apm_18

SPRAWOZDANIE
z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
przy Staroście Sejneńskim
za rok 2007 na terenie Powiatu Sejneńskiego
 
 
            Komisja Bezpieczeństwa i Porządku została powołana Uchwałą Nr 165/05 Zarządu Powiatu w Sejnach z dnia 27 grudnia 2005r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
                Z uwagi na fakt, że 27 listopada 2006r. rozpoczęła się nowa kadencja Rady Powiatu Sejneńskiego  i wybrany został nowy Starosta – Pan Ryszard Grzybowski, zaszła konieczność dokonania zmian w składzie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku polegających m.in. na powołaniu nowego Przewodniczącego Komisji oraz powołaniu do jej składu dwóch radnych Rady Powiatu Sejneńskiego obecnej kadencji. Na podstawie art. 38a ust. 1 i 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) Uchwałą Nr III/21/06 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku delegowano następujących radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku:
  1. Stanisław Jastrzębski,
  2. Józef Algiment Bludzis.
W chwili obecnej skład Komisji przedstawia się następująco:
  1. Pan Ryszard Grzybowski – Przewodniczący Komisji,
  2. Pan Stanisław Jastrzębski – Członek Komisji,
  3. Pan Józef Algiment Bludzis – Członek Komisji,
  4. Pan Andrzej Wiźlański – Członek Komisji,
  5. Pani Ewa Bednarska – Członek Komisji,
  6. Pan Henryk Stabiński – Członek Komisji,
  7. Pan Ryszard Wodecki – Członek Komisji,
  8. Pan Feliks Stopnicki – Członek Komisji.
Zgodnie z art. 38a ust. 1 i ust. 5 pkt 7 ustawy cytowanej na wstępie do udziału w pracach Komisji z głosem doradczym zostali włączeni:
  1. ppor. SG Ewa Chomicka – Specjalista ds. kontaktów z organizacjami samorządowymi PSG  w Ogrodnikach,
  2. kpt. SG Zbigniew Borowski – Specjalista ds. kontaktów samorządowych PSG w Budzisku.
                W okresie sprawozdawczym Komisja odbyła 7 posiedzeń.
                Stosownie do art. 38a ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie powiatowym, na posiedzeniu w dniu 30 stycznia 2007 roku została podjęta decyzja o opracowaniu nowego „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego”. Prace nad programem odbywały się na posiedzeniach w dniach 27 marca i 27 kwietnia 2007 roku. Program został przyjęty Uchwałą               nr VIII/53/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 13 czerwca 2007 roku. Na posiedzeniu w dniu 06 sierpnia 2007 roku Komisja opracowała również szczegółowy „Harmonogram działań i przedsięwzięć do Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku publicznego na lata 2007-2008”. Celem włączenia się w realizację programu i harmonogramu do współpracy zostały zaproszone następujące podmioty:
  1. Komenda Powiatowa Policji w Sejnach,
  2. Prokuratura Rejonowa w Sejnach,
  3. Sąd Rejonowy w Sejnach,
  4. Wójt Gminy Giby,
  5. Wójt Gminy Krasnopol,
  6. Wójt Gminy Puńsk,
  7. Wójt Gminy Sejny,
  8. Burmistrz Miasta Sejny,
  9. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sejnach,
  10. Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Sejnach,
  11. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach,
  12. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku,
  13. Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach,
  14. Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach,
  15. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach,
  16. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sejnach,
  17. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach,
  18. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sejnach,
  19. Graniczna Placówka Kontrolna w Ogrodnikach
  20. Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze,
  21. Nadleśniczy Nadleśnictwa Głęboki Bród,
  22. Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach,
  23. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach,
  24. Powiatowy Zarząd Dróg w Sejnach,
  25. Placówka Straży Granicznej w Budzisku.
                W dniach 06 sierpnia, 16 października i 08 listopada 2007 roku, Komisja odbyła spotkania dotyczące braku czystości i nieporządku w miejscach publicznych, na których zostały poruszone m.in. kwestie dotyczące zasad gospodarowania odpadami na terenie powiatu sejneńskiego, obowiązków wytwórców odpadów, zasad odbierania odpadów od wytwórców przez wyspecjalizowane jednostki, składowania i magazynowania odpadów oraz sposoby zagospodarowania odpadów. Odpady komunalne są konsekwencją bytowania człowieka, stanowią więc poważny problem i są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi.
