prot_10

PROTOKÓŁ Nr X/07
Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 31 sierpnia 2007 r.
 
Obrady X Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 12.00 a zakończyły o godz.14.30. Miały one miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 34.
 
Ad. pkt. 1.
 
 Przewodniczący Rady przywitał Radnych i przybyłych Gości. Stwierdził prawomocność obrad na podstawie listy obecności radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1).
 
Ad. pkt. 2.
 
            Pan Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad:
 
1.           Otwarcie obrad.
2.           Przyjęcie porządku obrad.
3.           Przyjęcie protokołu z IX Sesji Rady Powiatu.
4.           Interpelacje i zapytania Radnych.
5.           Informacja p. Starosty z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6.           Podjęcie uchwały w sprawie włączenia Gimnazjum Nr 2 w Sejnach do Zespołu Szkół  Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1.
7.           Sprawozdanie przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, Stowarzyszenia Euroregion Niemen”, Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiego.
8.            Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
9.           Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
10.       Wolne wnioski i oświadczenia Radnych. 
11.       Zamknięcie obrad.
 
         Pan Starosta zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad uchwały:
- w sprawie powołania przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
 
         Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady zaproponował nowy porządek obrad:
 
  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z IX Sesji Rady Powiatu.
  4. Interpelacje i zapytania Radnych.
  5. Informacja p. Starosty z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie włączenia Gimnazjum Nr 2 w Sejnach do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie powołania przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
  8. Sprawozdanie przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, Stowarzyszenia Euroregion Niemen”, Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiego.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
  11. Wolne wnioski i oświadczenia Radnych. 
  12. Zamknięcie obrad.
 
         Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady zarządził głosowanie w sprawie przyjęcia nowego porządku obrad.
W głosowaniu brało udział 13 radnych: 13 radnych głosowało „za” przyjęciem przedstawionego porządku obrad, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
Ad. pkt 3.
 
            Pan E. Kuklewicz powiedział, że w protokole z poprzedniej Sesji Rady Powiatu jest błąd, w punkcie dotyczącym określenia środków na realizację programów operacyjnych na lata 2008-2010. Pan S. Jastrzębski zgłosił wniosek o remont dróg:
- droga Poćkuny – Berżniki,
- droga Świackie – Bosse – Berżałowce,
- droga Krasnopol – Żłobin –Jeziorki,
- droga Frącki-Dworczysko-Łoski-Mikaszówka,
natomiast w protokole oraz załączniku do uchwały są wypisane inne drogi, to znaczy:
- droga Poćkuny – Berżniki,
- droga Świackie – Bosse – Berżałowce,
- droga Krasnopol – Żłobin –Jeziorki,
- droga Szołtany-Puńsk-Wojtokiemie,
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że należy zawsze dokładnie słuchać tego, co poddaje się pod głosowanie, radni nie zawsze słuchają i dlatego powstają dylematy. Pan Przewodniczący dodał, że Pan S. Jastrzębski zgłosił wniosek o remont czterech pierwszych dróg przedstawionych wcześniej przez Przewodniczącego Rady.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały i radni głosowali; to za czym głosowano zamieszczono w załączniku do wymienionej uchwały.
 
            Pan S. Jastrzębski wystąpił z wnioskiem, aby uchwały podejmować poprzez głosowanie imienne.
 
            Pan Starosta powiedział, że teraz jest już za późno, aby zmieniać załącznik do tej uchwały, informacja ponadto została przekazana do Urzędu Marszałkowskiego. Pan Starosta dodał, że głosował za tym, co przedstawił Pan Przewodniczący.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że radni mają teraz prawo przyjąć bądź też nie przyjąć protokołu z poprzedniej Sesji.   
 
            Pan E. Kuklewicz powiedział, że należy zakupić sprzęt, który umożliwi nagrywanie przebiegu Sesji.
 
            Pani L. Fidrych powiedziała, że Pan S. Jastrzębski nie poddawał pod głosowanie drogi Szołtany – Puńsk – Wojtokiemie.
 
            Pan J. Nowel powiedział, że mówiono o tym, aby wyremontować po jednej drodze z każdej gminy.
 
