana umowa z Narodowym Funduszem, gdzie przeznacza 2 mln na likwidację azbestu a Wojewódzki kolejne 2 mln zł. Kolejne 4 mln będą przeznaczone na likwidację azbestu. Tu jest pokazane wielkie zaangażowanie Funduszu w likwidację azbestu. Trudno jest czasami przyjmować argument, że osoba fizyczna zdjęłaby azbest, ale nie ma pieniędzy na zakup blachy do pokrycia. Azbest dopóki leży na dachu nie jest szkodliwy, szkodliwy jest wtedy, gdy zaczyna się kruszyć, kiedy ma ubytki.
 
            Pan E. Kuklewicz poruszył problem budownictwa mieszkaniowego, gdzie bloki budowane są z wielkiej płyty, gdzie pomiędzy nimi jest azbest, w jaki sposób będzie to zabezpieczone?
 
            Pan Prezes A. Sieńko powiedział, że do tej pory nikt azbestem się nie zajmował, a jak zaczęto tym problemem się zajmować, to coraz nowe rzeczy się pojawiały. Część zarządców bloków, zrywa płyty i korzysta z programów o których mowa była wcześniej , a część robi termomodernizację i chowa ten azbest. Azbest jeśli jest schowany i nie jest łamany, rozcierany to nie stanowi zagrożenia. Decyzja należy do zarządcy.
 
            Pan L. Cieślik Poseł na Sejm RP powiedział, że dostał zapytanie o sprzątaniu plakatów wyborczych po wyborach, wyjaśnił, że każdy kandydujący ma obowiązek, aby po wyborach zebrać wszystkie plakaty. Każdy komitet wyborczy ma pieniądze w swoim budżecie na takie usługi. Pan Poseł dodał, że namawiane są samorządy gminne, aby tworzyły miejsca, gdzie będzie można powiesić plakaty wyborcze.
           
Ad. pkt. 4. Przyjęcie protokołu z X Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
 
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie protokół z X Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
 
W głosowaniu nad przyjęciem protokołu udział wzięło 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem protokołu, nikt nie wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
Protokół Nr X/11 został przyjęty.
 
Ad. pkt. 5. Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
 
Pan Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu w Sejnach /zał. nr 3/.
 
30.07.2011 r.
- Jarmark Dominikański zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Sejneńskiej Plac Dominikański Sejny (Pan Wicestarosta).
 
08.08.2011 r.
- Spotkanie z Konsulem Generalnym Republiki Białorusi, Białystok.
Pan Starosta poinformował, że nastapił początek współpracy z Dyrektorem Generalnym Rejonu Kowieńskiego. Rozmowy były prowadzone na temat odcinka drogowego Sejny- Bosse. Na początek przyszłego tygodnia wyjazd do Białorusi, w związku z tym szykowany jest wniosek.
 
09.08.2011 r.
- Spotkanie dotyczące realizacji współczynnych projektów, Białoruś, Grodno.
 
13 - 15.08.2011 r.
- „Dni Puńska – Zielna 2011” (Pan Wicestarosta),
 
19.08.2011 r.
- Bank Gospodarki Krajowej – podpisanie umowy kredytowej,
- Spotkanie z E. Borawskim, Prezesem Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie w sprawie Dożynek.
 
22.08.2011 r.
- Promocja książki „Summa” Andrzeja Strumiłło, posumowanie dorobku Pana Profesora.
 
25.08.2011 r.
- Spotkanie Lokalnego Zespołu Koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011- 2015 (Pan Wicestarosta).
Pan Starosta powiedział, że zespół składa się z osób reprezentujących instytucje. Zespół pracuje nad Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale na razie nie ma na ten cel środków finansowych.
 
27.08.2011 r.
- Wyjazd na Litwę.
 
28.08.2011 r.
- 92 Rocznica Powstania Sejneńskiego.,
- 185 rocznica Powstania Seminarium Duchowego w Sejnach, Dom Litewski w Sejnach
 
01.09.2011 r.
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 w ZSCKR w Sejmach (Pan Sekretarz),
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 w ZSO w Sejnach (Pan Starosta oraz Pan Przewodniczący Rady)
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 w LO z LJN w Puńsku (Pan Wicestarosta)
 
02.09.2011 r.
- Odbiór robót w ZSO Sejny,
- Komisja Egzaminacyjna dla nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego.
Pan Starosta poinformował, że w ZSO zostało zrobione nowe pokrycie dachowe, wentylacja, budynek wentylowany.
 