                Na posiedzeniu Komisji w dniu 06 sierpnia 2007 roku postanowiono ustalić skalę potrzeb w szkołach podstawowych, dotyczącą planowanego zatrudnienia osób nadzorujących przechodzenie dzieci przez jezdnię, tzw. „strażników szkolnych”. Na podstawie informacji otrzymanej z KPP w Sejnach ustalono, że żaden z samorządów lokalnych na terenie powiatu sejneńskiego nie zwracał się z prośbą do Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach o zatrudnienie „strażników szkolnych”.
                W dniu 16 października Komisja rozpatrzyła wniosek Sekcji Drogowo-Mostowej Powiatowego Zarządu Dróg w Sejnach o wydanie opinii dotyczącej zmiany organizacji ruchu na ulicy Zawadzkiego w Sejnach na odcinku przy Przedszkolu Miejskim do skrzyżowania z ulicą Emilii Plater (strona lewa) oraz na ulicy Łąkowej na odcinku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Proponowane zmiany dotyczyły ustawienia znaków B-35 „zakaz postoju”. Miejsca ustawienia znaków przedstawione zostały na załącznikach graficznych. Burmistrz Miasta Sejny zwrócił się również z prośbą o zaopiniowanie projektu organizacji ruchu dla projektowanej zatoki postojowej przy ulicy Wojska Polskiego w Sejnach (Szkoła Podstawowa nr 2). Po przeanalizowaniu wniosków, Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty dotyczące zmiany organizacji ruchu.
                Na posiedzeniu w dniu 08 listopada 2007 roku poruszony został temat dotyczący wsparcia finansowego związanego z zainstalowaniem monitoringu do ochrony Konsulatu Republiki Litewskiej  w Sejnach.  W chwili obecnej brak jest środków w budżecie powiatu na realizację tego celu.
                Na posiedzeniu w dniu 14 grudnia 2007 roku został pozytywnie zaopiniowany projekt budżetu powiatu na 2008 rok w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu.
Komisja zwróciła się z apelem do samorządów z terenu powiatu sejneńskiego o poprawę funkcjonowania izby wytrzeźwień działającej przy Komendzie powiatowej Policji w Sejnach, poprzez dofinansowanie zakupu monitoringu na potrzeby tej izby znajdującej się w KPP w Sejnach.                            W funkcjonującej obecnie izbie wytrzeźwień dozór osób nietrzeźwych dokonywany jest przez policjanta, który bezpośrednio pilnuje osoby osadzonej w tej izbie. Pracę usprawniłoby wprowadzenie monitoringu prowadzonego przez pełniącego służbę dyżurnego policjanta. Zainstalowana kamera spowodowałaby, że bezpośredni dozór pełniłby oficer dyżurny Komendy Policji, a dozorujący policjant mógłby zostać zaangażowany do pełnienia służby na terenie gmin.
                Komisja Bezpieczeństwa i Porządku analizując stan bezpieczeństwa na terenie Powiatu Sejneńskiego zwróciła szczególną uwagę na wzrost wypadków drogowych, a zwłaszcza wypadków z udziałem osób pieszych. Jedną z przyczyn zaistniałych wypadków była słaba widoczność pieszych poruszających się po drogach w godzinach wieczornych. Pragnąc zapobiec powstawaniu takich zdarzeń, Komisja zwróciła się      z prośbą do różnych firm ubezpieczeniowych o możliwość wyposażenia dzieci i młodzież w elementy odblaskowe, które pozwolą, by osoby idące drogą były widoczne dla innych użytkowników dróg.
                Komisja zwróciła się również z prośbą o rozważenie możliwości dofinansowania zakupu defibrylatorów na potrzeby jednostek, które jako pierwsze dojeżdżają na miejsce wypadków, tj. Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. Apel w powyższej sprawie został wystosowany do firm ubezpieczeniowych. Do chwili obecnej nie otrzymano żadnej odpowiedzi.
                 
                Komisja w roku 2007 dokonywała oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie sejneńskim w oparciu o informacje o pracy Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach.
                Na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Policji o stanie bezpieczeństwa w okresie od 01.01.2007 do 01.12.2007 roku należy stwierdzić, że policjanci sejneńscy w okresie 01 styczeń – 01 grudzień 2007 roku wszczęli 516 postępowań przygotowawczych, co przy ilości 519 wszczętych w analogicznym okresie roku ubiegłego daje wskaźnik dynamiki 99,4%. Stwierdzono 569 przestępstw. Ogólny wskaźnik wykrywalności w okresie sprawozdawczym wyniósł 80,2%.
