prot_8_ko

Protokół Nr 8/11
posiedzenia Komisji Oświaty, Zdrowia,
Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa
w dniu 27 czerwca 2011 r.
 
Posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa rozpoczęło się o godz. 8.30 zakończyło się o godz. 10.10.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa- Pan Józef Miszkiel. Stwierdził prawomocność posiedzenia. W posiedzeniu uczestniczyli również zaproszeni Goście według listy obecności – zał. nr 1.
 
Porządek posiedzenia:
 
1.       Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
2.       Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównania dopłat rolniczych dla Polski.
3.       Dyskusja nad stanowiskiem w sprawie wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym (apel Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roberta Tyszkiewicza).
4.       Sprawy różne.
 
Przewodniczący Komisji powiedział, że w sprawach różnych omówione zostaną materiały na IX Sesję.
 
Ad. pkt. 1.
 
Do poprzedniego protokołu uwag nie wniesiono.
 
Ad. pkt. 2. Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównania dopłat rolniczych dla Polski.
 
                Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że wpłynęło pismo od Jarosława Kaczyńskiego Prezesa Prawa i Sprawiedliwości /zał. nr 2/, gdzie prosi o podjęcie uchwały w sprawie rolnictwa. Należy nad tą sprawą się zastanowić i ustalić wspólne stanowisko, bo Powiat Sejneński jest Powiatem rolniczym.
 
                Pan A. Szturgulewski – Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sejnach powiedział, że obecny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dba o polskich rolników i będzie też dbał o wysokości dopłat. O wiele niższe stawki dopłat są na Litwie i Łotwie. Pan Kierownik dodał, że dopłaty w większej części nie mają odzwierciedlenia w rolnictwie. Ważnym elementem jest produkcja mleka i trzeba utrzymać kwoty mleka. Wiele gospodarstw traktuje dopłaty jak źródło utrzymania i te pieniądze nie są wkładane w rozwój rolnictwa. Nie ma potrzeby podejmowania uchwały.
 
                Pan Starosta powiedział, że w rolnictwie używany jest zwrot „Agroshow”. Pan Starosta powiedział, że na spotkaniu w Wyższej Szkole w Suwałkach było wystąpienie Posła Kamińskiego, który mówił, że w Polsce z rolnictwa utrzymuje się 25% ludzi, natomiast w Unii Europejskiej 5-12%. Należy właściwie spojrzeć na strukturę dopłat, bo nie można równać Polski z innymi krajami UE. Pan Starosta powiedział, że w Polsce są dopłaty do produkcji i dopłaty obszarowe. Jeśli zostaną zwiększone dopłaty obszarowe, to zyskają osoby, które mają duże obszary ziemi a nie osoby, które faktycznie coś produkują. Jeżeli zostaną zwiększone dopłaty obszarowe, to wyprowadzone zostaną pieniądze od rolnika produkcyjnego do nieprodukcyjnego. Zmiana struktury dopłat byłaby niekorzystna. Pan Starosta dodał, że należy dofinansować rolnika, który coś produkuje.
 
                Przewodniczący Komisji powiedział, że na ostatnim zebraniu Zarządu Mlekpolu był Pan Babuchowski, który jest Wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa w Brukseli. Powiedział, że obecnie wypiera się określenia stare i nowe kraje Unii Europejskiej. Kraje starej Unii Europejskiej chciały zlikwidować kwoty mleczne, ale już od tego się odchodzi. Pan J. Miszkiel powiedział, że Mlekpol apeluje, aby rolnicy nie zrzeszali się w grupy producenckie, bo grupa będzie chciała dla własnych interesów mieć korzyści. Na zachodzie Polski są już grupy producenckie i mleczarnia musi dla nich zapłacić po 1,40 zł za litr mleka a dla pozostałych producentów po 1,05. Mleko produkują takie same a zapłatę mają zróżnicowaną. Widać dysproporcje pomiędzy rolnikami. Rada Mlekpol również otrzymała stanowisko Pana Kaczyńskiego i uważa, że dopłaty powinny być do produkcji.
 