03.09.2011 r.
- Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Skokach przez przeszkody, Klub Sportowy nad Wigrami w Mikołajewie.
 
04.09.2011 r.
- Dożynki w Powiecie Suwalskim, Dowspuda.
 
05.09.2011 r.
- Spotkanie z Posłem na Sejm RP Leszkiem Stanisławem Cieślikiem,
- Spotkanie z Panem Robertem Hadło, szefem spółki, który chce zbudować fermę wiatrową; wstępne opracowanie braków, uzupełnienie dokumentów.
 
07.009.2011 r.
- Spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiej,
- Spotkanie z Wojewodą Podlaskim w sprawie problemu pomalowanych tablic w gminie Puńsk. Podjęto decyzje zdjęcia tablic w języku litewskim przy drogach powiatowych. Na oczyszczenie pozostałych tablic będą pieniądze.
- Spotkanie z gośćmi z zagranicy w ramach projektu Sokrates realizowanego przez szkołę „Żiburys” w Sejnach (pan Wicestarosta).
 
08.09.2011 r.
- Zebranie Członków Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności w SGG w Warszawie, rozmowy w sprawie przejścia granicznego w Ogrodnikach,
- Spotkanie z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Panem Janem Borkowskim w sprawie zniszczonych tablic.
 
09.09.2011 r.
- Spotkanie Lokalnego Zespołu Koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (Pan Wicestarosta),
- Spotkanie z Panem Sobota w sprawie uzgodnienia odbioru robót, „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1176B Poćkuny- Berżniki” oraz drogi Krasnopol- Murowany Most.
 
11.09.2011 r.
- III Dożynki Powiatu Sejneńskiego.
 
13.09.2011 r.
- Spotkanie organizacyjne, partnerskie w ramach projektu „Drogi pogranicza – rozwój sieci współpracy samorządu Puńsk, Alytus, Krasnopol, Suwałki i Powiatu Sejneńskiego”, Alytus (Pan Wicestarosta).
 
13 - 14.09.2011 r.
- Szkolenie pn. „Ustawa działalności leczniczej – wyzwania i praktyczne implikacje”, Centrum Konferencyjno- Szkoleniowe Szelment, (Pan Dyrektor SP ZOZ Sejny)
 
19.09.2011 r.
- Seminarium promujące powstanie wojewódzkiej sieci organizacji pozarządowych, zorganizowane przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku przy współpracy Starostwa Powiatowego w Sejnach, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego.
 
20.09.2011 r.
- Posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa,
- Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów.
 
Ad. pkt. 6. Interpelacje i zapytania Radnych.
 
Pan J. Łuba zapytał kto przeznacza środki na wypłaty dla pracowników na przejściu granicznym w Ogrodnikach. Zapytał również o szkołę w Klejach, która jest pod władaniem Wojewody. Przypomniał, że miała być przekazana samorządowi powiatowemu. W przypadku nie dopatrzenia, budynek grozi zawaleniem.
 
Pan Przewodniczący Rady zapytał czy do projektu flagi oraz herbu zostały wniesiono jakieś uwagi.
 
Ad. pkt. 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011r.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
 W głosowaniu wzięło udział 15 radnych:
L.p.
Imię i nazwisko radnego/radnej
Sposób głosowania
„za”
„przeciwko”
„wstrzymujący się”
1.
Franciszek Alboszta
1
-
-
2.
Antoni Baudzis
1
-
-
3.
Lucyna Fidrych
1
-
-
4.
Ryszard Grzybowski
1
-
-
5.
Stanisław Jastrzęsbki
1
-
-
6.
Zygmunt Kowalski
1
-
-
7.
Eugeniusz Kuklewicz
1
-
-
8.
Jan Łuba
1
-
-
9.
Józef Miszkiel
1
-
-
10.
Maciej Plesiewicz
1
-
-
11.
Witold Racis
1
-
-
12.
Mariusz Skupski
1
-
-
13.
Andrzej Szturgulewski
1
-
-
14.
Anna Witkowska
1
-
-
15.
Romuald Witkowski
1
-
-
           
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/75/11 z dnia 21 września 2011 r. w sprawiezmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011r. /zał. nr 4/.
 