                W okresie jedenastu miesięcy 2007 roku stwierdzono 299 przestępstw o charakterze kryminalnym,   z czego:
  • uszczerbek na zdrowiu – 12;
  • bójka lub pobicie – 5;
  • kradzież cudzej rzeczy – 43;
  • kradzież z włamaniem – 53;
  • kradzież rozbójnicza, rozbój i wymuszenia rozbójnicze – 4;
  • uszkodzenie rzeczy – 22;
  • przeciwko funkcjonariuszom publicznym – 19;
  • przestępstwa narkotykowe – 35;
  • oszustwo – 6;
  • fałszerstwo – 21;
  • inne – 79.
                Łącznie ustalono 391 osób podejrzanych (w tym 7 cudzoziemców), z czego wobec 22 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Spośród 391 podejrzanych w 28 przypadkach są to nieletni sprawcy czynów zabronionych.
                Spośród 7 podejrzanych cudzoziemców ustalono 5 obywateli Litwy – 4 nietrzeźwych kierujących pojazdami i 1 za przywóz na terytorium RP znacznych ilości środków odurzających.
Na terenie podległym KPP Sejny w roku bieżącym odnotowano ogółem 1953 interwencji, w tym domowych 536. Odnotowano wzrost o 23%. KPP w Sejnach poinformowała, że najwięcej interwencji odnotowano w mieście Sejny – 983. W pozostałych gminach sytuacja przedstawia się następująco:
o        Gmina Sejny – 303 interwencji;
o        Gmina Puńsk – 137 interwencji;
o        Gmina Krasnopol – 281 interwencji;
o        Gmina Giby – 250 interwencji.
Pod kątem wykroczeń policjanci Sekcji Prewencji w 2007r. represjonowali łącznie 4063 wykroczeń,   z tego sporządzili 328 wniosków do Sądu Rejonowego II Wydział Karny w Sejnach. W kategorii przestępstw drogowych wszczęto 177 postępowań przygotowawczych (z tego 164 przeciwko nietrzeźwym kierującym). Stwierdzono 189 przestępstw (z tego 179 o kierowanie w stanie nietrzeźwym).
            W okresie 2007 roku policjanci z KPP w Sejnach umieścili w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych w KPP w Sejnach 235 osób, w tym 10 osób narodowości litewskiej:
- jako podejrzanych o popełnienie p-pstw 97 (w tym 8 narodowości litewskiej);
- jako podejrzanych o popełnienie wykroczenia 24 (w tym 1 narodowości litewskiej);
- do wytrzeźwienia 61 (narodowości litewskiej nie było);
- jeden obywatel Litwy został zatrzymany jako poszukiwany przez policję INTERPOL;
- pozostałe 52 osoby zostały zatrzymane do wyjaśnienia.
                W związku ze stwierdzoną przemocą w rodzinie zostały wdrożone 42 „Niebieskie Karty”, tj. 33 na wsi, 9 w mieście. W celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy domowej w każdym przypadku informowano instytucje pomocowe, jak również wspólnie z Miejską i Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych umożliwiano nawiązanie kontaktu z psychologiem policyjnym. 
                Działania profilaktyczne Policji i podejmowanie inicjatywy na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, a także współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży i rodziny odzwierciedlone są w realizowanych przez tutejszą KPP programach prewencyjnych:
  1. „Bezpieczna woda”;
  2. „Stop patologiom”;
  3. „Bezpieczna droga do szkoły/domu”;
  4. „Nie bądźmy obojętni”;
  5. „Bezpieczne wakacje/ferie”;
  6. „Bezpieczna komórka”.
KPP w Sejnach poinformowała, że wspólnie z kadrą pedagogiczną gimnazjów, szkół średnich i ośrodków szkolno-wychowawczych prowadzono edukację prewencyjną i prawną wśród młodzieży nt. zagrożeń wynikających z podejmowania ryzykownych zachowań, nawiązania przypadkowych znajomości, przekazywania informacji i zawierania znajomości przez Internet oraz poszukiwania pracy poprzez realizację programu:
- „Stop patologiom”,
- „Twoje życie-Twój wybór” (dot. zawierania pracy przez sieć Internetu EURES).
Problem krzywdzenia dzieci powszechnie jest znany w naszym społeczeństwie. W ostatnich latach zjawisko przemocy ewaluowało z tajemnicy rodziny na problem społeczny. W związku z tym w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum w Sejnach jako działania prewencyjne, Zespół ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Sekcji Prewencji odbył cykl spotkań z rodzicami dot. tematyki krzywdzenia dziecka w rodzinie oraz przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym. W trakcie spotkań z uczniami tych szkół omówiono przejawy agresji rówieśniczej występującej w środowisku szkolnym. Omówione zostały również zasady zachowania w środowisku uczniowskim, by nie prowokować sytuacji agresywnych oraz sposoby obrony przed przemocą.