            Pan A. Baudzis – jeśli nawet Pan Przewodniczący Rady pomylił się, to jednak radni powinni uważnie słuchać i wtedy wiedzieliby nad czym głosują. Każdy z radnych miał prawo wstrzymać się, czy też zagłosować przeciwko, ponadto radny który zauważył, że Pan Przewodniczący przeczytał inne drogi, niż przedstawione przez Pana Jastrzębskiego powinien powiedzieć o tym przed przeprowadzeniem głosowania.
 
Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji.
W głosowaniu brało udział 13 radnych: 10 radnych glosowało za przyjęciem protokołu, 2 wstrzymało się od głosu, 1 radny głosował przeciwko.
Protokół z IX Sesji Rady Powiatu został przyjęty.
 
 Ad. pkt 4.
            Pan E. Kuklewicz złożył wniosek do Przewodniczącego Rady o zakup sprzętu, który nagra i odtworzy przebieg Sesji.  
 
Ad. pkt 5.
 
         Pan Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnejw okresie
 od 9.08.2007r.-31.08.2007r. /sprawozdanie stanowi zał. nr 2/.
Pan Starosta m.in. powiedział, że wystąpiły problemy z budową ZSO w Puńsku. Należało zalać dodatkowy wieniec.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady zapytał, kto sfinansuje dodatkowe prace przy ZSO w Puńsku. Zauważył, że wiele rzeczy przy tej inwestycji wykonano tandetnie.
 
            Pan Starosta powiedział, że jeśli uda się zaoszczędzić na całej inwestycji, to wykonanie tej pracy wejdzie w koszt całości. Natomiast w innym przypadku będzie musiał pokryć to Powiat. Pod koniec roku zakończy się ten etap budowy, na który są pieniądze i wtedy wyjaśni się ta sprawa. Pan Starosta dodał, że jest nowa Pani inspektor nadzoru, która nadzorowała budowę Osiedla Północ w Suwałkach oraz hal sportowych.
 
            Pan R. Witkowski – Wicestarosta Sejneński powiedział, że 21 sierpnia br. był na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie rozmawiano na temat budowy lotniska. Jest możliwość pozyskania na ten cel środków z Unii Europejskiej.
Pan R. Witkowski dodał też, że przy inwestycji w Puńsku są pewne nieścisłości. Jedno wyjście, to wezwać byłych inwestorów, aby naprawili usterki, jednak to może bardzo długo trwać. Główną odpowiedzialność ponosi inspektor nadzoru. Pan Starosta oraz Wicestarosta szybko zauważyli, że są błędy, jednak bardzo trudno jest wyegzekwować od byłego inwestora przyznanie się do winy oraz naprawę błędów.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że nie ma osoby odpowiedzialnej za powstałe błędy budowlane.
 
            Pan S. Jastrzębski powiedział, że nie należy ukrywać powstałych błędów przed Ministrem.
 
Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady – w przypadku poinformowania Ministra o istniejących błędach, może się zdarzyć, że zostaną wstrzymane pieniądze na inwestycję.
 
Pan Starosta powiedział, że jeszcze nie jest do końca wyjaśniona sprawa zwrotu poprzednich pieniędzy; jeśli Powiat nie będzie wiarygodny, to Ministerstwo zablokuje środki na budowę ZSO w Puńsku.
 
 
Ad. pkt 6.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty Powiatu Sejneńskiego wspólnie z Komisją Oświaty Gminy Sejny na temat przekazania Gimnazjum Nr 2 w Sejnach do prowadzenia dla Powiatu Sejneńskiego. Pan Przewodniczący zapytał Pan A. Małkińskiego – Dyrektora ZSO w Sejnach o kwestię mundurków.
 
            Pan A. Małkiński – Dyrektor ZSO w Sejnach powiedział, że na razie nie będzie obowiązku noszenia mundurków.
 
            Pan E. Kuklewicz zapytał, czy została zrobiona kalkulacja przekazania Gimnazjum, czy przyniesie to zyski czy straty?
 
            Pan Starosta odpowiedział, że w oświacie nie ma zysków. Przejęcie Gimnazjum Nr 2 miało na celu wprowadzenie udogodnień, tej jednostce będzie wystarczało na funkcjonowanie. Ponadto do budynku ZSO w Sejnach zostanie przeniesiona Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, która zapewni bezpośrednią pomoc uczniom. Pan Starosta dodał, że na koniec roku zostanie sporządzony bilans, a na początku przyszłego roku zostanie radnym przedstawiony budżet. Działania prowadzone w ZSO w Sejnach oraz w Puńsku mają ma celu eliminowanie braków, a co się z tym wiąże – wykonanie innych inwestycji, np. budowy dróg.
 