Ad. pkt. 8. Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu
Sejneńskiego na lata 2011- 2019.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/76/11 z dnia 21 września 2011 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2011- 2019. /zał. nr 5/.
 
Ad. pkt. 9. Funkcjonowanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach – analiza udzielonych świadczeń zdrowotnych i sytuacji ekonomicznej zakładu/zał. nr 6/ .
 
Uwag sprawozdania nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad sprawozdaniem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem sprawozdania, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
Sprawozdanie SP ZOZ zostało przyjęte.
 
Ad. pkt. 10. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Powiecie Sejneńskim na lata 2011- 2013”.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/77/11 z dnia 21 września 2011 r. w sprawie przyjęcia „Programu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Powiecie Sejneńskim na lata 2011- 2013”. /zał. nr 7/.
 
Ad. pkt.11. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu użytkowania obiektów pływających wyposażonych w silniki spalinowe na wybranych akwenach wodnych Powiatu Sejneńskiego.
 
Przewodniczący Rady poinformował, iż około pół roku temu wpłynął wniosek mieszkańców powiatu o wprowadzenie strefy ciszy na jeziorach wymienionych w uchwale. Jeziora z terenu powiatu nie są przystosowane do szybkich pojazdów wodnych, w związku z tym Rada Powiatu podjęła działanie w kierunku wprowadzenia zakazu poruszania się obiektów pływających na niektórych akwenach wodnych.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/78/11 z dnia 21 września 2011 r.w sprawie wprowadzenia zakazu użytkowania obiektów pływających wyposażonych w silniki spalinowe na wybranych akwenach wodnych Powiatu Sejneńskiego. /zał. nr 8/.
 
Ad. pkt. 12. Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
Przewodniczący Rady powiedział, iż na przedstawiciela do Rady Społecznej został wyznaczony Radny Andrzej Szturgulewski.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 14 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 1 radny wstrzymał się od głosu, przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/79/11 z dnia 21 września 2011 r.w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach. /zał. nr 9/.
 
Ad. pkt. 13. Projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/80/11 z dnia 21 września 2011 r.w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego. /zał. nr 10/.
 
Ad. pkt. 14. Projekt uchwały w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2011/2012..
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/81/11 z dnia 21 września 2011 r.w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2011/2012 /zał. nr 11/.
 
Ad. pkt. 15. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Sejneńskiego na lata 2007-2013.
 
Pan Starosta zgłosił się z prośbą o wniesienie zmian w projekcie uchwały zgodnie z ustaleniami Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa /zał. nr 12/:
- „Zadanie 3a. Przebudowa chodników i odwodnienie na ul. 22 Lipca w Krasnopolu”,
-„Zadanie 3b. Regeneracja nawierzchni drogi powiatowej nr 1090B Maćkowa Ruda – Buda Ruska – Jeziorki”.
 
Pan J. Łuba powiedział, że tam jest problem z drogą wojewódzką, bo to właśnie z tej drogi opady spływają na drogę powiatową. W związku z tym zapytał gdzie będzie ta woda odprowadzona.
 
Pan Starosta wyjaśnił, iż wstępnie trzeba mieć taki zapis w Programie Rozwoju Lokalnego, aby potem móc działać. Zostały przeprowadzone wstępne rozmowy z Dyrektorem Dróg Wojewódzkich, na których ustalono, że jak będzie remontowana droga wojewódzka to Powiat wspólnie z Gminą Krasnopol dołożą się do tej inwestycji, aby podlegała pod remont również droga powiatowa. Remont ma polegać na zamontowaniu rurociągu w chodniku. Sprawa ta ma być rozwiązana kompleksowo, angażując trzy samorządy.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/82/11 z dnia 21 września 2011 r.zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Sejneńskiego na lata 2007-2013. /zał. nr 13/.
 
Ad. pkt. 16. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Powiatu Sejneńskiego do 2013.
 
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
 
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
 
W głosowaniu nad projektem głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
 
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę XI/83/11 z dnia 21 września 2011 r.zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Powiatu Sejneńskiego do 2013 /zał. nr 14/.
 