Komenda Powiatowa Policji w Sejnach w ramach realizacji programu zgodnie z przyjętym harmonogramem poinformowała, że w celu zapewnienia porządku publicznego organy wydające zezwolenia na imprezy masowe w każdym wypadku wymagają od organizatorów imprez masowych przedstawienia pełniej dokumentacji, zgodnie z przepisami Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych,   a w szczególności opinii Policji. Organizatorzy imprez masowych angażują do zabezpieczeń imprez służby porządkowe i wyznaczają kierowników ds. bezpieczeństwa. W 2007 roku ujawniono ogółem 3 przypadki zakłócenia porządku publicznego podczas imprez masowych o charakterze kulturalnym oraz 1 wykroczenie zakłócenia porządku publicznego na meczu piłkarskim. Sprawca został skazany przez Sąd w trybie przyśpieszonym.
                Do najbardziej dokuczliwych społecznie występujących na terenie miasta Sejny zdarzeń przestępczych zaliczyć należy kradzieże oraz kradzieże z w włamaniem (w szczególności w ostatnim okresie nasilały się przestępstwa w kategorii włamania i próby włamań do sklepów.
                W celu eliminacji przypadków zakłócania porządku i spokoju publicznego, KPP w Sejnach podejmowała działania:
- kierowano patrole w rejon lokali gastronomicznych, w okolice miejsc sprzedaży i podaży alkoholu, w zwyczajowe miejsca pobytu młodzieży (parki miejskie, rejon osiedli mieszkaniowych) w celu sprawdzenia tych rejonów pod kątem ujawniania sprawców zakłóceń porządku publicznego, dewastacji mienia oraz innych zachowań o charakterze chuligańskim, wzbudzających niepokój wśród lokalnego społeczeństwa. Efektem podejmowanych działań było ujawnienie 380 wykroczeń i skierowanie wniosków   o ukaranie do Sądu.
                W zakresie działań edukacyjnych prowadzone były spotkania z kadrą pedagogiczną i kierowniczą wszystkich szkół. Spotkania dotyczyły procedur interwencji szkół w kierunku przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Na podstawie powyższych procedur w każdym przypadku ujawnienia osoby małoletniej pod wpływem alkoholu na terenie placówki oświatowej dyrekcja informuje Policję.
                Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym represjonowano ogółem 24 osoby (w tym skierowano 16 wniosków do Sądu, a wobec 8 sprawców zastosowano postępowania mandatowe).
                W ramach działalności prewencyjno-wychowawczej KPP poinformowała, że dzielnicowi tut. jednostki w trakcie prowadzonego obchodu na terenie powiatu w 2007 roku odwiedzili w sumie 3.916 rodzin (podjęto łącznie 546 różnego rodzaju działań mających na celu pomoc prawną mieszkańcom powiatu). Prowadzono również edukację społeczeństwa poprzez organizowanie spotkań z mieszkańcami, samorządem oraz dziećmi i młodzieżą. W sumie przeprowadzono 125 spotkań ukierunkowanych na udzielanie praktycznych wskazówek w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom. W celu przeciwdziałania kradzieżom mienia prowadzona była kampania znakowania przedmiotów.
                W celu poprawy bezpieczeństwa w komunikacji prowadzono analizę zdarzeń drogowych, typując miejsca szczególnie zagrożone. W miejsca te kierowane były patrole do służby. Działaniami pod nazwą „Truck”, „Bus”, „Transport” objęto transport ciężarowy i autobusy w czasie których prowadzono kontrole stanu technicznego tych pojazdów. W wypadkach drogowych uczestniczyło 5 pieszych (w tym 1 dziecko).
                W szkołach przeprowadzono egzamin na kartę rowerową i motorowerową. Do egzaminów przystąpiło ogółem 301 osób.
                W zakresie eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierowców prowadzono akcje pod kryptonimem: „Pomiar”, „Trzeźwość”, „Trzeźwy poranek”, „Alkohol i narkotyki”, „Andrzejki”, „Długi weekend”. Zatrzymano łącznie 96 nietrzeźwych użytkowników dróg.
                KPP w Sejnach poinformowała, że jest jednym z członków Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Sejnach. Przy przewidywanych zagrożeniach Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego opracowuje plany zabezpieczenia (w zależności od zagrożenia) oraz wypracowane są zadania współdziałania wszystkich służb ratowniczych.            
