prot_s_VIII

PROTOKÓŁ Nr VIII/07
Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 13 czerwca 2007 r.
 
Obrady VIII Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 12.00 a zakończyły o godz.15.30. Miały one miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego  w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 34.
 Przewodniczący Rady przywitał Radnych i przybyłych Gości. Stwierdził prawomocność obrad (listy obecności stanowią zał. nr 1 i 2).
 
Ad. pkt. 2.
 
            Pan Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad:
 
1.            Otwarcie obrad.
2.            Przyjęcie porządku obrad.
3.            Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Powiatu.
4.            Interpelacje i zapytania Radnych.
5.            Informacja p. Starosty z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6.            Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania  przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku     publicznego.
7.            Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska    kierownicze    w szkołach i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej prowadzonych przez Radę  Powiatu w Sejnach oraz szczegółowych     zasad zwalniania tych nauczycieli od obowiązku realizacji tygodniowego  obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
8.            Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku      2007    w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób         Niepełnosprawnych.
9.            Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sejnach,
10.        Przyjęcie rocznego sprawozdania ze stanu sanitarnego powiatu sejneńskiego za rok 2006.
11.        Informacja z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach za rok 2006.
12.        Informacja z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Sejnach za rok 2006.
13.        Informacja Przewodniczącego Rady i Wicestarosty Sejneńskiego w sprawie wyjazdu do Warszawy na szkolenie związane z przekształceniami w spzoz-ach.
14.        Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2007 r. 
15.        Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
16.        Wolne wnioski i oświadczenia Radnych. 
17.        Zamknięcie obrad.
 
 
         Radni większością głosów (15 radnych za przyjęciem porządku) przyjęła przedstawiony porządek obrad.
 
Ad. pkt 3.
 
            Do protokołu z poprzedniej Sesji Rady Powiatu uwag nie zgłaszano.
            Za przyjęciem protokołu z poprzedniego posiedzenia głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ad. pkt 4.
 
            W tym punkcie głosów nie zabierano.
 
Ad. pkt 5.
 
         Pan Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej /zał. nr…/.
 
Ad. pkt 6.
  
            Przewodniczący Rady powiedział, że powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego został opracowany przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku. Przewodniczący Rady zapytał, w jaki sposób Komisja zapewni, żeby w szkołach pracował psycholog, oraz poruszył problem „piratów” drogowych w Sejnach.
 
            Pan Starosta powiedział, że obowiązek podjęcia takiej uchwały nakłada ustawa. Program został opracowany na odstawie doświadczenia, tych, którzy mieli z takimi problemami doczynienia.
Komisja nie jest w stanie zobowiązać nikogo do zatrudnienia w szkołach psychologa. Natomiast problem „piratów” był poruszany. Pan Starosta dodał, że w takim przypadku należy powiadomić dyżurnego KPP i na pewno w podanym miejscu pojawi się patrol policyjny.
 
            Pan A. Baudzis – Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
 
            W głosowaniu brało udział 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr VIII/53/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 13 czerwca 2007 r. w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego /zał. nr…/.
              
           
Ad. pkt 7.
 
            Pan Starosta – zaproponował, aby pozostało 6 godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dla dyrektorów po zniżce. Uzasadnił to, tym, że w ZSO w Puńsku zmniejszyła się liczba oddziałów oraz zmieni się dyrektor szkoły. W najbliższym czasie dyrektor będzie musiał zająć się budową nowego budynku szkoły i w związku z tym będzie musiał więcej czasu poświęcić temu zajęciu.
 
            Pan A. Baudzis – Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej prowadzonych przez Radę  Powiatu w Sejnach oraz szczegółowych zasad zwalniania tych nauczycieli od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
 
 
            W głosowaniu brało udział 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr VIII/54/07 Rady Powiatu Sejneńskiego  z dnia 13 czerwca 2007 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej             prowadzonych przez Radę Powiatu w Sejnach oraz szczegółowych zasad zwalniania tych nauczycieli od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych /zał. nr…/.
           
 
Ad. pkt. 8.
 
            Przewodniczący Rady – zmiana uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych spowodowana jest koniecznością zmiany planu finansowego w roku 2007 środków PFRON, przeznaczonych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
 
            Pan A. Baudzis – Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków PFRON.
           
            W głosowaniu brało udział 15 radnych, 15 radnych głosowało za projektem uchwały, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
      W wyniku głosowania Rada Powiatu podjęła Uchwałę Nr VIII/55/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 13 czerwca 2007 r. w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /zał. nr …/.
 
 
Ad. pkt  9.
 
            Przewodniczący Rady – zmiana Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sejnach spowodowana jest wprowadzeniem oceny pracownika.
           
            Pan A. Baudzis – Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2007 w ramach środków PFRON.
           