Ad. pkt. 17. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
 
Pan Starosta odniósł się do tematu przejścia granicznego w Ogrodnikach. Poinformował, iż został otrzymana dotacja od Wojewody w kwocie 101.400 zł, z tym, że jest ona przyznana na utrzymanie budynku, nie ma środków przeznaczonych na wypłaty dla pracowników. W związku z tym z budżetu Powiatu na płace pracowników przeznacza się ok. 20 tys. zł. Został już zakupiony olej opałowy oraz została podjęta decyzja o naprawie dachu, a także bieżąca konserwacja budynku.
Szkoła w Klejach - u Wojewody wszystkie procedury zostały spełnione, aby móc sprzedać ten budynek. Jest on całkowicie niepotrzebny. Z początkiem października zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż tego budynku.
Flaga, herb – Pan Starosta poinformował, iż projekt flagi oraz herbu został wysłany do Komisji Heraldycznej do MSWiA. Komisja ta zbiera się 2 razy do roku. Uwag do tego projektu nie wniesiono. Obecnie czeka się na opinie Komisji Heraldycznej. Kiedy wpłynie pismo w tej sprawie, zostanie one przedstawione Radzie Powiatu.
 
Pan J. Łuba zapytał czy zatrudnieni na przejściu granicznym pracownicy to pracownicy Wojewody oraz czy pan Starosta korzysta ze środków Powiatowego Urzędu Pracy.
 
Pan Starosta odpowiedział, że są to byli pracownicy przejścia granicznego. Do zatrudnienia tych osób nie było możliwości korzystania ze środków PUP.
 
Ad. pkt. 18. Wolne wnioski i oświadczenia.
 
Przewodniczący Rady odczytał pismo od Podsekretarza Stanu, Pana Jarosława Wojtowicza z podziękowaniem za podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia apelu do Rządu Rzeczypospolitej o uznanie spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku /zał. nr 15/.
 
Pan Z. Kowalski w związku z tym przypomniał, że dyskusja na ten temat była dosyć burzliwa, słychać było różne głosy.
 
Przewodniczący Rady podziękował Starości, Wicestaroście, Sekretarzowi oraz pracownikom Starostwa za pracę przy Dożynkach. Niewielki nakład finansowy Powiatu, większość rzeczy była sponsorowana. Serdeczne podziękowania Prezesowi Mlekpolu za działanie przy imprezie dożynkowej, a także wystawcom reklamującym swoje wyroby. Pogratulował Radnemu Panu Antoniemu Baudzis uczestnictwa w programie telewizyjnym. Powiedział, że Rada ubolewa nad incydentem, który zdarzył się w Gminie Puńsk, nad zniszczonymi tablicami z litewską nazwą miejscowości.
 
Pani A. Witkowska podziękowała Panu Staroście za zrobienie asfaltu Murowany Most – Krasnopol oraz wszystkim którzy tą inwestycję wspierali. Widać jakie korzyści wynikają ze współpracy samorządów. Droga ta jest dowodem, że jednak samorządy potrafią ze sobą współpracować i wyciągać z tego korzyści. Podziękowała także za usunięcie wyrwy przy ul. Polnej w Krasnopolu.
 
Pan Starosta podziękował za ciepłe słowa w jego kierunku. Poinformował, że wpłynęło pismo o możliwości otrzymania pieniędzy na organizację Dożynek. Niestety nie ma możliwości wykorzystania tych środków, ponieważ impreza została zorganizowana ze środków własnych Starostwa. Przeprosił za niedociągnięcia. Powiedział, że głównym celem było zaakcentowanie rolników oraz ich pracy, bo to ich święto.
Pan Starosta odczytał list od pacjentki SP ZOZ w Sejnach za niezwykłą życzliwość i profesjonalną opiekę /zał. nr 16/.
 
Ad. pkt. 19. Zamknięcie obrad.
 
Przewodniczący Rady podziękował za przybycie i zakończył obrady wypowiadając słowa „Zamykam obrady XI Sesji Rady Powiatu”.
 
Na tym protokół zakończono.
 
 
             Protokołowała                                                                                     Przewodniczył
 
     Katarzyna Mikłaszewicz                                                                    Andrzej Szturgulewski
 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2011-10-19

Data modyfikacji: 2011-10-19

Opublikował: Katarzyna Mikłaszewicz

Data publikacji: 2011-10-19