            Przewodniczący Rady powiedział, że gminy w Polsce scalają szkoły, aby mieć większe klasy i większą subwencję. Zapytał też, ilu nauczycieli nadal pracuje w Gimnazjum?
 
            Pan A. Małkiński – Dyrektor ZSO w Sejnach – zostało 8 nauczycieli.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie włączenia Gimnazjum Nr 2 w Sejnach do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1.
            W głosowaniu brało udział 14 radnych: 14 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr X/70/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 31 sierpnia 2007 r. w sprawie włączenia Gimnazjum Nr 2 w Sejnach do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1 /zał. nr 3/.
 
             
Ad. pkt 7.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że wpłynęło pismo ze Starostwa Powiatowego w Sejnach / zał. nr 4/ dotyczące wytypowania przedstawiciela do składu Rady Społecznej SP ZOZ w Sejnach, ponieważ kończy się tam w tym roku kadencja. Pan Przewodniczący dodał, że na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów została podana kandydatura Pani Elżbiety Falejczyk.
Pani E. Falejczyk wyraziła zgodę.
 
            Pan Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
 
            W głosowaniu brało udział 14 radnych: 14 radnych głosowało „za” przyjęciem projektu uchwały, nikt nie wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie było.
 
            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr X/71/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 31 sierpnia 2007 r. w sprawie powołania przedstawiciela do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach /zał. nr 5/.
 
Ad. pkt 8.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady poprosił przedstawicieli o złożenie sprawozdania z działalności z stowarzyszeniach.
 
            Pan Starosta powiedział, że Związek Powiatów Polskich obraduje przez cały czas, wymienia się maile, informacje. ZPP obraduje wspólnie z Rządem; wykonuje prace dotyczące służby zdrowia. ZPP walczy o zwiększenie dochodów dla powiatów; ZPP organizuje szkolenia, współpracuje się z innymi krajami. Powiat z racji współpracy z ZPP musi opłacać składki, ale współpraca jest dla nas korzystna.
 
            Pan R. Witkowski – Wicestarosta Sejneński jest przedstawicielem w Euroregionie „Niemen”. Prezesem jest Pan Cieślukowski. Wicestarosta jest członkiem komisji rewizyjnej, ale nie było jeszcze żadnego posiedzenia tej komisji. Wnioski do Euroregionu „Niemen” można będzie aplikować najprawdopodobniej pod koniec listopada; maksymalna kwota to 100 tys. zł.
 
            Pan Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiej. Stowarzyszenie powstało w 2000 roku, miało na celu integrować samorządy Powiatu Sejneńskiego. Główne działania to Plener Malarski, wydawano gazetę „Sejneńszczyzna”. Na początku 2007 r. odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia, wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Pan Jan Skindzier – Wójt Gminy Sejny, Zastępcą Pan Witold Liszkowski, Sekretarzem Pan S. Jastrzębski. Utworzono Lokalną Grupę Działania; opracowano koncepcję rozwoju gmin i niektórych miejscowości. Opracowaniem zajął się NOT w Suwałkach. Weryfikuje się świetlice wiejskie wspólnie z Wójtami. Planowane jest spotkanie z Biskupem Ełckim na temat zagospodarowania Klasztoru w Sejnach. Opracowano wizję rozwoju Klasztoru, poprzez Stowarzyszenie możliwy jest przepływ środków unijnych.
 
            Pan Przewodniczący Rady zapytał, jaki charakter maja mieć prace przy Klasztorze, czy to ma być remont?
 
            Pan Starosta powiedział, że na razie jest plan, aby dokończyć remont, natomiast Wójtowie chcą, ze względu na istniejącą bazę turystyczną, otworzyć dla turystów Klasztor. Z rozmów przeprowadzonych z Biskupem Ełckim wynika, że on czuje się właścicielem Klasztoru i chce być informowany o wszystkich poczynaniach. Do spotkania z Biskupem Ełckim dojdzie wtedy, gdy powstanie zespół do spraw rozwoju Klasztoru. Koncepcję rozwoju opracowali Państwo Domosławscy, swoją koncepcję mają też Sejnianie, a inną Biskup Ełcki. Obecnie trwa remont dachu, na który ks. Proboszcz otrzymał pieniądze z MSWiA.
 