            W głosowaniu brało udział 15 radnych, 15 radnych głosowało za projektem uchwały, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
      W wyniku głosowania Rada Powiatu podjęła Uchwałę Nr VIII/56/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 13 czerwca 2007 r. w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sejnach /zał. nr…/.
 
Ad. pkt 10.
 
            Przewodniczący Rady poprosił o pytania Pani I. Grygucis – Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sejnach do rocznego sprawozdania ze stanu sanitarnego powiatu sejneńskiego za rok 2006.
 
            Pan A. Baudzis - czy podjęte zostały badania wód w jeziorach?
 
            Przewodniczący Rady:
- w jakim czasie samorząd musi poprawić stan jakości wody, np. woda pitna w Berżnikach,
- czy Inspektor Sanitarny ma wpływ na spływ nieczystości do rowów,
- sprawa wodociągu przy SP ZOZ w Sejnach.
 
            Pani I. Grygucis – Inspektor Sanitarny – badanie wód przeprowadza się w jeziorze w Kuklach i Posejnelach, gdyż są to zgłoszone kąpieliska, pozostałe nie są badane, ponieważ nie są zgłoszone. Częstotliwość badania – co dwa tygodnie. Jakość wody tam nigdy nie była kwestionowana.
 
            Jeśli zaistnieje sytuacja, że nieczystości sprowadzane są do rowów, wówczas tą informację przekazuje się do wydziału ochrony środowiska, który musi sprawdzić, kto to robi.
 
            Sprawa wodociągu przy SP ZOZ – jest to Źródło wody rezerwowe, z którego się nie korzysta, jest to woda stojąca i wtedy zawsze będzie brudna. Inspektor Sanitarny zawsze będzie dążył do tego, aby dyrektor SP ZOZ doprowadził ten wodociąg do porządku. Decyzja w sprawie wodociągu jest wydana, ale SP ZOZ zawsze prosi o przedłużenie czasu wykonania prac ze ze względu na brak środków finansowych.
 
            Jeśli jakość wody jest zakwestionowana bakteriologicznie, to samorząd natychmiast musi zamknąć wodociąg i naprawić jakość wody. W przypadku zakwestionowania fizykochemicznie, to zostaje wydana decyzja i samorząd sam się deklaruje, kiedy naprawi jakość wody. W Berżnikach woda jest zakwestionowana fizykochemicznie.
 
            Pan Starosta – był jeden przypadek zgłoszenia o spływie nieczystości – w masarni w Puńsku. Sprawa ta została wyjaśniona. Obecnie jest problem nieprzyjemnych zapachów, obecnie nie ma rozgraniczenia w zapachach na dobre i złe.
 
            Pani I. Grygucis – Inspektor Sanitarny – jest duży problem z porządkiem w wiatach przystankowych. Najgorzej jest w Puńsku, zaś najlepiej w Krasnopolu.
 
            W głosowaniu nad przyjęciem rocznego sprawozdania ze stanu sanitarnego powiatu sejneńskiego za rok 2006 głosowało /zał. nr…/ 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem sprawozdania, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
 
Ad. pkt 11.
 
            Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania do przedstawionej informacji z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach.
Pytań nie było.
            W głosowaniu nad przyjęciem informacji z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za rok 2006 głosowało /zał. nr…/ 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem informacji, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu
 
 
Ad. pkt 12.
 
            Przewodniczący Rady zapytał Panią I. Łupińską - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sejnach, czy ilość budowanych szamb i płyt gnojowych jest na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym.
            Pani I. Łupińska – jest znacznie mniejsza liczba w porównaniu do roku ubiegłego.
             
            W głosowaniu nad przyjęciem informacji z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Sejnach za rok 2006 głosowało /zał. nr…/ 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem informacji, nie było głosów przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu
 
 
 
 
 
Ad. pkt. 13.
 
            Przewodniczący Rady uczestniczył w szkoleniu na temat przekształcenia szpitali. Szkolenie prowadził Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, który w 2002 roku, jeszcze jako Starosta, przekształcił pierwszy w Polsce szpital w Kwidzyniu. Wszyscy pracownicy mieli akcje szpitala, szpital został wzmocniony finansowo. Dążyć do przekształcenia chcieli pracownicy    i średni personel, największy opór był ze strony lekarzy.
Po przekształceniu szpital:
- udział ma poz,
- nie funkcjonuje Rada Społeczna,
- szpital przekształca się w spółkę prawa handlowego,
- księgowy musi przedstawiać perspektywicznie szpital,
- istnieje kapitał początkowy,
- nie wypłacano dywidendy,
- nie został zwolniony żaden pracownik,
- wypłacono należność z ustawy „203”,
- pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, bądź kontrakcie,
 
Są różne metody pozyskiwania kapitału, jednym z nich jest pozyskanie udziałowca strategicznego.
 
