informacja_1_08

INFORMACJA STAROSTY SEJNEŃSKIEGO W SPRAWIE KONIECZNOŚCI SPRAWDZENIA ZGODNOŚCI KSIĄG WIECZYSTYCH Z RZECZYWISTYM STANEM PRAWNYM NIERUCHOMOŚCI


Na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2007 Nr 191 poz. 1365 z późń. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (Dz.U. Nr 2141, poz.1770) Starosta Sejneński informuje mieszkańców Powiatu Sejneńskiego o konieczności sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym posiadanych nieruchomości:

W tym celu należy:

1. Udać się do właściwego dla danej nieruchomości Wydziału Ksiąg Wieczystych działających przy odpowiednich Sądzie Rejonowym:
- dla nieruchomości położonych na terenie Powiatu Sejneńskiego jest to Sąd Rejonowy w Sejnach – IV Wydział Ksiąg Wieczystych adres: 16-500 Sejny, ul. Konarskiego 23 B
2. Następnie należy sprawdzić stan prawny swojej nieruchomości (stan prawny nieruchomości jest to stan ujawniony w dziale II i III księgi wieczystej).
Dział II księgi wieczystej zawiera informacje o właścicielu, współwłaścicielu, wieczystym użytkowniku lub współużytkowniku, a także o wysokości ich udziałów oraz o rodzaju współwłasności.
Dział III księgi wieczystej zawiera wpisy tzw. ograniczonych praw rzeczowych oraz ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością (np. prawo pierwokupu, odkupu, ciężary realne itp.) a także wpisy rozmaitych roszczeń tzw. praw osobistych osób trzecich (np. służebność mieszkania, dojazdu itp.).
Księgi wieczyste są jawne. Szczegółowe zasady dostępu do danych (otrzymanie odpisu z księgi wieczystej, wgląd do danych prowadzonych w formie informatycznej, wgląd do dokumentów źródłowych), zawartych w dziale II i III regulują odpowiednio Wydziały Ksiąg Wieczystych funkcjonujące przy Sąd Rejonowy w Sejnach .

Może się zdarzyć sytuacja, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest niezgodny z rzeczywistością. (Rzeczywisty stan prawny jest to stan zgodny z prawem materialnym, czyli stan prawdziwy).

Rzeczywisty stan prawny nieruchomości może wynikać w szczególności z takich posiadanych, a nie ujawnionych w księgach wieczystych dokumentów, jak:
• akty notarialne
• ostateczne decyzje administracyjne
• orzeczenia o wykonaniu aktu nadania
• akty własności ziemi
• akty nadania
• orzeczenia sądowe prawomocne lub natychmiast wykonalne – zarówno o charakterze konstytutywnym jak i deklaratoryjnym,
• inne dokumenty (zaświadczenia, ugody sądowe, ugody w postępowaniu administracyjnym, akty stanu cywilnego, dokumenty geodezyjne, dokumenty prywatne zawierające oświadczenia woli itp. - o ile rodzą skutki prawne w zakresie stanu prawnego nieruchomości).

3. Badając swoje nieruchomości mogą Państwo spotkać się z dwoma sytuacjami, w których zaistnieje niezgodność pomiędzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości:

• gdy niezgodność wynika z zaistniałej zmiany stanu prawnego nieruchomości, w związku z czym stan ujawniony w księdze wieczystej utracił aktualność (przykładowo – właściciel ujawniony w księdze wieczystej zmarł lub zbył nieruchomość, a nie został złożony stosowny wniosek o ujawnienie zmiany).
W takim wypadku usunięcie niezgodności następuje w zwykłym postępowaniu wieczystoksięgowym o wpis, toczącym się przed sądem rejonowym prowadzącym księgę wieczystą, tj. składacie Państwo wniosek o wpis w księdze wieczystej i jako podstawę wpisu przedkładacie orzeczenie sądu lub inny dokument, który będzie stanowić podstawę wpisu i z którego wynika, że zaszła zmiana stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej.
Na tej podstawie, w trybie nieprocesowym właściwy sąd dokonuje wpisu.

• gdy niezgodność nie wynika ze zmiany stanu prawnego nieruchomości, ale z wadliwości wpisu, polegającej na tym, iż od początku nie odzwierciedlał on rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości.
Ustawodawca daje w takim przypadku możliwość żądania uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Niezgodność może być wynikiem tego, że określone prawo nie zostało wpisane do księgi wieczystej, że zostało wpisane błędnie albo też, wpisane prawo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia.
W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

4. Ponadto informuję, że w celu udzielania pomocy mieszkańcom Powiatu Sejneńskiego w zakresie informacji o rodzaju i sposobie działań niezbędnych do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych przez nich nieruchomości i ujawnienia ich praw w księgach wieczystych, utworzono punkt informacyjno-konsultacyjny, który mieści się w Starostwie Powiatowym w Sejnach,
ul. 1 - go Maja 1, pokój nr 7 w godzinach pracy Starostwa, tel. (087) 5162 066.

Ryszard Grzybowski

Starosta Sejneński

 

Metryka strony

Udostępniający: Anna Miszkiel, p.o. Kierownika Wydział Geodezji, Kartografii i Rolnictwa

Wytwarzający/odpowiadający: Henryka Ropel

Data wytworzenia: 2008-09-16

Wprowadzający: Henryka Ropel

Data wprowadzenia: 2008-09-16

Data modyfikacji: 2008-09-16

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2008-09-16