            Pani L. Fidrych zapytała, czy ks. Biskup partycypuje w kosztach remontu Klasztoru?
 
            Pan Starosta odpowiedział, że raczej nie.
 
            Wicestarosta Sejneński powiedział, że kilka lat temu powstał pomysł utworzenia Domu Pielgrzyma i należy znaleźć dokumentację z tamtego okresu i z tym planem również zapoznać się.  
           
Ad. pkt 9.
 
            Pan J. Łuba - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
            W głosowaniu brało udział 14 radnych, 14 radnych głosowało za projektem uchwały, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
      W wyniku głosowania Rada Powiatu podjęła Uchwałę Nr X/72/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 31 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /zał. nr 6/.
 
Ad. pkt. 10.
 
            Przewodniczący Rady powiedział, że sprzęt nagrywający zostanie zakupiony.
             
Ad. pkt. 11.
 
            Pan Starosta poprosił pełniącą obowiązki Dyrektora ZSO w Puńsku Panią Irenę Marcinkiewicz o przedstawienie swojej wizji rozwoju szkoły.
 
            Pani I. Marcinkiewicz przedstawiła swoją koncepcję pracy w ZSO w Puńsku.
 
            Pan Starosta powiedział, że Pani H. Sawicka – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sejnach obchodzi 25 rocznicę pracy, natomiast Pan Aleksander Niedźwiedź – 40 lat pracy.
Pan Starosta życzył dalszych sukcesów w pracy oraz życiu zawodowym.
 
            Pan J. Miszkiel – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Sejneńskiego podziękował za zaproszenie na Sesję. Podziękował też Panu Staroście za wdrożenie Leadera+, który jest bardzo ważną komórka dla rolników. Pan J. Miszkiel powiedział, że w najbliższym czasie spotyka się z rolnikami z Litwy, którzy chcą nawiązać współpracę.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady zwrócił się do Pana J. Nowela – Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego, Rolnictwa i Leśnictwa, aby na posiedzenia Komisji zapraszał Pana J. Miszkielas, gdyż wiele ważnych informacji może uzyskać, można też wydać informacje w naszej lokalnej gazecie.
 
            Pan Starosta powiedział, że rozstrzygnięto przetarg na wykonanie pomieszczeń na OIOM; jest problem ponieważ brak jest firm budowlanych. Zgłosiła się tylko jedna ANATEX, która zaproponowała cenę o 100 tys. zł wyższą, jednak są w stanie poczekać na płatność za wykonane prace. Jeśli nie będzie pomieszczeń na OIOM, to nie będzie możliwy zakup karetek. Z pieniędzy z nadlimitów nie uda się pokryć kosztów wykonania tych pomieszczeń, część pieniędzy pozyska się ze sprzedaży starych karetek – ok. 50 tys. zł
 
            Pan W. Kwaterski – Dyrektor SP ZOZ w Sejnach powiedział, że wykonanie pomieszczeń OIOM ma na celu ratowanie ludzkiego życia, nie można tego przeliczać na pieniądze. Można zwrócić się do Gmin o pomoc finansową, bo jest to przecież inwestycja dla całego Powiatu. Zaproponował, aby koszt wykonania podzielić na równe części dla Gmin, Szpital tez będzie miał swoją część i w ten sposób się sfinansuje tą inwestycje.
Pan Dyrektor dodał, że Szpital z własnych środków zakupi laparoskop.
 
            Pan J. Łuba – Przewodniczący Rady powiedział, że do końca roku musi być wykonany OIOM.
 
Przewodniczący Rady zakończył obrady wypowiadając słowa "Zamykam obrady X Sesji Rady Powiatu”.
 
 
 
      Protokołowała                                                                                       Przewodniczył
 
 Katarzyna Mikłaszewicz                                                                             Jan Łuba 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wytworzenia: 2007-09-21

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2007-10-03

Data modyfikacji: 2007-10-09

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2007-10-03