Istnieje też drugi wariant przekształcenia szpitala – udział pracowników, inwestora, samorządów.
W Zambrowie zostanie przekształcony szpital w spółkę z o.o., w skład której wejdą samorządy.
Powiat może zachować dla siebie złotą kartę, która uprawnia do wypowiadania się w ważnych dla szpitala decyzjach.
Na przekształcenie szpitala muszą wyrazić zgodę samorządy (powiatowy i gminne), Wojewoda, związki zawodowe pracowników, pracownicy. Do procesu przekształcenia muszą być dopuszczone media, które będą informować społeczeństwo o podejmowanych działaniach.
Przewodniczący rady dodał, że obecna kadencja Rady Powiatu musi zdecydować w jakim kierunku będzie zmierzała Szpital Sejneński.
 
            Wicestarosta Sejneński powiedział, że jest duża różnica pomiędzy Sejnami a Kwiadzyniem, ponieważ Kwidzyn jest miastem bogatym, było kilka strumieni zasilania szpitala. Natomiast Powiat Sejneński jest powiatem transgranicznym i to jest nasz atut. Pan Wicestarosta dodał, że delegacja radnych powinna pojechać do Kwidzynia i przyjrzeć się funkcjonowaniu tamtejszego szpitala.
 
            Przewodniczący Rady – istotną rolę w przekształceniu szpitala będzie odgrywał Dyrektor, który najlepiej zna sytuacje szpitala.
 
            Pan Wilczewski – Z-ca Dyrektora SP ZOZ w Sejnach – w Powiecie Sejneńskim jest mało zakładów, które mogłyby wspomóc szpital. Stan Szpitala w tej chwili jest dobry, rok został zamknięty wynikiem dodatnim, gdyby zostały opłacone nadlimity, to wtedy Szpital będzie mógł wykonać wiele dodatkowych prac. Pan Wilczewski uważa, że szpital powinien być własnością samorządów po przekształceniu, gdyż świadczy usługi na rzecz mieszkańców powiatu.
 
            Przewodniczący Rady – bez udziału dyrekcji Szpitala nie zostaną podjęte żadne decyzje.
 
            Pan Starosta – to są dopiero pierwsze rozmowy na temat przekształcenia szpitala. Przygotowane jest studium dostosowania szpitala do 2012 roku, stworzona jest prezentacja multimedialna. Jeśli Rada Powiatu będzie przekonana o konieczności przekształcenia Szpitala Powiatowego, wtedy zostaną podjęte konkretne działania.
 
            Pan E. Kuklewicz – nie przekonały go przedstawione argumenty, zastanawia się również, czy przekształcony Szpital nie będzie odcięty od środków z NFZ. Należy pisać projekty, pozyskiwać pieniądze z zewnątrz i remontować szpitala.
 
            Pan Wilczewski – nie należy mylić nazewnictwa, przekształcenie to znaczy, że Szpital nadal będzie własnością Powiatu oraz samorządów gminnych. Należy tak zorganizować przekształcenie, aby wszystko działało lepiej, były godziwe płace oraz nowszy sprzęt. Najważniejsze, aby główny głos w sprawie Szpitala miał samorząd.
 
Ad. pkt. 14
 
            Pani A. Kimszal – p.o. Skarbnika Powiatu przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2007 r.
 
            W głosowaniu brało udział 14 radnych (jeden radny opuścił obrady), 14 radnych głosowało za projektem uchwały, głosów przeciwnych nie było, nikt nie wstrzymał się od głosu.
      W wyniku głosowania Rada Powiatu podjęła Uchwałę Nr VIII/57/07 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 13 czerwca 2007 r. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2007 r. /zał. nr…/.
 
 
Ad. pkt. 15.
 
            W tym punkcie głosu nie zabierano.
 
Ad. pkt. 16.
 
            Przewodniczący Rady przedstawił pismo od Wojewody Podlaskiego /zał. nr…/ z pozdrowieniami i podziękowaniem dla samorządowców za ich trud i poświęcenie.
            Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” przygotowało materiał w formie prezentacji multimedialnej na tema „Możliwości wsparcia rozwoju powiatu ze środków UE w latach 2007 -2013”. Przewodniczący Rady powiedział, że zostanie zorganizowane spotkanie, na którym zostanie to przedstawione, również wtedy Pan W. Kwaterski – Dyrektor SP ZOZ przedstawi kierunek rozwoju Szpitala.
 
Przewodniczący Rady zakończył obrady wypowiadając słowa "Zamykam obrady VII Sesji Rady Powiatu”.
 
 
 
 
      Protokołowała                                                                                         Przewodniczył
 
 Katarzyna Mikłaszewicz                                                                               Jan Łuba 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wytworzenia: 2007-06-22

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2007-09-17

Data modyfikacji: 2007-09-17

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2007-09-17