Wspolpraca transgranicyna

"Współpraca transgraniczna w celu ochrony środowiska, ludzi i mienia"
W ramach realizacji projektu dokonany zostanie zakup ciężkiego terenowego samochodu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach. Otrzymane dofinansowanie z Programu Phare 2002 Program Współpracy Przygranicznej , Program dla Polskiej Granicy Wschodniej, Narodowy Program dla Polski 2002- Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych w kwocie 190.000 euro
Celem projektu było zmniejszenie zakresu strat i tragedii powodowanych przez pożary na terenach przygranicznych Polski, Białorusi i Litwy. Do skutecznej i profesjonalnej ochrony środowiska niezbędny jest wysokiej jakości sprzęt techniczny pozwalający na bezpośrednie i szybkie reagowanie oraz likwidację powstałych zagrożeń. Dzisiejszy rozwój techniki używanej do gaszenia pożarów i innych interwencji ratunkowych daje duże możliwości i pozwala na profesjonalne zabezpieczenie zasobów przyrodniczych, które na tych terenach wykazują niespotykanie niskie wskaźniki zanieczyszczenia.
Udział w powyższych akcjach nie może odbywać się sprzętem standardowym a tym bardziej przestarzałym. Lokalne jednostki straży pożarnej wyposażone są w sprzęt o ograniczonych możliwościach natychmiastowego dotarcia do punktów zagrożeń. Wydłuża się przez to czas dotarcia do miejsc i osób wymagających pomocy. Istnieje zdecydowana potrzeba wyposażenia w nowoczesny, o europejskich standardach pojazd ratowniczo - gaśniczy.
Na terenach przygranicznych istnieje stała potrzeba bezpośredniej współpracy jednostek straży pożarnych Niezbędne są wszelkiego rodzaju elementy współpracy umożliwiające przeprowadzanie akcji na pasie granicznym i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Powstaje potrzeba ścisłej współpracy polsko-białorusko-litewskich jednostek ochrony przeciwpożarowej, które nie dopuszczą do rozprzestrzeniania się pożarów i innych zagrożeń niszczących środowisko naturalne szczególnie w dużych kompleksach leśnych przy pasie granicznym.
Dzięki realizacji tego projektu społeczność lokalna po obu stronach granicy uzyska większe bezpieczeństwo w znacznie szybszym dotarciu do miejsca pożaru jednostki straży pożarnej, nowym samochodem mogącym pokonywać trudno dostępny teren. Zarówno dla mieszkańców powiatu sejneńskiego jak i mieszkańców terenu przygranicznego z Białorusią poprzez szybsze dotarcie Straży Pożarnej na miejsce pożaru zmniejszą się straty finansowe ponoszone przez nich, zwiększy się również bezpieczeństwo dla turystów odpoczywających na tym terenie. Pożary występujące w kompleksach leśnych będą już mniejszym zagrożeniem, gdyż ciężki terenowy samochód dotrze na miejsce pożaru, co pozwoli na zmniejszenie strat również w środowisku naturalnym.
Utrzymanie walorów przyrodniczych środowiska naturalnego i pięknego krajobrazu jest dla mieszkańców powiatu Sejny i terenów przygranicznych szczególnie ważne, gdyż są one niezbędnym atutem do rozwoju społeczno - gospodarczego tych terenów. Występują tu nadal różnorodne gatunki zwierząt praktycznie już nie spotykane w Europie Zachodniej. Owe zróżnicowanie biologiczne utrzymuje się między innymi dzięki istniejącym zielonym korytarzom wzdłuż granicy umożliwiającym migrację i kontakty między różnymi rodzajami gatunków świata zwierzęcego. Te ekologiczne korytarze to lasy i bagna zajmujące ponad 30 % ogólnej powierzchni powiatu. Dzięki wielorakim funkcjom jakie spełniają są najcenniejszymi aktywami tych terenów. Podnoszą walory turystyczne zwiększając rozwój turystyki, stwarzają szansę na zatrudnienie ludności przy pozyskiwaniu drewna i zabiegach pielęgnacyjnych, stanowią siłę napędową dla inwestycji w rozwój dróg a nade wszystko przyczyniają się do podniesienia jakości atmosfery i poprawy klimatu w całym regionie. Wiele z istniejących ekologicznych terenów zostało zaliczonych do obszarów chronionych ze względu na zachowanie przyrody w stanie naturalnym. W powiecie sejneńskim są to Wigierski Park Narodowy i 6 rezerwatów przyrody.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Sejneńskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Henryka Ropel

Wprowadzający: Henryka Ropel

Data wprowadzenia: 2006-08-17

Data modyfikacji: 2006-08-17

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2006-08-17