                Pan D. Łostowski – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego powiedział, że należy utrzymać kwotowanie mleka. Gdyby była regulacja w trzodzie chlewnej to sytuacja tych rolników również byłaby lepsza. Pan Kierownik powiedział, że na chwilę obecną jest dobra sytuacja jeśli chodzi o dopłaty. Dodał też, że z tych dopłat trzeba się rozliczyć, bo są zobowiązania pięcioletnie. Ogromne pieniądze były na działanie PROW 2007-2013, a mało jest opieki dla rolników i uświadamiania ich, co grozi w przypadku niedopełnienia zobowiązań.
 
                Pan E. Kuklewicz powiedział, że nie uważa, aby Minister Rolnictwa dobrze zajmował się sprawami rolnictwa, bo polscy rolnicy nie mają dopłat do produkcji tytoniu. Wszystkie kraje UE otrzymują takie dopłaty, tylko nie Polska. Polscy rolnicy byli w Brukseli i Minister Rolnictwa nawet do nich nie wyszedł, aby porozmawiać. Pan Kuklewicz dodał, że oprócz tego została zamknięta cukrownia w Łapach. Uważa, że nic nie stoi na przeszkodzie aby takie stanowisko zająć i podjąć stosowną uchwałę, aby w latach 2014-2020 dopłaty były takie jak w innych krajach.
 
                Pan J. Miszkiel wyjaśnił, że proces zamknięcia cukrowni rozpoczął się już wcześniej.
 
                Pani L. Fidrych powiedziała, że producenci tytoniu są bardzo rozgoryczeni faktem, że do tytoniu nie ma dopłat. Powiedziała, że należy odrzucić sprawy polityczne i robić wszystko, aby naszym rolnikom żyło się lepiej. Pani Fidrych dodała, że pisze się, że planowane jest odejście od wspierania produkcji rolniczej, co jest dla rolników niekorzystne. Polska jest w okresie akcesyjnym, więc na razie ma większe kwoty, ale w przyszłości trzeba będzie to oddać. Nikt do nas nie będzie dopłacał, tylko Polska będzie musiała dopłacać. Węgry miały swój okres prezydencji w UE i wykorzystali właściwie ten czas.
 
                Pan M. Skupski uznał, że wszyscy na Komisji walczą o jedną sprawę, tylko inaczej ubierają to w słowa. Powiedział, że obecnie zajmuje się kontrolami gospodarstw rolnych. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego to 10-15 hektarów, obecnie do kontroli pozostały gospodarstwa, które mają powierzchnię 100-150 ha. Już teraz wiadomo, że są to gospodarstwa problematyczne, bo tam nie widać żadnej produkcji. Jeśli zostaną zwiększone dopłaty bezpośrednie, to zyskają rolnicy, którzy mają takie ogromne gospodarstwa. Celowym by było, aby dopłaty były do produkcji rolniczej. Odnośnie grup producenckich, Pan M. Skupski powiedział, że jest to dobre rozwiązanie dla rolników, gdyż grupa może o wiele więcej zyskać, bo są programy, z których korzystać mogą właśnie grupy producenckie.
 
                Pan S. Jastrzębski powiedział, że dopłata powinna być też zależna od ilości osób które się z niej utrzymują w jednym gospodarstwie. Przed wejściem do UE mówiono, że Polska zawojuje świat. Jeśli chodzi o opłacalność, to producenci mleka jakiś zysk wypracowują, natomiast producenci trzody chlewnej nie mogą pokryć kosztów. Dopłata nie pokrywa ponoszonych kosztów. O zysku nie można mówić. Producent, który w ciągu 3-4 miesięcy produkuje około 1300 sztuk trzody chlewnej i ma umowy gwarantowane być może niedługo będzie bankrutem. Wysokości dopłat, które są obecnie nie pokrywają kosztów produkcji. Minister Rolnictwa może dobrze się prezentuje na tle UE ale w odczuciu rolnika nie jest dobrym Ministrem. Nie wprowadził żadnych mechanizmów. Ogromne straty ponieśli polscy ogrodnicy i rolnicy. Jako Rada Powiatu należy podjąć uchwałę, bo Powiat Sejneński jest Powiatem rolniczym. Radni będą źle wyglądać wobec tutejszych rolników. Większość rolników ma bardzo ciężko. Jedynie produkcja mleka obecnie niesie jakieś zyski, ale jak zostaną zlikwidowane kwoty mleczne, to też zysku nie będzie.
 