                Należy przy tym podkreślić, że aktywnie w realizację „Powiatowego Programu…” i „Harmonogramu…” zaangażowały się Urzędy Gmin oraz inne powiatowe jednostki, inspekcje i straże.
                Swoje zadania Urząd Miasta w Sejnach realizował poprzez działalność Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach przy współpracy z Powiatowym Zarządem Dróg w Sejnach, KPP w Sejnach oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach organizując:
- Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych prowadzony przez absolwentkę Studium Pomocy Psychologicznej,
- dofinansowanie zajęć organizowanych przez Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach,
- w ramach współpracy z KPP w Sejnach zorganizowano i współfinansowano nagrody do powiatowych konkursów „Bezpieczeństwo ruchu drogowego” i „Nasze bezpieczeństwo”,
- w ramach działalności informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży sfinansowano realizację kilku programów profilaktycznych, np. „III Elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków” w szkole podstawowej w Sejnach dla uczniów klas VI, nauczycieli i rodziców,
- zorganizowano Punkt Porad Prawnych prowadzony przez prawnika- specjalistę prawa rodzinnego i cywilnego,
- zorganizowano cykl spotkań z psychologiem w Gimnazjum Nr 1 w Sejnach w celu ograniczenia zjawisk patologicznych, związanych z uzależnieniem, przemocą i agresją,
- przy pomocy Powiatowego Zarządu Dróg w Sejnach, Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach celem bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego i rodziców wykonano parking dla parkujących samochodów przy szkole,
- Urząd Miasta Sejny przy pomocy ZGK-MWiK w Sejnach dla zapewnienia bezpieczeństwa i wolnego czasu dzieciom i młodzieży oraz dla potrzeb osób dorosłych wykonał boisko do gry w piłkę plażową oraz przygotował stadion miejski celem wykorzystania przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
                Urząd Gminy w Sejnach w ramach realizacji programu i harmonogramu poinformował, że w szkołach na terenie Gminy Sejny przeprowadzono pogadanki z młodzieżą na temat niebezpieczeństw związanych z narkomanią, alkoholizmem, kąpieli w miejscach zabronionych, zachowania czystości i porządku. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku i rekreacji nad wodami, Gmina ustawiła tablice zakazujące kąpieli na niestrzeżonych kąpieliskach. Nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia. Urząd Gminy poinformował również, że realizację „Powiatowego Programu…” nadzoruje 5 osobowa Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Handlu, Usług, Bezpieczeństwa Publicznego i P/Pożarowa powołana Uchwałą Nr II/5/06 Rady Gminy Sejny z dnia 5 grudnia 2006 r., współpracująca z Dzielnicowym KPP w Sejnach.
        Urząd Gminy w Puńsku poinformował, że w ramach realizacji Programu i Harmonogramu:
- współpracowano z Sądem Rejonowym w Sejnach i Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w zakresie organizacji wykonywania przez skazanych nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne,
- współpracowano z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ośrodkiem Profilaktyki Terapii Uzależnień i Współuzależnień Stowarzyszenia „Wybór” w Suwałkach w zakresie uczęszczania na zajęcia terapeutyczne osób uzależnionych skierowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- zainstalowano monitoring w Zespole Szkół z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku,
- uzupełniono oświetlenie uliczne w Puńsku.
                Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gibach w ramach realizacji Programu i Harmonogramu  poinformował, że Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gibach przeprowadziła rozmowy motywujące z 14 osobami uzależnionymi. Na skutek podjętych działań 3 osoby były objęte leczeniem ambulatoryjnym, natomiast 2 mają wyznaczony termin leczenia na styczeń i luty 2008 r. Ponadto w ramach współpracy ze szkołami sfinansowano spektakle o tematyce związanej z przemocą, narkomanią oraz uzależnieniami w szkołach na terenie gminy. Dokonano kontroli 6 placówek sprzedających napoje alkoholowe w zakresie przestrzegania ustawy i wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przeprowadzono szkolenie sprzedawców w powyższym zakresie.
         Swoje zadania Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach realizowała poprzez:
- przeprowadziła 13 kontroli obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi,
- w ramach patrolowania obszarów leśnych oraz sprawdzenia punktów czerpania wody zostały wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictw przeprowadzone cztery kontrole we wszystkich Nadleśnictwach,
- przeprowadzono dziewięć ćwiczeń na obiektach w ramach polepszenia przygotowania jednostek PSP i OSP do usuwania skutków zagrożeń oraz II część szkolenia strażaków OSP, który ukończyło stu dwóch druhów ochotników,
- wspólnie z KRUS przeprowadzono szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej we wszystkich gimnazjach z terenu powiatu.
                Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sejnach w ramach realizacji Programu i Harmonogramu poinformował, że w 2007 r. przeprowadzono kontrolę w 28 obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zakresie utrzymania ich w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz dokonywania okresowych kontroli przez osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane lub kwalifikacje, prowadzenia książki obiektu budowlanego. Ponadto dokonano 85 kontroli obiektów budowlanych będących w budowie pod kątem zgodności budowy z warunkami pozwolenia na budowę oraz warunkami technicznymi w zakresie bezpieczeństwa pracy ludzi i sprawowania kontroli technicznej przez kierownika budowy, inspektora nadzoru posiadającego stosowne uprawnienia budowlane.
                Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sejnach poinformował, że pod nadzorem Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sejnach znajdują się 32 placówki nauczania i wychowania, które zostały skontrolowane pod względem zapewnienia warunków bezpieczeństwa i higieny dzieci i młodzieży. Stwierdzono nieprawidłowości w dwóch placówkach, w związku z czym wydano 2 decyzje postępowania administracyjnego dotyczącego poprawy warunków sanitarno-technicznych. Ponadto, PPIS w Sejnach przeprowadzał kompleksowe kontrole placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży w sezonie letnim i zimowym (wypadków nie odnotowano). W 2007 roku przeprowadzono również edukację młodzieży gimnazjalnej nt. profilaktyki chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze na człowieka (działaniami objęto 449 uczniów).
                Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sejnach poinformowała, że pracownicy Poradni (psycholog, pedagog) realizowali program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”. W ramach tych działań odbyły się:
- spotkania z Radami Pedagogicznymi nt. „Zachowania ryzykowne”,
- przeprowadzono rozmowy psychologiczne z uczniami, które dotyczyły m.in. niedostosowania społecznego, sposobów postępowania z dzieckiem agresywnym i nadpobudliwym,
- udzielono porady rodzicom, które dotyczyły m.in. pracy z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo, skutecznych sposobów uczenia się, problemów związanych z chorobą alkoholową u rodzica,
- udzielono porad nauczycielom nt. dzieci mających trudności z dostosowaniem się do zasad i norm obowiązujących w klasie, w szkole; postępowania z rodzicami agresywnymi w stosunku do własnych oraz cudzych dzieci, sposobów postępowania z uczniami sprawiającymi trudności ruchowe;
- udzielono porad uczniom nt. agresji i lekceważącego stosunku do obowiązków szkolnych, do kolegów i nauczycieli; organizacji czasu wolnego.
                Powiatowy Zarząd Dróg w Sejnach poinformował, że w celu poprawy bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego realizował swoje zadania m.in. poprzez:
- remonty cząstkowe nawierzchni dróg bitumicznych,
- prowadzenie wycinki drzew i krzewów przy drogach powiatowych w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu,
- wykonywanie oczyszczeń studzienek kanalizacji deszczowej na ulicach i czyszczenie mostów,
- wyrównywanie dróg i uzupełnianie powstałych dziur poprzez żwirowanie na drogach o nawierzchni gruntowej i żwirowej,
- prowadzenie w sezonie zimowym jest akcji odśnieżania dróg i zwalczania gołoledzi na drogach powiatowych.
Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych w Sejnach poinformował, że w sprawie realizacji programu i harmonogramu osiągnięto następujące zamierzenia i efekty:
- opracowano i wdrożono program poprawy efektywności bezpieczeństwa młodzieży,
- opracowano, wdrożono oraz zrealizowano projekty edukacyjne dla młodzieży,
- zorganizowano dla uczniów szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
- zorganizowano młodzieży wypoczynek feryjny i wakacyjny poprzez organizację imprez portowych, udostępnianie sprzętu, pracowni komputerowych,
- współpracowano z innymi instytucjami wspomagającymi pracę szkoły,
- zorganizowano pogadankę nt. promocji zdrowego i higienicznego stylu życia oraz szkodliwości korzystania z różnego rodzaju używek,
- przy współpracy z policją przeprowadzane są kontrole na posiadanie przez uczniów środków odurzających.
                Zespół Szkół Ogólnokształcących z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku w ramach działań ukierunkowanych na realizację programu zgodnie z harmonogramem poinformował, że:
- w szkole działają liczne koła zainteresowań (kółko dramatyczne, zespół tańca ludowego, dwie drużyny koszykarskie). Uczniowie chętnie i licznie biorą udział w różnych zajęciach pozalekcyjnych,
- szkoła otrzymała wytyczne Komendanta Powiatowego Policji w Sejnach dotyczące współpracy Policji ze szkołami,
- uczniowie wszystkich klas spotkali się 29 listopada 2007r. z psychologiem, który przeprowadził zajęcia dotyczące uzależnień,
- na terenie szkoły w 2007 roku nie odnotowano żadnych rozbojów, bójek, ani pobić,
- na bieżąco kontrolowany jest pod względem bezpieczeństwa stan obiektów, w których przebywa młodzież szkolna,
- w maju 2007r. szkoła uczestniczyła w ćwiczeniach w zakresie ewakuacji szkoły. Na terenie placówki umieszczone są informacje o drogach ewakuacji oraz plan budynku.
                Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach w sprawie efektów z realizacji programu i harmonogramu poinformował, że:
- opracowano i wdrożono program poprawy efektywności bezpieczeństwa młodzieży,
- w czasie imprez szkolnych zapewniona jest profesjonalna ochrona oraz dodatkowe dyżury nauczycieli,
- przy współpracy z Izbą Celną przeprowadza się w razie zaistniałej potrzeby kontrole pomieszczeń szkolnych na obecność narkotyków,
- dla uczniów organizowane są szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (udział w turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”, szkolenia, egzaminowanie oraz wydawanie kart motorowerowych),
- zorganizowano i przeprowadzono pogadanki na temat zdrowego i higienicznego stylu życia, szkodliwości korzystania z różnego rodzaju używek,
- współpracowano z innymi instytucjami wspomagającymi pracę szkoły.
                Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach w ramach działań i przedsięwzięć związanych z programem i harmonogramem realizowała następujące zadania poprzez:
- kontrolę stanu technicznego placów zabaw, która odbywa się dwukrotnie w ciągu roku – wiosną i jesienią,
- sprawdzanie i w miarę potrzeb uzupełnianie lub naprawianie koszy na śmieci znajdujących się przy wejściach do klatek schodowych oraz na placach zabaw,
- w 2007 roku dokonano kompleksowego oznakowania osiedla porządkującego organizację ruchu.
                Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach poinformowało, że w ramach programu i harmonogramu zrealizowało następujące przedsięwzięcia:
- podpisano 12 umów z osobami niepełnosprawnymi na realizację prac związanych z likwidację barier architektonicznych w mieszkaniach, w ramach dofinansowania ze środków PEFRON,
- w ramach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych ze środków PEFRON dofinansowano 8 osobom kurs komputerowy podwyższający ich kwalifikacje.
                Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach poinformował, że w ramach realizacji programu i harmonogramu wykonane zostały m.in. prace:
- dodatkowe przejścia dla pieszych przy budynku Spółdzielni Mieszkaniowej oraz przy Szkole Podstawowej nr 2 wraz z ułożeniem chodników,
- ułożono chodnik przy aptece Malwa,
- wykonano parkingi przy budynkach komunalnych (ul. Wojska Polskiego, Konarskiego, Piłsudskiego, a także przy Szkole Podstawowej Nr 2 i przy Przedszkolu Miejskim),
- kontrola placów zabaw i urządzeń zabawowych (stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu dzieci).
                ZGK-MWiK dba również o wizerunek miasta w zakresie utrzymywania czystości i porządku chodników i ulic oraz parków miejskich, zieleni miejskiej, a także parkingów. Nie stwierdza się, że nadal występują tzw. „dzikie wysypiska”, ponieważ ciągle zawierane są umowy na wywóz nieczystości stałych zarówno przez instytucje, jaki i osoby prywatne. Nieczystości są odbierane nie tylko z terenu miasta, ale również z terenu okolicznych gmin.