                Pan J. Łuba – kierownicy naszych jednostek widzą sprawy rolnictwa w innej perspektywie. Powiat Sejneński nie ma żadnej innej alternatywy. Inne państwa mają produkcję, a u nas nie ma. Konsumenci nie chcą żeby im drożały przetwory, ale na pewno producenci chcą aby jak najdrożej zakład im zapłacił za produkcję.
 
                Pan J. Chmielewski powiedział, że jako rolnik woli aby dopłaty były do produkcji. Powiedział też, że dzierżawi 70 ha ziemi i dopłaty otrzymują właściciele gospodarstwa. Pan Chmielewski powiedział, że dopłaty spowodowały, że zwiększyły się koszty produkcji – podrożało paliwo, pasze. Koszty produkcji są bardzo wysokie.
 
                Pan Klimasara również opowiedział się za dopłatami do produkcji.
 
                Pan B. Jurkun powiedział, że należy dać dopłaty osobie, która orze i sieje.
 
                Przewodniczący Komisji powiedział, że obecny Rząd zadbał o to, że otworzył się rynek rosyjski. Dodał, że Mlekpol 65% swoich produktów sprzedaje w kraju, natomiast 35% trzeba wyeksportować. Należy spowodować, aby dopłaty były do produkcji.
 
                Pan Starosta powiedział, że wynegocjowanie zwiększenia dopłat może spowodować, że będzie trzeba z budżetu państwa do tego dołożyć. Można zawalczyć o to aby zmieniona została struktura dopłat.
 
                Pani L. Fidrych powiedziała, że to stanowisko mówi o zwiększeniu dopłat rolniczych.
 
                Pan M. Skupski powiedział, że Prezesowi PIS w jego wystąpieniu chodzi o to, aby w latach 2014-2020 budżet był większy w stosunku do budżetu bieżącego.
 
                Pan E. Kuklewicz powiedział, że Polska nie ma wprowadzonych cen minimalnych i dlatego chlewnie są puste u wielu rolników. Nie ma opłacalności produkcji. W innych krajach wprowadzone są ceny minimalne.
 
                Przewodniczący Komisji stwierdził, że Zarząd Powiatu opracuje stosowne stanowisko posługując się wypowiedziami z Komisji. Należy opracować takie stanowisko, w którym się znajdzie, że dopłaty dla rolników będą do produkcji oraz by budżet na lata 2014-2020 był wyższy w stosunku do bieżącego.
 
                Pan S. Jastrzębski powiedział, że Polska w czasie prezydencji powinna wynegocjować dopłaty dla Polski. Jeśli nie będzie właściwych dopłat, to w przyszłości rolnicy zamkną swoje produkcje bo to nie będzie opłacalne.
 
                Komisja ustaliła, że Zarząd Powiatu opracuje stanowisko i na Sesji w dniu 29 czerwca br. podejmie stosowane stanowisko.
 
 
Ad. pkt. 3. Dyskusja nad stanowiskiem w sprawie wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym (apel Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roberta Tyszkiewicza) – pismo – zał. nr 3.
 
                Pan J. Miszkiel – Przewodniczący Komisji odczytał przygotowany projekt apelu – zał. nr 4.
                Komisja zaakceptowała projekt apelu.
 
Ad. pkt. 4. Sprawy różne.
 
                Komisja postanowiła, że materiały na IX Sesję Rady Powiatu omówione będą na Komisji Budżetu i Finansów i wtedy też zostaną przegłosowane.
 
                Uchwała Nr 8/8/11 Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia materiałów ma IX Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego /zał. nr 5/.
 
Na tym protokół zakończono.
 
 
               Protokołowała                                                                                               Przewodniczył
 
        Katarzyna Mikłaszewicz                                                                                     Józef Miszkiel
 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2011-08-23

Data modyfikacji: 2011-08-23

Opublikował: Katarzyna Mikłaszewicz

Data publikacji: 2011-08-23