                Placówka Straży Granicznej w Budzisku poinformowała, że realizowane zadania obejmowały nie tylko zadania wynikające z programu i harmonogramu, ale swoim zakresem obejmowały również inne przedsięwzięcia, które miały wpływ na ochronę bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego:
- przeprowadzono wspólne służby z funkcjonariuszami Policji w ramach współpracy i przeciwdziałaniu mających na celu ochronę ładu i porządku publicznego, przeciwdziałania nielegalnej migracji i wwozowi na terytorium RP odpadów i wyrobów akcyzowych, których przewóz jest reglamentowany,
- w związku z sygnałami dotyczącymi kradzieży bydła i linii energetycznych, przeprowadzono kontrole linii i pastwisk,
- w ramach wspólnych patroli skontrolowano i wylegitymowano 35 osób i 17 pojazdów,
- nałożono dwa mandaty karne na kwotę 150 zł. za zakłócania spokoju i porządku publicznego,
- podczas przeprowadzanych interwencji w trakcie trwania dyskoteki w miejscowości Trakiszki zatrzymano sześciu uczestników bójki, którzy zostali osadzenia w izbie wytrzeźwień w KPP w Sejnach,
- uczestniczono w ćwiczeniach Gminnego Zespołu Reagowania Kryzysowego w sytuacji powstania lokalnego zagrożenia spowodowanego znalezieniem niezidentyfikowanej paczki oraz anonimowego zgłoszenia o podłożeniu bomby w obiektach szkolnych w czasie zajęć lekcyjnych. Ćwiczenia, w których wzięło udział 6 funkcjonariuszy SG z dwoma psami służbowymi przeprowadzono na terenie gminy Puńsk w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Puńsku,
- szczególnie w okresie wakacyjnym organizowano służby wspólnie ze Strażą Rybacką, w czasie których kontrolowano rejony „dzikich kąpielisk”,
- w strefie działania prowadzono kontrole pojazdów wjeżdżających do kraju pod kątem ujawniania prób przemytu różnego rodzaju towarów akcyzowych.
                Placówka Straży Granicznej w Ogrodnikach poinformowała, że w ramach realizacji powiatowego programu i harmonogramu przewidziana została współpraca na dwóch obszarach działań: Wypoczynek i Rekreacja (kontrola dzikich kąpielisk) oraz Zagrożenia Kryzysowe (patrolowanie obszarów leśnych w okresie suszy i wzmożonej penetracji ludności w sezonie turystycznym i zbiorów runa leśnego).
                Szczególnym celem funkcjonariuszy pełniących służbę patrolową była obecność w miejscach najbardziej zagrożonych oraz prowadzenie systematycznych kontroli (dokonywane one były 2 razy dziennie0). Skoordynowano działania oraz skierowano większe siły i środki (wielokrotnie wykorzystywano pojazdy służbowe oraz psa służbowego). Cyklicznie kontrolowano jezioro Gaładuś, dzikie kąpieliska oraz obozowiska znajdujące się w strefie nadgranicznej. Nie odnotowano przypadku informacji o zdarzeniach mających znamiona sytuacji kryzysowych oraz działań wymagających interwencji.
                Funkcjonariusze SG w ramach zadań ustawowych zapewniali bezpieczeństwo w komunikacji międzynarodowej, przeciwdziałali transportowaniu bez wymaganych zezwoleń materiałów niebezpiecznych, odpadów, szkodliwych substancji chemicznych, broni i amunicji. Przeciwdziałali i zwalczali przestępczość graniczną.
                Funkcjonariusze SG brali udział w zabezpieczeniu imprez masowych i okazjonalnych.
                Działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa odzwierciedlone są również w corocznie realizowanych programach: „Bezpieczne wakacje” i „Bezpieczne ferie”.
                Rada Powiatu nie posiada wystarczających instrumentów w celu samodzielnego przeciwdziałania niekorzystnym tendencjom w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. Jednak w poczuciu odpowiedzialności za sytuację w powiecie podejmuje wysiłek organizacyjny i merytoryczny w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, między innymi poprzez uchwalenie programu.
                Program i harmonogram mają charakter ramowy, a zarazem otwarty i dynamiczny, co oznacza, że mogą być ciągle aktualizowane i dostosowane do aktualnej sytuacji i warunków. Założeniem Programu i Harmonogramu jest to, że ujęte w nich zadania dla poszczególnych wykonawców powinny stanowić podstawę do opracowania własnych programów dostosowanych do specyfiki wynikającej z prowadzonej działalności, realizowanych zadań.
                Podstawowym warunkiem powodzenia w ich realizacji jest możliwie jak najszersze społeczne zaangażowanie, poczynając od służb profesjonalnych poprzez instytucje, organizacje, stowarzyszenia, jak również indywidualnych mieszkańców.
               
                Informacja w sprawie osiągniętych efektów z realizacji „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” oraz „Harmonogramu działań i przedsięwzięć do Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku publicznego na lata 2007-2008” została przygotowana w oparciu o dane uzyskane od podmiotów, które czynnie włączyły się w realizację w/w Programu i Harmonogramu.
 
 
                                                                                                                                             Ryszard Grzybowski
                                                                                                                                             Starosta Sejneński
 
 
 
 
Sejny, dnia 23 stycznia 2008 r.

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Mikłaszewicz - Biuro Rady Powiatu w Sejnach

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2009-07-07

Data modyfikacji: 2009-07-07

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2009-07-07